שתף קטע נבחר

פעיל ב"ועד לטוהר המחנה": "הציבור החרדי חייב את זה"

בודקים את המידע על עבריין המין, יושבים עם רבנים ומחליטים על שיטת הפעולה - אזהרה, הרחקה של הפוגע, טיפול נפשי ו"טיפול" במכות: בראיון מיוחד מספר אלחנן בוזגלו, מי שהיה חבר ב"ועד למען טוהר המחנה" וה"מוציא לפועל" שלהם - איך עובדת השיטה, ולמה הציבור החרדי לא יכול בלעדיהם

 

חשיפת הפנקסים הסודיים של איש "הוועד למען טוהר המחנה", משה קיוויתי, שהכילו פרטים של עשרות עברייני מין - לא זעזעה את אלחנן בוזגלו. מי שהיה חבר בולט ב"ועד למען טוהר המחנה" וה"מוציא לפועל" שלהם שאף ריצה בשל כך עונש של שלוש שנות מאסר – עדיין מאמין שאין דרך אחרת להתנהל בחברה החרדית הסגורה.

 

<<הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו  >>

 

"לא פונים לרשויות או למשטרה, למעט במקרים נדירים מאוד", בוזגלו מבהיר, ומסביר: "צריך להבין: גם המשפחה של הנפגע נפגעת ממהלך כזה - וגם הקורבן עצמו. יש עליה כתם. אף אחד לא יתחתן איתה אחרי זה, וגם על משפחת התוקף שמים איקס גדול. הם הופכים כולם לסוג-ב' בחברה החרדית, כך שזה לא רק הקורבן והנפגע, אלא יש פה עוד שתי משפחות שעלולות להיפגע מזה".

 

קראו עוד בערוץ היהדות :

 

בראיון מיוחד ל-ynet, בוזגלו מסביר את השיטה: "הייתה ישיבה עם רבנים ואנשי מקצוע, והיינו דנים בכל סיפור לגופו. אם זה היה לדוגמה רֶעבֶּע בתלמוד תורה – היינו אומרים לו: אתה עוזב עכשיו את העיסוק שלך עם ילדים, ואחרי זה ממשיכים את הטיפול בו".

 

"הטיפול מתנהל בשיטת 'אין עונשין אלא אם כן מזהירין'. זה המוטו", הוא אומר. "כאשר מגיע מקרה, בודקים שהוא נכון ושלא סתם מעלילים עלילות, ואז באים לעבריין מזהירים אותו: אומרים לו 'בוא לטיפול' – כדורים פסיכיאטריים וכאלה, ואם הוא מסרב - אז מענישים אותו, גם במכות".

 

"היה לנו אדם שנגע באחיינית שלו. קודם כל הרחקנו אותו ולקחנו אותו לטיפול פסיכיאטרי. רובם - 99.9% - הולכים לטיפול ולא מכחישים את זה. יש כאלה שמנסים להכחיש, או אומרים 'אני יכל לשלוט בזה', אבל בינינו, זה לא עובד: מי שעבריין מין, זה חזק ממנו הדבר הזה".

 

"חשבתי שאני עושה מעשה חיובי"

בוזגלו (36) נשוי ואב לחמישה ילדים המתגורר בגבעת זאב, הגיע לפעילות ב"משמרות הצניעות" לאחר שנזרק מהישיבה. בשנת 2009 הורשע בעבירות של תקיפה ואיומים במסגרת פעילותו בארגון – ולאחר ריצוי עונשו הפך למשקם אסירים. "אז חשבתי שאני עושה מעשה חיובי", הוא מספר בכנות.

 

"אני מאמין שהם יחזרו לפעילות. אולי לא כמו שהייתה, אבל הפעילות תמשיך". אלחנן בוזגלו (צילום: אלי מנדלבאום) (צילום: אלי מנדלבאום)
"אני מאמין שהם יחזרו לפעילות. אולי לא כמו שהייתה, אבל הפעילות תמשיך". אלחנן בוזגלו(צילום: אלי מנדלבאום)

 

בוזגלו טוען כי הפרשה שנחשפה מוקדם יותר השבוע, היא בגדר "הר שיוליד עכבר", כדבריו. הוא גם סבור כי אי אפשר יהיה לעצור את פעילות "הוועד לטוהר המחנה": "המשטרה עשתה כאילו פשיטה ענקית, ועצרה המון אנשים, אז מפחדים. אני מאמין שהם יחזרו לפעילות. אולי לא כמו שהייתה, אבל הפעילות תמשיך. אין מציאות שהציבור החרדי יכול להמשיך בלי הדבר הזה שנקרא 'הוועד למען טוהר המחנה'".

 

עם זאת, הוא אומר כי "המגזר החרדי הולך לאט אבל בטוח לכיוון החוק. אנשים מפחדים. גם ההפגנות של היום זה לא מה שהיה לפני 10-15 שנה. יש היום שוטרים מתוך הציבור החרדי, יש 'דוסים מחמד' במד"א ובזק"א מתוך הציבור החרדי, שמתערבבים בציבור החילוני".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלי מנדלבאום
אלחנן בוזגלו
צילום: אלי מנדלבאום
מומלצים