שתף קטע נבחר

עד לטבח הכימי בשיחה עם ynet: "רופא בכה, העולם צריך לראות את התמונות"

פעיל אופוזיציה סורי תיאר את ההפצצות הקטלניות של מטוסי סוחוי 22 באידליב - על פי החשד של גז סארין - ואת המחיר שגבו: "רוב ההרוגים הם ילדים. קצף יצא מהפה שלהם, ולרופאים אין איך לטפל בהם. צריך לעצור את אסד המשוגע". דיווחים: 100 נהרגו ו-400 נפצעו

 

פעיל אופוזיציה סורי שנמצא בקרבת העיירה ח'אן שייחון בפרברי אידליב, שבה דווח על מתקפה כימית הבוקר, סיפר ל-ynet על ההפצצות הקטלניות שלפי הדיווחים של גורמי רפואה בסוריה גבו את חייהם של כ-100 בני אדם. מרכז המעקב הסורי לזכויות אדם מדווח על 58 הרוגים.

 

"התעוררנו ב-06:00 והרחנו ריחות שלא ידענו מה הם", סיפר על המתקפה הכימית שבה נפצעו גם 400 איש. "כשפתחנו את מכשירי הקשר האלחוטיים התברר שהיו שתי תקיפות של מטוסי חיל האוויר הסורי, של מטוסי קרב מסוג 'סוחוי 22' בח'אן שייחון. בהתחלה לא ידענו את כמות הקורבנות והנפגעים והטילים ששוגרו על העיר, אבל תוך זמן קצר הוזעקו במכשירי הקשר כל הצוותים הרפואיים והאמבולנסים". 

אחת מתמונות הזוועה (צילום: AP) (צילום: AP)
אחת מתמונות הזוועה(צילום: AP)
 

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

"למען האמת, בהתחלה לא הבנו מה קורה. כשהגענו לבתי החולים ולעמדות הטיפול הרפואי סביב ח'אן שייחון הופתענו מהמספר הרב של הילדים, הגברים והנשים שסובלים מקוצר נשימה ומקצף שיוצא מהפה שלהם".

 

לפי הדיווחים בסוריה אחד מבתי החולים שאליו פונו הנפגעים הופצץ. הפעיל הוסיף כי לאור המחסור בבתי חולים באזור הנפגעים מקבלים טיפול על הרצפה ועל הדשא. "רוב ההרוגים הם ילדים. אישה אחת נהרגה כשהיינו שם", אמר. בהמשך סיפר כי בעמדות הטיפול הרפואי יש רק מים, בניסיון להיפטר מהגז: "ראיתי את אחד הרופאים בוכה ואומר שהם לא מסוגלים לטפל בנפגעים ושאין להם כלום חוץ מעזרה ראשונה, בלוני חמצן ומים".

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)
 

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)
 

הפעיל הסורי ששוחח עם ynet טוען כי משטר אסד תקף שוב את העיר בצהריים וכתוצאה מכך גם עמדת הטיפול הרפואי שנותרה בעיר וגם מרכז של כוחות ההצלה הושבתו: "יש כאן פגיעה אינטנסיבית ושיטתית בעיר, כאילו נתנו לאסד 'אור ירוק' להרוג יותר. אנחנו רוצים שהתמונה הזו תגיע לעולם. צריך לעצור את המשוגע הזה".

 

"הרחוב הסורי תומך בכל התערבות צבאית שתביא את המשטר הזה לקצו. אנחנו לא יכולים לסבול יותר שהדם שלנו והילדים שלנו מופקר", אמר הפעיל הסורי בסוף דבריו.

 

במשטר אסד הכחישו היום את הדיווחים על שימוש בגז סארין בהפצצות באזור שבשליטת המורדים בצפון סוריה. גורם בצבא אמר כי כוחות המשטר לא השתמשו ולא משתמשים בנשק כימי, "לא בעבר ולא בעתיד". צרפת והאופוזיציה הסורית קראו למועצת הביטחון לקיים דיון דחוף. באיחוד האירופי אמרו שאסד "אחראי למתקפה הכימית נוראית".

 

במרכז המעקב הסורי לזכויות האדם לא אמרו במפורש שמדובר במטוסי קרב של המשטר הסורי, אך כלל גורמי האופוזיציה מאשימים את המשטר. ברוסיה הכחישו כי המטוסים היו בשימוש רוסי.

 

החשד הוא שמדובר במתקפה הכימית הקשה ביותר של משטר אסד מאז ההסכם על פירוק סוריה מנשק כימי ב-2013. גם אחרי ההסכם, נזכיר, המשיך אסד לכאורה לבצע מתקפות כימיות נגד אזורים בשליטת המורדים, בין השאר באמצעות שימוש בגז חרדל ובגז כלור.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
מטפלים בנפגעי התקיפה
צילום: AP
מומלצים