שתף קטע נבחר

סיירת למניעת פשיעה במגזר: "לא נחכה לאסון"

בכפר ג'ת הוקמה קבוצה של כ-150 מתנדבים צעירים שמבצעים סיורים ליליים במטרה להגן על השכונות והעסקים ולמגר את תופעת האלימות, הירי והגניבות: "נלחמים באירועים חמורים שהמשטרה צריכה להילחם בהם"

 

 

בעקבות תופעת האלימות, הירי והגניבות בחברה הערבית, כ-150 צעירים תושבי ג'ת שבמשולש יזמו תוכנית התנדבותית לשמירה על השכונות, הבתים, המוסדות ובתי העסק בכפר באמצעות סיורים בשעות הלילה. המטרה - למנוע מקרים של אלימות ופשיעה.

 

רק לפני כמה ימים התרחש בכפר אירוע של הצתת שתי מכוניות וירי לעבר בית. כמה צעירים רדפו אחרי היורה, שהצליח להימלט מהזירה. "לא נשתוק על מעשים של גניבות, אלימות, ירי והצתות. החלטנו למגר את כל התופעות הללו. היום אנחנו נלחמים באירועים חמורים שהמשטרה צריכה להילחם בהם", אמרו משתתפי הסיורים.

"לא נשתוק על מעשי פשיעה". חלק מהמתנדבים ()
"לא נשתוק על מעשי פשיעה". חלק מהמתנדבים

רק בימים האחרונים התרחשו מקרי הצתות וירי. הצתת רכב בכפר ג'ת ()
רק בימים האחרונים התרחשו מקרי הצתות וירי. הצתת רכב בכפר ג'ת

מוחמד ותד, תושב הכפר, אמר: "לאחרונה אנו סובלים מתופעת פריצה לבתים ואירועי ירי ואלימות, לכן החלטנו להקים קבוצות צעירים שתפקידם לשמור על הכפר במטרה לצמצם את האירועים החמורים. נכון שאולי נתמודד עם חשודים חמושים, אבל אנחנו מנסים כל הזמן לא להתנגש איתם אלא לפעול על פי החוק".

 

ותד הוסיף כי במקרה האחרון בכפר שבו היו ירי והצתת שני כלי רכב, חלק מאנשי הקבוצה רדפו אחרי היורים וניסו לתפוס אותם, אבל הם הצליחו לברוח. לדבריו, הם דיווחו למשטרה על המקרה, והם פתחו בחקירה.

10 קבוצות מסייריות בכל לילה. המתנדבים בכפר ג'ת ()
10 קבוצות מסייריות בכל לילה. המתנדבים בכפר ג'ת

מוחמד בדראן, חבר בקבוצה, סיפר כי הם הקימו קבוצת וואטסאפ לתיאום. "בכל לילה יש לנו 10 קבוצות שמסיירות במשך כל שעות הלילה, כל מי שמבחין במשהו חריג ישר מעלה את המידע לקבוצות ומייד אנחנו יוצאים לכיוון", הוא מסביר. "היו לנו בכפר מוקדים של עישון סמים ושתיית אלכוהול, ואחרי שהתחלנו בפעילות שלנו הם הפסיקו. אנחנו פעולים לטובת תושבי הכפר במטרה למגר את כל התופעות החמורות, כולל הפשיעה. נכון שזה מסוכן, אבל כולנו מוכנים להקריב מזמננו למען ביטחון תושבי הכפר".

 

בדראן הוסיף כי לדעתו הם אכן יוכלו להשיג תוצאות. "כל הזמן מנסים להיאבק נגד הפשיעה והאלימות והגניבות, אבל ללא שום תוצאות. לדעתי הצעד שלנו יכול להרתיע הרבה פושעים. אנו ממליצים שזה יהיה בכל מקום, ולא רק אצלנו. התוכנית שלנו צריכה גם לקבל תמיכה מצד כל גורמי האכיפה".

"אנחנו מנסים לא להתנגש איתם אלא לפעול על פי החוק". מוחמד ותד ()
"אנחנו מנסים לא להתנגש איתם אלא לפעול על פי החוק". מוחמד ותד

"כולנו מוכנים להקריב מזמננו למען ביטחון התושבים". מוחמד בדראן ()
"כולנו מוכנים להקריב מזמננו למען ביטחון התושבים". מוחמד בדראן

"המטרה שלנו היא להרתיע". עלאא שרקיה ()
"המטרה שלנו היא להרתיע". עלאא שרקיה

תושב אחר מהכפר ג'ת הוסיף: "אם נשתוק הפושעים ישתוללו, נמאס לנו. זה הזמן להיות שותפים במיגור כל התופעות השליליות שפוגעת בנו. אנו צריכים לשמור על הכפר ולהיאבק למען חיים שקטים ובטוחים. כולנו נעשה את הצעדים שהמשטרה צריכה לעשות, לא נחכה עד שיקרה אסון".

 

גם ראש מועצת ג'ת, עו"ד מוחמד ותד, הביע תמיכה ביוזמה והחליט להקצות לקבוצה חדר חירום וציוד לסיורים. מנהל פרויקט "עיר ללא אלימות" במועצת כפר, עלאא שרקיה, בירך על היוזמה: "זו היוזמה הטובה ביותר. המועצה המקומית החליטה לתמוך בקבוצה ולספק את כל הציוד החסר. אנחנו חייבים להיות זהירים ולא לבוא במגע עם הגנבים או הפושעים. המטרה שלנו היא להרתיע ולנסות למנוע את הפשעים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים