שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  "נשק יום הדין" ששמר אסד לישראל כוון בסוף נגד אזרחיו
  תמונות הזוועה הקשות שאנו רואים כיום באידליב תוכננו במקור להיות כאן בישראל. הנשק הקטלני הזול שאגר הצבא הסורי במשך כמה עשורים, בקטריולוגי וכימי, היה אמור להוות "נשק יום הדין" במקרה שהייתה פורצת מלחמה כוללת עם ישראל והמשטר היה עומד בסכנה. אלא שהנסיבות השתנו והאיום להפלת המשטר הגיע מבפנים, מתוך העם הסורי

   

   

  רצח העם המתחולל בסוריה מגיע לשיאים חדשים. שוב, כמו בקיץ 2013 התקפה כימית המונית. ושוב, בדיוק כמו אז: צבא המשטר הסורי מכחיש כי ביצע את הפשע והרוסים מגבים את המשטר ומפנים אצבע מאשימה לעבר המורדים.

   

  עוד חדשות מעניינות מהעולם בדף הפייסבוק של דסק החוץ

  על הנייר, לסוריה אין נשק כימי. על הנייר בלבד

   

  אלא שהפעם בניגוד למצב לפני ארבע שנים, כשהיה ברור כי ההוראות מגיעות מהנשיא בשאר אסד, האחראים כיום בשטח הם הרוסים בלבד. הם נותנים את ההוראות ומאשרים את כל הפעילויות הצבאיות. ה"נשיא" של סוריה כבר מזמן אינו שולט במצב או מנהל איזו מדיניות כלשהי. מהי הסיבה לכך שהמשטר הסורי אגר בעבר כמויות רבות כל כך של נשק כימי? ואם רוסיה מעורבת, מהו האינטרס שלה בהתקפה?

   

  הקורבנות העיקריים: לא המורדים - האזרחים

  האם המורדים משתמשים בבתי חולים על מנת להסתתר? בין שנכונות ההאשמות של המשטר הסורי ובין שלא, נראה כי המטוסים הרוסיים ומטוסי המשטר הסורי אינם נרתעים כלל מהפצצת ריכוזי אוכלוסין.

   

   (צילום: AFP)
  (צילום: AFP)
  לפי מקורות רפואיים במחוז אדליב, יותר ממאה בני אדם, רובם ילדים, נהרגו בהתקפה הכימית אתמול (יום ג') בבוקר שביצעו מטוסי המשטר הסורי וכ-400 נפצעו וסובלים מפגיעות נשימה ברמות שונות. ההתקפה נערכה על העיירה ח'אן שייחון במחוז זה. לפי רוב ההערכות מדובר בגז סארין. נראה כי המטוסים הסוריים מכוונים באחרונה את הפצצותיהם במיוחד לבתי חולים. אתמול נהרגו בהפצצה אווירית באותו מחוז, במערת א-נעמאן, אנשי צוות בית החולים שמשרת עשרות אלפי מטופלים. לפני כמה ימים גם נהרגו אזרחים נוספים בהפצצה על בית חולים בעיירה ג'סרין ליד דמשק.

   

  הסיבה האסטרטגית: איום על דמשק

  יש להניח כי ההתקפה הקיצונית אתמול באידליב נובעת ממצב חריג וקיצוני. בשבועות האחרונים הורגשה התאוששות משמעותית בקרב המורדים הסורים וחלה התקדמות של ארגונים המתנגדים למשטר הסורי, בהם "פתח א-שאם" (לשעבר ג'בהת א-נוסרה), דווקא אל עבר לב לבו של המשטר - בבירה דמשק. נראה כי מדובר באסטרטגיה הנובעת דווקא מחולשת המורדים, שמטרתה לרכז את המאמץ לכיבוש חלקים מהבירה ועל ידי כך ליצור מאזן עם אובדן חלב, בירת המורדים.

