שתף קטע נבחר

להיט לתיכוניסטים: הגדנ"ע הקרבי בצה"ל

המהלך שנבע מחוסר מקום בבסיסי הגדנ"ע העורפיים הצליח מעבר למצופה, ובצה"ל מתכוונים להגדיל את כמות התלמידים שיעברו שבוע גדנ"ע בבסיסים קרביים, שיכלול מטווחים ושדאות. בחיל החינוך מתכוונים לערוך לראשונה גדנ"ע לבני נוער ערבים שמתעניינים בגיוס לצה"ל


המהלך הצליח מעבר למצופה. תלמידים בגדנ"ע בבסיס הנדסה קרבית (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
המהלך הצליח מעבר למצופה. תלמידים בגדנ"ע בבסיס הנדסה קרבית(צילום: דובר צה"ל)

צה"ל מגדיל את כמות התלמידים שעוברים שבוע גדנ"ע בבסיס קרביים: לפחות 1,200 תיכוניסטים מרחבי הארץ צפויים לעבור עד סוף שנת הלימודים הנוכחית שבוע גדנ"ע ייחודי, בתוך בסיס אימונים קרבי של צה"ל. בתוך כך, בעוד כחודש תיערך לראשונה גדנ"ע לבני נוער ערבים, בהם מוסלמים ונוצרים.

 

בשנה שעברה עברו 800 תלמידים את תוכנית שבוע הגדנ"ע החדשה יחסית בבסיס קרבי, רובם בני 17-16 מכיתות י"א. המהלך נבע תחילה מחוסר מקום בבסיסי הגדנ"ע אל מול ביקוש גבוה של מוסדות חינוך לשלוח את תלמידיהם להתנסות שאמורה לסייע להם להתכונן טוב יותר לשירות הצבאית.

תלמידים מבתי ספר עם אחוזי מוטיבציה נמוכים יחסית או כאלה שמעדיפים יחידות טכנולוגיות ומודיעיניות. גדנ"ע בבסיס שבטה (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
תלמידים מבתי ספר עם אחוזי מוטיבציה נמוכים יחסית או כאלה שמעדיפים יחידות טכנולוגיות ומודיעיניות. גדנ"ע בבסיס שבטה(צילום: דובר צה"ל)

 (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
(צילום: דובר צה"ל)

אלא שהמהלך הצליח מעבר למצופה, גרר עניין מצד הנהלות בתי ספר, ובשנה הבאה צפויה כמות המשתתפים אף לגדול. מאות התלמידים עברו את שבוע הגדנ"ע בבסיסי אימונים כגון שיבטה (בסיס האימונים והטירונות של חיל התותחנים), בסיס האימונים של הנח"ל, בהל"צ (בסיס ההכשרות של ההנדסה הקרבית), בה"ד 1, ואף בשטח אש ליד גבול לבנון, יחד עם לוחמי סיירת גולני. בהשוואה לחוויה המיתולוגית בבסיסי הגדנ"ע העורפיים בגליל ובחבל לכיש, מדובר בקפיצת מדרגה משמעותית בחיכוך ובחשיפה של בני הנוער, כשנתיים לפני גיוסם לצבא, עם המערכת הצבאית בכלל ובפרט עם המערך הקרבי.

 

במסגרת הגדנ"ע, התלמידים צפו בתרגילי תותחנים, לקחו חלק בשדאות קרבית, ירו והשתתפו בתרגילי לחימה בסימולטורים ובמטווחים, נחשפו לתצוגות אמצעי לחימה ואף "נגעו" בחלקם, צפו בתרגילים באש שביצעו המפקדים, שמעו מורשות קרב והודרכו במהלך השבוע על ידי מפקדים מהיחידות הקרביות ומדריכי חיל החינוך, בליווי מורה מבית הספר.

 

בצה"ל הקפידו לארח בגדנ"עות הקרביים תלמידים מבתי ספר עם אחוזי מוטיבציה נמוכים באופן יחסי, או כאלה שרבים מתלמידיהם מנסים להגיע ולהעדיף יחידות טכנולוגיות ומודיעיניות. "אנחנו רוצים למסד את הגדנ"עות הללו ושואפים שכל בסיס אימונים חטיבתי, כמו אלה של גבעתי והצנחנים, יוכל לארח באופן סדור קבוצות תלמידים לשבוע גדנ"ע אצלו", הסביר ל-ynet קצין בכיר בחיל החינוך.

 (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
(צילום: דובר צה"ל)

 (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
(צילום: דובר צה"ל)

בדומה לשבועות הגדנ"ע הרגילים בשנה האחרונה, גם בגדנע"ות בבסיסי האימונים ניצלו בצה"ל את ההזדמנות לקשר הבלתי אמצעי עם בני הנוער וערכו עימם שיחות על סוגיות טעונות של צבא-חברה, תוך הצגת עמדת הצבא - גם בפרשת אלאור אזריה. "היה נוער שיצא שונה בעמדותיו בנוגע לפרשה הזו", אמרו בחיל החינוך, שמארח מדי שנה כ-28 אלף תלמידים לשבועות גדנ"ע.

 

בתוך כך, בחיל החינוך מתכוונים בעוד כחודש לערוך לראשונה גדנ"ע לבני נוער ערבים, בהם מוסלמים ונוצרים, שמתעניינים בגיוס לצה"ל. זאת בעקבות מגמה איטית אך עקבית של מאות צעירים ערבים בשנים האחרונות שבחרו להתנדב ולשרת בצבא.

 

כיום משרתים בצבא כ-350 חיילים ערבים מוסלמים או נוצרים. הגדנ"ע הראשון לנוער ערבי יתקיים בבסיס חיל החינוך צלמון שבגליל, וישתתפו בו חיילים ערבים ומוסלמים שישוחחו עם הנוער הערבי. במהלך שבוע הגדנ"ע יעברו הנערים פעילויות דומות לגדנ"ע רגיל. "אני לא רוצה שחייל ערבי ישנה את שמו לשם עברי, אלא שתישמר התפיסה הרב-תרבותית", אמר הקצין.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דובר צה"ל
תלמידי תיכון בגדנ"ע בבסיס שבטה
צילום: דובר צה"ל
מומלצים