שתף קטע נבחר

שרידי פירמידה מתקופת פרעוני השושלת ה-13 נחשפו בדחשור

החפירה הארכיאולוגית באתר המורשת העולמית דחשור שבמצרים, גילתה את שרידי הפירמידה שנמצאו במצב טוב למדי. השרידים כוללים חלקים מהמבנה הפנימי של הפירמידה. חפירות נוספות ייערכו במקום כדי לגלות עוד חלקים

תגלית חשובה באתר המורשת העולמי של אונסק"ו - נקרופוליס דחשור שבמצרים: שרידים של פירמידה מתקופת פרעוני השושלת ה-13 התגלו בעת חפירה ארכיאולוגית. השרידים בעיקרם כוללים את חלקי המבנה הפנימי של הפירמידה, ונמצאו כשהם במצב טוב למדי.

סכנת חילול בדחשור. השרידים שהתגלו (צילום מסך)
סכנת חילול בדחשור. השרידים שהתגלו(צילום מסך)

 

החפירות נערכו מצפון ל"פירמידה הנוטה", פירמידת המלך סנפרו המשוייכת לתקופת השושלת הרביעית ונחשבת לאחד הנסיונות הראשונים בהקמה של פירמידה עם פאות מוחלקות. מחמוד עפיפי, ראש מחלקת מצרים העתיקה במשרד העתיקות, הכריז על הממצא החשוב והדגיש כי חפירות נוספות יתקיימו בקרבת מקום, בניסיון לחשוף חלקים נוספים מהפירמידה.

 

המבנה שנחשף מורכב ממסדרון המוביל אל פנים הפירמידה, מובאה המובילה למפלס הדרומי, וכן חדר שנבנה בצד המערבי. בתוך המסדר נמצאה אבן בהט ברוחב 15 ס"מ ובאורך 17 ס"מ, ועליה חרוטות עשר שורות בכתב הירוגליפי (חרטומים), שעדיין נחקרות. השושלת ה-13 של הפרעונים המצריים שלטה במצרים בין השנים 1870 לפנה"ס ל-1650 לפנה"ס.

 

מחקרים נוספים יבוצעו על מנת להכריע מהקים את הפירמידה ולאיזו מלכות היא משתייכת. דחשור היא נקרופוליס - אתר קבורה מלכותי, והיא נחשבת לאחד מאתרי הפירמידות החשובים יותר במצרים. במקום נמצאות "הפירמידה הנוטה" ו"הפירמידה האדומה" של סנפרו, וכן "הפירמידה השחורה" של אמנמנחת השלישי. מאז שנת 2011, נמצאת דחשור תחת איום מתמשך של חילול אתר הקדושה, בעקבות פלישה של ישובים אורבניים מסביב לה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום מסך
השרידים שנחשפו בדחשור
צילום מסך
מומלצים