שתף קטע נבחר

עשן לבן: הארובה החדשה בחדרה אמורה להפחית את הזיהום

חברת החשמל החלה להפעיל את הארובה כחלק מהתקנת מערכת הסולקנים - המפחיתים את הגופרית הדו-חמצנית הנפלטת מתהליך שריפת הפחם, ב-90% לפי חברת החשמל. מהארובה נפלטים בעיקר אדי מים לבנים. גרינפיס בתגובה: "גם עם הסולקנים - המזהמים הנפלטים מיחידות 5 ו-6 יגבו את חייהם של עשרות אנשים מדי שנה"

מהארובה החדשה בחדרה יוצא עשן לבן: חברת החשמל הפעילה לראשונה, בלילה שבין חמישי לשישי, בתחנת הכוח אורות רבין שבחדרה, את הארובה הרביעית אליה חוברה יחידת ייצור 5 המשודרגת, תוך הפעלת מערכת הסולקנים שנועדה להפחית את הפליטות המזהמות. מהארובה, שהוקמה לצורך הפרויקט, נפלטים בעיקר אדי מים לבנים.

 

הפעלת הארובה היא חלק ממהלך הקמת הסולקנים בתחנת הכוח אורות רבין בחדרה ובתחנת הכוח רוטנברג באשקלון, כחלק מפרויקט הפחתת הפליטות בתחנות הכוח הפחמיות, שעלותו מסתכמת בכ-8 מיליארד שקל. הפרויקט כולל הקמת מתקני הפחתת פליטות בשש יחידות ייצור של החברה: התקנת מערכת סולקני הגופרית (FGD) להפחתת תחמוצות גופרית, וכן שדרוג מערכות השריפה בדודי הקיטור, והתקנת אמצעים להפחתת פליטות תחמוצות חנקן.

 

בחברת החשמל טוענים, כי הסולקן יפחית כ-90% מפליטת הגופרית הדו-חמצנית הנוצרת ביחידת ייצור חשמל אחת. תחמוצות החנקן יופחתו במעל 80% בכל יחידת ייצור.

הארובה החדשה בחדרה (צילום: יוסי וייס) (צילום: יוסי וייס)
הארובה החדשה בחדרה(צילום: יוסי וייס)
 

סולקנים (F.G.D - Flue Gas Desulphurization) הינם מתקנים אשר באמצעותם מסלקים את הגופרית הדו-חמצנית, הנפלטת מתהליך שריפת הפחם. פעולת הסולקן מבוססת על תהליך ספיחה של הגופרית הדו-חמצנית על אבן גיר מומסת במים. בשל תהליך הספיגה "הרטובה", הגזים הנותרים רוויים באדי מים ולכן נפלטים בעיקר אדי מים לבנים מפתח הארובה, אותם מכנים בחברת החשמל "פלומה לבנה". בחברת החשמל מוסיפים כי אין מדובר בעשן.

 

יו"ר דירקטוריון חברת החשמל, יפתח רון-טל, אמר: "פרויקט הפחתת הפליטות שאותו מובילה חברת החשמל הוא פרויקט לאומי ייחודי ומורכב הכולל טכנולוגיות מהמתקדמות בעולם, משאב אנושי מקצועי נרחב, שילוב מגוון של מערכות, בניית מתקנים חדשים בתוככי מערך ייצור החשמל הקיים בשיתוף עם ספקים וקבלנים מרחבי העולם. מדובר בפרויקט חסר תקדים בהיקפו, המהווה אבן דרך בהשקעתה של חברת החשמל באיכות הסביבה לדורות הבאים".

 

מנכ"ל החברה, עופר בלוך, הוסיף: "היום נוספה משמעות חדשה לאימרה 'עד שיצא עשן לבן', אלא שאת העשן מחליפה פלומת אדי מים לבנה".

 

"להיערך להתנתקות מוחלטת מהפחם"

בארגון הסביבה גרינפיס ישראל מסרו בתגובה: "לא ברור מי הקופירייטר שהכתיר את העשן מהארובה בחדרה בתור פלומה לבנה, אך אלה בוודאי לא רק אדי מים. גם עם הסולקנים - המזהמים הנפלטים מיחידות 5 ו-6 יגבו את חייהם של עשרות אנשים מדי שנה. לעול הבריאותי הזה יש לשים סוף ועל שר האנרגיה להיערך להתנתקות מוחלטת מהפחם כפי שנוהגות מדינות כמו בריטניה, אוסטריה ואחרות".

 

עוד הדגישו בגרינפיס כי על שר האנרגיה, יובל שטייניץ, להתחייב לסגירה מדורגת של יחידות הייצור הישנות (4-1), וכי היה עליו להגיש עד סוף חודש מרס הצעה להחלטת ממשלה לסגירת היחידות עד יוני 2022. "אנו קוראים לשטייניץ לסגור מחצית מהיחידות תוך שנתיים ולהקדים את השבתת היתר ולהציל חיי אדם", הוסיפו בגרינפיס.

 

ממשרד התשתיות הלאומיות, האנרגיה והמים, נמסר: "בשבועות הקרובים יגיש שר האנרגיה הצעת מחליטים בנוגע לסגירת יחידות 1-4. שר האנרגיה דבק בתוכניתו להפחתת השימוש בפחם, ומקווה שיעלה בידו אף להקדים את סגירתן לפני יוני 2022. חשוב לציין, כי בהתאם למדיניות השר שטייניץ, בשנת 2017 יירד השימוש בפחם לרמתו הנמוכה ביותר מזה עשרות שנים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יוסי וייס
הארובה החדשה
צילום: יוסי וייס
מומלצים