   

  המורדים הסורים אף ניסו באחרונה לירות פגזי מרגמה לעבר השגרירות הרוסית בדמשק, אך לא נחלו הצלחה. הרוסים מתוסכלים מהבוץ שבו שקעו במערב סוריה. הם מודעים לעובדה שהצבא הסורי, יחד עם כל הסיוע של איראן וחיזבאללה, אינו מסוגל לשמר שטחים שנכבשו לאורך זמן ללא סיוע אווירי מצדם. ההפצצה הכימית אמורה להרתיע ולזעזע את המורדים. הצבא הסורי כבר אינו חושש מתגובה אחרי הניסיון הדומה הקודם שלו ב-2013. רוסיה הרי תמיד מגבה וארצות הברית בסופו של דבר אינה מגיבה.

   

  נתנו לחתול לשמור על החלב

  האם צריך להאשים את ברק אובמה, נשיא ארה"ב הקודם, על כך שאפשר לרוסים להשיג פיקוח בינלאומי על השמדת הנשק הכימי של הצבא הסורי?

   

  זו ההתקפה הכימית החמורה ביותר שבוצעה בסוריה מאז התקיפה שאירעה בע'וטה, הפרבר החקלאי של דמשק, בקיץ 2013, שבה נהרגו מאות אזרחים. בעקבות האירוע איים אובמה בהתקפה צבאית אמריקנית נגד המשטר הסורי. המורדים ראו בכך הזדמנות להפיל את אסד, אולם לאכזבתם, אובמה העדיף ללכת לפשרה מדינית. לאחר התערבות רוסית נחתם בספטמבר אותה שנה הסכם, לפיו יחול פיקוח בינלאומי על השמדת הנשק הכימי של המשטר הסורי.

   

  מאז החתימה על ההסכם לפירוק מאגר הנשק הכימי של סוריה,בוצעו נגד המורדים עשרות התקפות בנשק כימי מסוגים שונים - כלור, סארין ועוד גזים רעילים. לעתים קרובות, החומרים הכימיים מוטמנים בתוך חביות הנפץ שמטילים מטוסי המשטר על שטחי המורדים. מספר ההרוגים מנשק כימי מאז אותו הסכם מפוקפק מוערך ביותר מ-2,000 ומספר הפצועים ביותר מעשרת אלפים.

   

   (צילום: EPA)
  (צילום: EPA)
  מצד שני, האם הייתה לאובמה ברירה טובה יותר? בקיץ 2013 המורדים המתונים באמת או החילוניים היו מעטים ורוב האופוזיציה הסורית הייתה איסלאמית סלפית וג'יהאדיסטית. ארגון המורדים "צבא סוריה החופשי" היה מפורק ומסוכסך מבפנים ולא זכה עוד לסיוע חוץ, בשעה שהארגונים האיסלאמיים הקיצוניים מומנו על ידי מדינות המפרץ. האם זו הייתה אלטרנטיבה עדיפה על משטר אסד, במידה שהאמריקנים היו תוקפים אותו?

   

  נקמה רוסית ונקמה ברוסים

  לא מן הנמנע, כי רוסיה נתנה אור ירוק לפשע הכימי שבוצע אתמול בח'אן שייחון בעקבות הפיגוע החמור שבוצע יום קודם לכן ברוסיה בעיר סנט פטרבורג בשעה שביקר בה הנשיא ולדימיר פוטין. המחבל המתאבד המוסלמי שביצע את הפיגוע ברכבת התחתית רצח יותר מעשרה בני אדם ופצע 47. פצצה נוספת נמצאה בעיר ונוטרלה. אמנם לא הוכח הקשר בין הפיגוע ברוסיה לבין התמיכה של פוטין במשטר הסורי, אך כבר הושמעו בעבר איומים נגד רוסיה מטעם המורדים האיסלאמיים בסוריה.

   

   (צילום: MCT)
  (צילום: MCT)
  העם הרוסי משלם כעת את המחיר למדיניות פוטין במזרח התיכון. האם ארגוני המורדים הסוריים החליטו להוציא אל הפועל את איומיהם לבצע גל של מעשי נקם על אדמת רוסיה? האם השתמשו במחבל אסייתי על מנת לטשטש את עקבותיהם?

