שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  מגלן אלופת מבחן הקומנדו: זהו הצלף המצטיין בחטיבה

  לחימה בשטח בנוי, צליפות בחשיכה ופשיטות מסיביות. לוחמים ממגלן זכו לראשונה ב"בוחן הפלגה" של חטיבת הקומנדו עוז, סמל ע' מדובדבן ניצח בתחרות הצלף מספר 1: "קשה לפגוע בכדור ראשון לטווח של 800 מטר"

   

  לוחמי הקומנדו היבשתי בבוחן הפלגה    (צילום: דו"צ)

  לוחמי הקומנדו היבשתי בבוחן הפלגה    (צילום: דו"צ)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  אלו המצטיינים במבחן הקומנדו: שנה וחצי לאחר הקמת חטיבת הקומנדו "עוז", סיימו לוחמיה בשבוע שעבר את "בוחן הפלגה" - שלושה ימים מפרכים שבמהלכם התמודדו על תואר היחידה מספר 1 בהתמודדות עם מצבי לחימה שונים. אחרי שיחידת אגוז קטפה את המקום הראשון פעמיים ברצף, זכתה הפעם פלגת לוחמים מיחידת מגלן בציונים הגבוהים ביותר, לפני פלגה אחרת ממגלן. סמל ע' מיחידת דובדבן זכה בתואר הצלף המצטיין בחטיבה.

   

  חטיבת הקומנדו היבשתי הוקמה בעקבות החלטת הרמטכ"ל גדי איזנקוט לאגד את ארבעת היחידות המיוחדות בזרוע היבשה - אגוז מחטיבת גולני, רימון של גבעתי, והיחידות מגלן ודובדבן שאוגדו תחת חטיבת הצנחנים. לוחמי דובדבן סיימו את הבוחן במקום השלישי, כשלוחמי אגוז נדחקו הפעם אל מחוץ לשלישייה הראשונה. לוחמי רימון, שפועלים בעיקר בגזרת גבול מצרים, נעדרו מהבוחן בשל עומס פעילות מבצעית. 

  "לא פשוט לפגוע ממרחק של 800 מטרים". הצלף ע' (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
  "לא פשוט לפגוע ממרחק של 800 מטרים". הצלף ע'(צילום: דובר צה"ל)

  הבוחן נערך בשטחי אימונים שדימו מתארים שונים ברחבי הארץ, ובהם מעבר מהיר מלחימה ברצועת עזה נגד חמאס ועד תרחיש לחימה בצפון מול חיזבאללה. הם נבחנו בלחימה בשטחים בנויים, סבוכים ופתוחים, תוך דגש על לחימת פרט ולחימת צוות. על אף התחרותיות בין היחידות, שבטרם הקמת החטיבה נחשבו ל"יריבות", קצינים מכל היחידות הופקדו על התחנות וחנכו את הלוחמים שנבחנו.

   

  כך למשל, קציני דובדבן שמתמחים יותר בלחימה בשטח בנוי, נתנו את הדגשים ליתר לוחמי היחידות, ומפקדי יחידת מגלן העשירו את הידע החטיבתי בתחום הפשיטה על היעדים.

  לחימה בשטח בנוי (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
  לחימה בשטח בנוי(צילום: דובר צה"ל)

  אימונים בחסות החשיכה (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
  אימונים בחסות החשיכה(צילום: דובר צה"ל)

  הפעם התמקד הבוחן באחד מהאתגרים המרכזיים שצפויים ללוחמים במלחמה הבאה, בין אם תתרחש בדרום או מול חיזבאללה בלבנון - הלחימה בלילה. הלוחמים התאמנו בחסות החשיכה, בדגש על השמדת מטרות איכותיות, דוגמת מתקני אמל"ח או חמ"לים, עם כמה שפחות תחמושת.

   

  "תפקיד הצלף דורש קור רוח ונינוחות"

  דגש נוסף שעליו נבחנו הלוחמים הוא "מבחן הכדור הראשון" - פגיעה מהירה ומדויקת של צלפי היחידות. "תוך 10 שניות שחררתי את הכדור הראשון לעבר מטרת דמות במרחק של 800 מטרים, ופגעתי", סיפר סמל ע' מיחידת דובדבן שזכה בתואר הצלף המצטיין בחטיבה לאחר שחמישה מתוך ששת הכדורים שירה פגעו במטרות שנפרשו על פני טווחים של 800-400 מטרים.

