שתף קטע נבחר

כונה "זבל יהודי" בפייסבוק ויפוצה על לשון הרע

במהלך צוק איתן גידף גולש אדם אחר וטען שהוא מאחל מוות לחיילי צה"ל. בית המשפט קבע שהתובע סומן כבוגד, ולכן הוא יפוצה בכ-30 אלף שקל

בית המשפט המחוזי בחיפה קבע לאחרונה שגולש שכינה אדם אחר "זבל יהודי שמאחל מוות לחיילים שלנו", יפצה אותו בכ-30 אלף שקל בגין לשון הרע. בכך קיבל השופט יצחק כהן את הערעור שהגיש הנפגע, שנדחה קודם לכן בבית משפט השלום בטענה שלא נגרם לו נזק מהפרסום.

 

התובע טען שביולי 2014, במהלך מבצע "צוק איתן", כתב מנהל דף פייסבוק ששמו "חרם על חדשות ערוץ 2 וערוץ 10" תגובה שבמסגרתה כינה אותו "שמאלני תומך בערבים" ו"זבל יהודי שמאחל מוות לחיילים שלנו", ציין את מקום עבודתו והזמין את הגולשים להגיע לשם ו"לפתוח עליו". לדבריו הדברים לא פורסמו בתגובה למשהו שהוא כתב משום שכלל לא היה מעורב בדיון שהתנהל.

 

המפרסם השיב בתגובה כי הפגיעה שנגרמה לתובע היא מזערית לאור החשיפה המצומצמת שלה זכתה התגובה, שהוסתרה על ידי התגובות הרבות שנכתבו אחריה.

 

השופט נאסר ג'השאן מבית משפט השלום בקריות, שדן בתיק בראשונה, פסק שהדברים אכן מהווים לשון הרע, במיוחד מאחר שנכתבו בימי מלחמה כאשר "התותחים רועמים", אולם החליט בסופו של דבר שלא לפסוק לתובע פיצויים כיוון שלשיטתו מדובר ב"זוטי דברים", כלומר בפגיעה מזערית. הוא הסביר שהפרסום באינטרנט הוא "חולף" ו"נבלע בקולות ההמון", ובכך שהתגובה זכתה לחשיפה מועטה בלבד לפי כמות הלייקים שקיבלה.

 

התובע ערער לבית המשפט המחוזי, שם טען שנגרמה לו פגיעה חמורה, וכי כמות הלייקים שקיבלה התגובה לא מהווה אינדיקציה לכמות החשיפה לה זכתה.

 

וכאמור, השופט יצחק כהן החליט לקבל את הערעור. לגישתו, הכינוי "שמאלני תומך בערבים" אמנם לא מהווה לשון הרע כיוון שאין כל פגם בלאחוז בדעות שמאלניות, ועל כן "האשמת" מישהו בכך אינה מבזה אותו. לעומת זאת, הכינוי "זבל יהודי שמאחל מוות לחיילים שלנו" מעיד על כוונת המפרסם להשפיל ולבזות את התובע ומהווה לשון הרע.

 

השופט כהן ציין כי מרכזיותו של צה"ל במדינתנו מוסיפה לחומרת הכינוי, שלמעשה מסמן את התובע כבוגד – האשמה קשה שבעתיים כשהיא נאמרת בעת מבצע צבאי.

 

נקבע כי ההתבטאויות חרגו באופן בוטה וגס מעבר לכל גבול מותר, וכי מדובר ב"דברי בלע של ממש עם כוונת פגיעה בצדן". על פי השופט, הקריאה להגיע למקום עבודתו של התובע וכדברי המפרסם "לפתוח עליו" - מהווה הסתה לשמה.

 

לגבי היקף החשיפה ציין השופט שלא ניתן לדעת באמת "עד כמה קולות ההמון הבליעו את הפרסום", וציין כי גם בחשיפה מצומצמת ישנה אפשרות כי מי מקרוביו ומכריו של התובע נחשף לתגובה. בנסיבות אלו הוא פסק לו 10,000 שקל פיצוי בגין לשון הרע וכ-19 אלף שקל הוצאות משפט ושכר טרחת עו"ד.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אילוסטרציה: Shutterstock
אילוסטרציה
אילוסטרציה: Shutterstock
מומלצים