   

  מחוז אידליב - סוג של מחנה ריכוז

  מאז נפילת חלב בידי המשטר בדצמבר 2016 הועברו אלפי מורדים ואזרחים מן העיר וממחוזות אחרים שכבש המשטר אל אידליב, מחוז גדול מדרום לחלב שבו עדיין שולטים ארגוני המורדים. באחרונה הועלה החשד באמצעי התקשורת הערביים כי ריכוז המורדים באידליב מטרתו להפוך את המחוז למחנה ריכוז גדול ולהשמיד בהדרגה את כל תושביו, אזרחים ומורדים גם יחד, כפי שעשו הרוסים והמשטר של אסד במזרח חלב. האם ההפצצה הכימית אינה מוכיחה את נכונות הטענה?

   

  ייתכן שהרצח ההמוני בנשק כימי יגרום לממשל בוושינגטון להעריך מחדש את יחסו הסלחני למשטר הסורי ולהבין כי במשבר הסורי רוסיה אינה חלק מהפתרון אלא היא עיקר הבעיה. אסד, טראמפ ופוטין (צילום: רויטרס, AP, EPA)
  ייתכן שהרצח ההמוני בנשק כימי יגרום לממשל בוושינגטון להעריך מחדש את יחסו הסלחני למשטר הסורי ולהבין כי במשבר הסורי רוסיה אינה חלק מהפתרון אלא היא עיקר הבעיה. אסד, טראמפ ופוטין(צילום: רויטרס, AP, EPA)

  מהי המשמעות לגבי ישראל?

  מבחינתה של ישראל, צריך לקחת בחשבון כי ההסכם שחתם אובמה עם הרוסים בנושא הנשק הכימי שווה ערך להסכם שעליו חתם עם איראן בנושא הגרעין. חלק מהנשק אכן הושמד על מנת להסתיר חלק אחר. משמעות הדבר היא כי היכולת של האו"ם וארה"ב לפקח על סילוק הנשק להשמדה המונית מוגבל ביותר. כעת, ייתכן שהרצח ההמוני בנשק כימי יגרום לממשלו של דונלד טראמפ בוושינגטון להעריך מחדש את יחסו הסלחני למשטר הסורי ולהבין כי במשבר הסורי רוסיה אינה חלק מהפתרון אלא היא עיקר הבעיה.

   

  בנוסף, על ישראל לקחת בחשבון שהצבא הסורי עדיין מצויד בנשק כימי וכי הסכנה של נשק בלתי קונבנציונלי בסוריה לא הוסרה כלל, כפי שהעריכו מספר גורמים ב-2013. חמורה במיוחד האפשרות לזליגת נשק מעין זה לחיזבאללה.

   

  בפיקוח הבינלאומי של האו"ם יש בעייתיות רבה, לדוגמה, סוריה יכולה להמשיך לייצר חומרים כימיים שיש להם שימוש אזרחי כמו כלור, אולם לפי דיווחי עבר הפציצו מטוסי המשטר ריכוזי אוכלוסייה באמצעות חביות נפץ וגז כלור. תמונות הזוועה הקשות שאנו רואים כיום באידליב תוכננו במקור להיות כאן בישראל. הנשק הקטלני הזול שאגר הצבא הסורי במשך כמה עשורים, בקטריולוגי וכימי, היה אמור להוות "נשק יום הדין" במקרה שהייתה פורצת מלחמה כוללת עם ישראל והמשטר היה עומד בסכנה. אלא שהנסיבות השתנו והאיום להפלת המשטר הגיע מבפנים, מתוך העם הסורי.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה ""נשק יום הדין" ששמר אסד לישראל כוון בסוף נגד אזרחיו"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: EPA
  אסד
  צילום: EPA
  צילום: AP
  חתם על הסכם גרוע? אובמה
  צילום: AP
  צילום: ירון פרידמן
  רצח העם בסוריה מגיע לשיאים חדשים. ד"ר ירון פרידמן
  צילום: ירון פרידמן
  מומלצים