שתף קטע נבחר

ביטוח סיעודי גם למי שאובחנו עם אוטיזם לפני גיל 3

בשורה להורים: הוראות של המפקחת על הביטוח מבטלות חריג בפוליסת הסיעוד של קופות החולים לבעלי צרכים מיוחדים. מה משמעות השינוי?

 

אילוסטרציה  (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
אילוסטרציה (צילום: shutterstock)

בגיל שנה וחודשיים אובחן יגאל (שם בדוי) כסובל מעיכוב התפתחותי לאחר שלא יצר קשר עין, לא הלך ולא דיבר. שנה לאחר מכן הוא אובחן עם אוטיזם. גם כיום, בגיל 9, יגאל מדבר מילים ספורות בלבד, מנותק מהסביבה, לא מתמצא בזמן ובמקום, אינו גמול ונזקק לעזרה מלאה באכילה, הלבשה ורחצה.

 

יגאל היה מבוטח בביטוח סיעודי של קופת החולים, אך הוריו נדחו כשדרשו גמלת סיעוד. חברת הביטוח הסתמכה על שינוי שנכנס לתוקף ב-1 ביולי 2016 וקבע פוליסת סיעוד חדשה ואחידה בקופות החולים, שלפיה ילד שאובחן עם מום או מחלה לפני גיל 3 לא יזכה לתגמול סיעודי כלל.

 

מצב זה העמיד הורים לילדים על הרצף האוטיסטי בבעיה, שכן אבחון אוטיזם נעשה ברוב המקרים לפני גיל 3.

 

חשוב להבין בהקשר זה שילדים על הספקטרום האוטיסטי אמנם הולכים, קמים ויושבים ללא עזרה אך לא ניתן להשאירם לבד ולו לשנייה אחת. כך למשל, גם ילדים שמסוגלים להתקלח בכוחות עצמם לא יעשו זאת והם זקוקים שיעמדו לידם, יווסתו עבורם את זרם וחום המים ויקלחו אותם.

 

ילדים אלה זקוקים לטיפול והשגחה צמודים בכל שעות היממה, והעובדה שהם לא זכאים לגמלת סיעוד במסגרת הביטוח של קופות החולים רק מאחר שהבעיה אובחנה לפני גיל 3 מכבידה על ההורים ויוצרת תחושת אי צדק.

 

ביטול החריג – בשורה להורים

הנוהל הזה עורר צעקה גדולה והוא צפוי להשתנות ב-1 ביולי הקרוב. בתאריך זה תכנס לתוקפה הוראה חדשה של המפקחת על הביטוח שלפיה כל הילדים יכוסו בביטוח סיעודי באופן אוטומטי דרך קופת החולים מרגע לידתם. על פי ההוראה, הביטוח הסיעודי החדש לא יכלול את החריג שלפיו ילד שאובחן עם ליקוי לפני גיל 3 לא ייכלל בפוליסה.

 

מה מגיע לילדים עם ליקוי או אוטיזם? קודם כל – ביטוח לאומי. ילד הסובל מאוטיזם או ליקוי התפתחותי משמעותי מוגדר בחוק הביטוח הלאומי כ"ילד עם ליקוי מיוחד" הזכאי לגמלה גם אם הוא עצמאי לחלוטין בתפקודו ואינו זקוק להשגחה. שיעור הגמלה שלה זכאים ילדים אלה מגיע לכ-2,500 שקל בחודש. ניתן לדרוש גם גמלה רטרואקטיבית לתקופה שלא תעלה על שנה.

 

ילד שאינו עצמאי בתפקוד והוכר כנכה יוכל לקבל תוספת גמלה של כ-1,900 שקל לחודש. שיעור הגמלה תלוי ב"ניקוד" שנקבע על סמך כמה מבחנים בתחומי ניידות, רחצה, הלבשה, אכילה והיגיינה אישית.

 

ביטוח סיעודי דרך קופת החולים

בנוסף יכול הילד לקבל גמלת סיעוד מחברת הביטוח של קופת החולים שאליה הוא משתייך. על פי פוליסת הסיעוד החדשה של קופות החולים, ילד שעונה להגדרת "תשוש נפש" או שהוכח כי אינו עצמאי ואינו מסוגל לבצע בכוחות עצמו חלק מהותי של לפחות 3 מתוך 6 פעולות (לקום ולשכב, להתלבש ולהתפשט, להתרחץ, לאכול ולשתות, לשלוט על הסוגרים וללכת), זכאי לגמלת סיעוד של 5,500 שקל בחודש.

 

על פי הגדרות אלה, ניתן עקרונית לממש את הביטוח הסיעודי כשמדובר בילד שאובחן כאוטיסט ואינו מסוגל לבצע בעצמו את פעולות היומיום. עם זאת, יש לזכור שחברות הביטוח לא מאשרות תביעות סיעוד באופן אוטומטי, ולרוב דוחות אותן מסיבות שונות ומשונות, ולכן יש חשיבות להגשת מסמכים מתאימים המעידים על חוסר יכולתו של הילד לתפקד באופן עצמאי ולהישאר ללא השגחה.

 

כך למשל, למשרדנו הגיע באחרונה המקרה של עילאי (שם בדוי), בן 13 הסובל מאוטיזם ומאפילפסיה. הוא לא מודע לסכנות, לא מדבר, מתקשר במחוות גוף בלבד, אינו עצמאי ברחצה, בלבוש ובאכילה וזקוק להשגחה מתמדת. עילאי בוטח בביטוח סיעודי דרך קופת חולים, אך הביטוח דחה את תביעת ההורים בטענה שהילד עצמאי בכל התפקודים ואינו סיעודי.

 

הגשנו תביעה בשם עילאי והוריו לבית המשפט ולבסוף הסכימה חברת הביטוח לשלם להורים 150 אלף שקל. סכום דומה הושג בהליך גישור שערך משרדנו מול חברת הביטוח גם במקרה של יגאל שהוזכר לעיל.

 

כלומר, דחיית התביעה על ידי חברות הביטוח אינה סוף פסוק ובהחלט אפשר להשיג את המגיע לילד המבוטח עם קצת עזרה, ולעיתים אפילו מבלי לנהל הליך משפטי כלל, שכן במקרים רבים חברות הביטוח מעדיפות להגיע לפשרה בשלב יחסית מוקדם.

 

לצד ההוראה המחילה את פוליסת הסיעוד גם על ילדים שאובחנו לפני גיל 3, בתחילת 2018 עתידות להיכנס לתוקפן הוראות חדשות של המפקחת על הביטוח, שיקלו על הליכי התביעה מול חברות הביטוח ויגבירו את ההוגנות והאובייקטיביות בביצוע מבחני התלות מטעמן.

 

שינויים אלה מהווים בשורה של ממש להורים לילדים בעלי לקויות שעשויים כעת לזכות בגמלה שתסייע להם להיטיב עם ילדיהם.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
אילוסטרציה
צילום: shutterstock
צילום: דניאל בבצ'יק
עו"ד סיגל רייך-הלל
צילום: דניאל בבצ'יק
מומלצים