שתף קטע נבחר

בצעד היסטורי: בריטניה הודיעה לאיחוד האירופי שהיא פורשת

תשעה חודשים אחרי משאל העם שלחה רה"מ תרזה מיי הודעה רשמית לאיחוד האירופי ומסרה: "העם הבריטי החליט - אנחנו עוזבים". בנאום בפרלמנט הדגישה: "הימים היפים עוד לפנינו, נהיה חברים טובים של שכנינו האירופים ונשתף פעולה". נשיא המועצה האירופית: "לא נעמיד פנים - זה לא יום שמח"

 

 

ראש ממשלת בריטניה תרזה מיי הודיעה בצהריים (יום ד') כי בריטניה הגישה רשמית לאיחוד האירופי את בקשתה לפרוש משורותיו. נשיא המועצה האירופית, דונלד טוסק, קיבל היום את המכתב משגריר בריטניה באיחוד.

 

מכתב ההודעה, שנמסר לטוסק במשרדו בבריסל בנוכחות עיתונאים, מוציא לדרך תהליך שיימשך שנתיים ושבמסגרתו תיעשה הפרישה של בריטניה, לפי סעיף 50 באמנת ליסבון של האיחוד האירופי. "תהליך המימוש של סעיף 50 יצא לדרך, ובהתאם לרצון שהביע העם הבריטי – בריטניה עוזבת את האיחוד האירופי", אמרה תרזה מיי בנאום שנשאה בצהריים פרלמנט הבריטי.

תרזה מיי בצהריים בפרלמנט הבריטי. המטרה: סיום התהליך בתוך שנתיים (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
תרזה מיי בצהריים בפרלמנט הבריטי. המטרה: סיום התהליך בתוך שנתיים(צילום: רויטרס)

ראש הממשלה מיי אמרה כי מטרתה היא להשיג הסכם על תנאי הפרישה של בריטניה ועל יחסיה העתידיים עם האיחוד בתוך שנתיים – אבל רמזה כי ייעשה ניסיון להחיש את התהליך. "הימים היפים ביותר שלנו עוד לפנינו", הדגישה. "בריטניה תהיה החברה הטוב ביותר והשכנה הטובה ביותר של שותפינו האירופים גם אחרי הברקזיט".

 

מיי הוסיפה כי בריטניה יוצאת ל"דרך חשובה" וכי אין דרך חזרה, אך גם הדגישה כי לונדון תחתור לגבש שיתוף פעולה ביטחוני הדוק ככל האפשר עם האיחוד האירופי. היא אמרה כי יש לה תוכנית למערכת יחסים חדשה, מיוחדת ועמוקה, בין בריטניה לאיחוד האירופי.

ראש מממשלת בריטניה חותמת על מכתב הפרישה, אתמול (צילום: AFP) (צילום: AFP)
ראש מממשלת בריטניה חותמת על מכתב הפרישה, אתמול(צילום: AFP)

במכתב הרשמי כתבה מיי כי שני הצדדים צריכים לפעול יחד כדי להפחית ככל האפשר את השיבושים שייגרמו לבריטניה וליבשת בשל תהליך הפרידה ולספק ודאות רבה ככל האפשר.

 

נשיא המועצה האירופית טוסק אמר כי אורך המכתב שקיבל הוא שישה עמודים, וכי אין צורך להעמיד פנים שזהו יום שמח – לא בבריסל ולא בלונדון.

 

אזרחי בריטניה, נזכיר, הפתיעו בשנה שעברה כשבניגוד לתחזיות הצביעו במשאל העם בעד פרישה מהאיחוד האירופי, ובכך גררו את הממלכה לטלטלה. בעקבות החלטת העם הודיע ראש הממשלה דיוויד קמרון, שהתנגד לפרישה, על התפטרותו. תרזה מיי מונתה במקומו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
תרזה מיי בפרלמנט בצהריים
צילום: רויטרס
מומלצים