   

  סמל ע' החל את שירותו בקומנדו הימי, שייטת 13, ומשם עבר ליחידת המסתערבים של פיקוד המרכז. המדד המרכזי שנבחן בקרב הצלפים הוא לא רק הדיוק, אלא מהירות התגובה וזיהוי המטרה, יחד עם הפגיעה כבר בכדור ראשון. בוחן הצלפים התחלק לשניים: מבחן עיוני על אומדן טווחים בחישוב משתנים כמו רוחות ותוואי שטח פעולה, והחלק המעשי שנערך במטווח.

  מתאמנים לכל תרחיש אפשרי (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
  מתאמנים לכל תרחיש אפשרי(צילום: דובר צה"ל)
   

   (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
  (צילום: דובר צה"ל)

  כלל הלוחמים השתמשו ברובי הצלפים של יחידות קומנדו היבשה, האס.אר-25, שמזכיר בצורתו את האם-16, רק ארוך יותר ובמשקל של 5.5 ק"ג, כולל כוונת יום שמגדילה פי 10 לצד כוונת לילה שמגדילה פי 6.

   

  "תפקיד הצלף דורש בראש ובראשונה קור רוח ונינוחות. אסור להתרגש ולהזיז את הגוף", הוסיף ע', שבפעילות שגרתית יורה בעיקר לעבר מסיתים מרכזיים בהפרות סדר. "מכיוון שקשה לפגוע במטרה ממרחק של 800 מטרים, יחד איתי בחולייה נמצא "מאתר" שמזהה את היעד ומתקן את הירי במידת הצורך.

   

  רס"ן נ', מפקד הפלגה במגלן שזכה עם לוחמיו במקום הראשון בבוחן, מספר שחייליו הפגינו את הגמישות הנדרשת למשימה: הסתגלות למצב חדש והתמודדות מהירה ויעילה איתו. "זה מאתגר לשנות מתארים בצורה כה מהירה. יכולת הפרט של הלוחם במגלן באה לידי ביטוי לאורך כל הבוחן".

   

  החטיבה שמתעצבת תוך כדי תנועה

  חטיבת הקומנדו היבשתי, שקמה באופן רשמי בסוף שנת 2015 והפכה לאחות הצעירה של מקבילותיה בחילות האחרים (שלדג בחיל האוויר ושייטת 13 בזרוע הים), טרם התמודדה עם מבחן משמעותי דוגמת מלחמה או מבצע נרחב.

   

  בשבועות האחרונים קלטה החטיבה את ראשוני "לוחמי הרפואה" - תפקיד חדש שאושר בתום שנים רבות של ניסיונות. הלוחם הרפואי נלחם במסגרת צוות הקומנדו,
  ותפקידו נע בין חובש משודרג לבין פרמדיק עם סמכויות לביצוע תהליכים כירורגיים בתנאי שהכוח פועל מעבר לקו הגבול והגעת החילוץ הרפואי עלולה לסכן את הפצועים.

   

  לוחמי היחידה מתאמנים לראשונה בפשיטות מסיביות של מאות לוחמים על יעדי אויב לצד פעולות קומנדו חשאיות וזעירות. בניגוד ליחידות קומנדו "קלאסיות", שרגילות לצאת למבצעים מיוחדים עם מודיעין מדויק ככל האפשר ולאחר הכנות ממושכות, הלוחמים מתאמנים גם לאלתר בשדה הקרב תוך הבחנה בין מחבלים שצריך לחסל או לעצור לבין אזרחים בלתי מעורבים.

   

  החטיבה הוקמה ללא עבודת מטה ממושכת על אף שהנושא נידון בצה"ל לסירוגין במשך שנים. כך שלמעשה החטיבה מתעצבת תוך כדי תנועה, יחד עם גיבוש וחידוד תפיסות מבצעיות, קבלת תוכניות מבצעיות מגוונות, וקליטת אמצעי לחימה מיוחדים ומתקדמים לבחינה פנימית.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים