שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  בת 5 שסבלה מכאבי בטן שוחררה מאשפוז – והאפנדיציט התפוצץ

  הילדה אושפזה למשך לילה באחד מבתי החולים במרכז הארץ ושוחררה למחרת למרות שבדיקות הדם לא היו תקינות. הוריה הבהילו אותה למוקד רפואי, שם הראה האולטרסאונד כי התוספתן המודלק התפוצץ בבטן. היא הובהלה בדחיפות לחדר הניתוח שם הוצא התוספתן

  כאבי הבטן שכמעט הסתיימו באסון: ילדה שוחררה מבית חולים באזור המרכז למרות כאבי בטן עזים ובדיקות דם לא תקינות. אמה לקחה אותה למוקד הרפואי שם הראתה הבדיקה כי התוספתן התפוצץ בבטנה. היא הובהלה לחדר הניתוח וחייה ניצלו.

   

  האירוע התרחש ביום רביעי השבוע: הילדה בת החמש, תושבת אזור המרכז, שהיתה בריאה, אושפזה להשגחה לאחר שסבלה מכאבי בטן עזים. בחדר המיון היא עברה בדיקות דם שהראו כי בגופה תהליך דלקתי נרחב, אך לא בוצע אולטרסאונד בטן כמקובל במקרים אלה, והיא שוחררה לביתה.

   

  איור: יונית שנהב (איור: shutterstock) (איור: shutterstock)
  איור: יונית שנהב

   

  כעבור מספר שעות מהשחרור, משכאבי הבטן החמירו, הבהילה אותה אמה למוקד טרם בבני ברק, שם הראתה בדיקת האולטרסאונד שבוצעה לה, כי היא סובלת מתוספתן מודלק (אפנדיציטיס) שהתפוצץ בבטנה.

    

  היא הובהלה לבית החולים שניידר הסמוך ומשם הועברה לחדר הניתוח שם הוצא האפנדיציט המודלק והנוזל הדלקתי שהתפשט בגופה. היא אושפזה תחת טיפול אנטיביוטי אינטנסיבי וצפוייה להשתחרר בימים הקרובים.

   

  "החיים שלה ניצלו במזל", אומר ל-ynet אחד מרופאי בית החולים שניידר שביקש שלא להזדהות, "לא ברור איך שיחררו ילדה שסובלת מכאבי בטן עם בדיקות דם לא תקינות, ובלי שבוצע אולטרסאונד שהוא בדיקה מינימלית שאינה מסוכנת".

   

  מבית החולים שניידר נמסר כי מצבה של הילדה משתפר והיא צפויה להשתחרר מאישפוז בימים הקרובים.

   

  אפנדיציטיס: מחום ובחילות ועד לסכנת חיים

  דלקת בתוספתן גורמת לרוב לחום גבוה, לבחילות, להקאות, ולכאב אופייני בבטן ימנית תחתונה. תוספתן מודלק הוא מצב חירום רפואי, שדורש ניתוח דחוף, שכן התוספתן המודלק עלול 'להתפוצץ' ולפזר את הדלקת בחלל הבטן – מצב של סכנת חיים מיידית. 

   

  קשה מאוד לאבחן דלקת של התוספתן, והאבחון המדויק הוא רק בהסרתו בניתוח. לבד מהסימפטומים, קיימת רגישות ניכרת בבדיקת רופא, בנקודה הקרויה "נקודת מקברני". המדובר על לחיצה על הבטן הימנית התחתונה, בקו שבין הטבור לירך הימני. ניתן לבצע בדיקת אולטרסאונד המראה במקרים מסויימים האם מדובר בתוספתן מודלק.

   

  דלקת התוספתן. כאבי בטן ורגישות במישוש (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
  דלקת התוספתן. כאבי בטן ורגישות במישוש(צילום: shutterstock)

   

  בכל מקרה של חשש כזה, מועבר החולה להשגחה במחלקה הכירורגית תחת צום ועירוי נוזלים. אם הכאבים חולפים בתוך יממה או שתיים, משוחרר המטופל לביתו. אם לא, מועבר החולה לניתוח, בו מוסר התוספתן בכל מקרה - גם אם נתגלה שהוא תקין.

   

  כאמור, הטיפול היחיד באפנדיציטיס הוא בניתוח, במהלכו מבוצעת כריתה של התוספתן. כאשר קיימת הצטברות מוגלה (אבצס), מטופל החולה באמצעות אנטיביוטיקה בתוספת ניקוז המוגלה מהאזור, על פי שיקול הרופא המטפל. את הניתוח ניתן לבצע גם בשיטה הזעיר פולשנית (לפרוסקופיה) או בשיטה הפתוחה באמצעות חתך קטן בבטן ימנית תחתונה.

   

  הניתוח נמשך כשעה, לאחריו מועבר המטופל לאשפוז למשך כ-48 שעות. במקרים מסויימים, עשוי המנתח לטפל באופן נסיוני באנטיביוטיקה לתוך הוריד, לפני ביצוע הניתוח. במידה והחולה משתפר באופן ניכר, כאב הבטן החום והבחילות חולפים לחלוטין - הוא משוחרר לביתו.


   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  הוציאו את התוספתן המודלק
  צילום: shutterstock
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים