שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  פריצת דרך: תרופה ראשונה ל"אסתמה של העור" – אטופיק דרמטיטיס

  מינהל המזון והתרופות האמריקני אישר את התרופה הביולוגית הראשונה בעולם למחלת אטופיק דרמטיטיס. הזריקה משפרת משמעותית את מצב העור ואף מעלימה את תסמיני המחלה לחלוטין

  בשורה לסובלים מ"אסתמה של העור": ה-FDA האמריקני אישר תרופה ביולוגית ראשונה לטיפול באטופיק דרמטיטיס, מחלת עור כרונית ממנה סובלים מאות אלפים בעולם ובישראל.

   

  התרופה Dupixent היא תכשיר ביולוגי החוסם חלבונים מסוג אינטרלוקינים, בעלי תפקיד משמעותי במערכת החיסונית. כאשר מערכת החיסון בשכבת העור פגומה, מופעלים אינטרלוקינים מסויימים באופן אגרסיבי, וכתוצאה מכך מופיעות דלקות על פני העור האופייניות למחלה.

   

  מדכאת את המערכת החיסונית של הגוף. תרופה לאטופיק דרמטיטיס ( ) ( )
  מדכאת את המערכת החיסונית של הגוף. תרופה לאטופיק דרמטיטיס

   

  קראו עוד:

  לא סתם יובש: איך תזהו אטופיק דרמטיטיס

  אטופיק דרמטיטיס: לטפל בין ההתפרצויות?

   

  התרופה Dupixent, אותה אישר ה-FDA, לטיפול במבוגרים הסובלים מאטופיק דרמטיטיס ברמה בינונית עד חמורה, שמחלתם אינה נשלטת באופן מספק על-ידי משחות תרופתיות, או כאשר טיפולים אלו אינם מומלצים, פועלת על שני אינטרלוקינים שעל פי ההשערות פועלים באטופיק דרמטיטיס: אינטרלוקין 13 ואינטרלוקין 4. על ידי חסימתם מהיצמדות לתאי עור, התרופה מדכאת את המערכת החיסונית הרגישה יתר על המידה והלא מאוזנת. וכך מופחתים התסמינים של המחלה או נעלמים כליל.

   

  בניסויים קליניים, הראתה התרופה הפחתה משמעותית של תסמיני המחלה הכוללים גירוד, אדמומיות, עור דליל, נפיחות ועור שרוט. התרופה ניתנת על ידי הזרקה אחת לשבועיים, והיא ניתנת בשלב זה לרכישה תחת מרשם – בארה"ב בלבד. על פי ההערכות, היא תוגש לרישום בישראל כבר השנה.

    

  אטופיק דרמטיטיס. התפרצויות גרד עז (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
  אטופיק דרמטיטיס. התפרצויות גרד עז(צילום: shutterstock)

   

  גרד, אדמומיות ופצעים

  אטופיק דרמטיטיס (AD), המוכרת גם בשם 'אסטמה של העור', היא מחלת עור כרונית המאופיינת בגרד, אדמימות, פריחה והתלקחויות מזדמנות ופצעים בעור.

   

  שכיחותה של AD בעולם המערבי נמצאת בעלייה מתמדת, כשבארצות הברית מדובר כיום במחלה השמינית בשכיחותה. מספר הילדים בישראל הסובלים מהמחלה עד גיל 10, מוערך בכ- 384 אלף, כ- 126 אלף מהם סובלים מהמחלה ברמה בינונית עד חמורה.

   

  החולים באטופיק דרמטיטיס סובלים מפגיעה משמעותית בתפקוד ובניהול אורח חיים תקין. ילדים אלה סובלים מקשיים רגשיים וחברתיים, ולעתים נלווה גם עיכוב משמעותי בהתפתחות. בישראל עמותת "קומי עורי" תומכת ומלווה את החולים במידע והדרכה.

   

  המחלה גורמת לגרד עז באופן קבוע שאינו מאפשר שנת לילה רציפה. יחד עם הילד הסובל, סובלים גם הוריו מפגיעה קשה בתפקוד המשפחתי והיומי, מהיעדר פניות לצרכיהם האישיים ולצרכי הילדים האחרים במשפחה, כמו גם מאובדן ימי עבודה בשל הטיפול בילד.

   

  הטיפולים כוללים משחות שונות לריכוך ושימון העור, סטרואידים הגורמים לתופעות לוואי בשימוש ממושך, ובמקרים קשים טיפולי פוטותרפיה בקרני אור, או תרופות מדכאי חיסון.

   

  ומה קורה לעור במצב של אקנה בגיל מבוגר?

   


   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  זריקה נגד אטופיק דרמטיטיס
  צילום: shutterstock
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים