שתף קטע נבחר

מהפכת החניה בבתי החולים

הגעתם לבקר קרוב משפחה או חבר שמאושפז? סיכוי גבוה שיצאתם מבית החולים עם חור בכיס בגלל מחירי החניה המופקעים. תוכנית חדשה של משרד הבריאות קובעת: בקרוב תשלמו 20 שקלים בלבד, ליממה שלמה. חולי סרטן, מטופלי דיאליזה, נכים, והורים לפגים ולחיילים יהיו פטורים לגמרי מתשלום

ביקור של בן משפחה בבית חולים הוא בדרך כלל חוויה קשה, שנוסף אליה בדרך כלל מפח נפש נוסף: תשלום מופקע בחניה. אם מדובר באדם קרוב שאותו אתם מבקרים מדי יום, החור בכיס גדל. אבל המצב הזה צפוי להשתנות: רפורמה שגיבש משרד הבריאות קובעת כי מה-1 במאי 2017 יגבו מכם סכום של 20 שקל ליממה, במקום עד 60 שקל כיום.

 

טיוטה שהעביר אתמול משרד הבריאות לבתי החולים בסוגיה זו הגיעה לידי "ידיעות אחרונות". מהמסמך עולה עוד כי מטופלי דיאליזה וחולים אונקולוגיים, וכן מלוויהם - יהיו פטורים לגמרי מתשלום, וכך גם הורים לילדים פגים, נכים עם תעודת נכה, בני משפחה של חיילים מאושפזים ורכבים ציבוריים (אמבולנסים ומוניות). מטופלים שמקבלים טיפול בבית חולים של למעלה מחודש (כמו למשל אשפוז יום) יהיו גם הם פטורים מתשלום אם הם מגיעים לפחות פעמיים בשבוע.

  

הקלה נוספת נוגעת למאושפזים אשר מסיבה כלשהי מחנים את רכבם בחניית בית החולים: לאחר 14 ימי אשפוז הם יהיו פטורים לגמרי מתשלום, במקום 30 יום כנהוג היום.

גייס 25 מיליון שקלים. ליצמן (צילום: יואב דודקביץ) (צילום: יואב דודקביץ)
גייס 25 מיליון שקלים. ליצמן(צילום: יואב דודקביץ)
 

שר הבריאות יעקב ליצמן הצליח לגייס ממשרד האוצר 25 מיליון שקל לשנה לטובת הרפורמה. הכספים יועברו לבתי החולים בהתאם לגודלם. הרפורמה תתחיל בשלב ראשון בבתי החולים הממשלתיים ולאחר מכן תתרחב. עם זאת, היא לא תכלול את בתי החולים הפרטיים.

  

הנוהל החדש קובע כי חריגה מהמחיר החדש שנקבע תחייב אישור מהגורמים הרלוונטיים במשרד הבריאות. עם זאת, הרפורמה קובעת כי חניונים בבתי חולים שגובים כיום פחות מ-20 שקל ביממה, ייאלצו להעלות את המחיר ל-20 שקל. (יש בתי חולים שגובים כיום פחות מ-20 שקל ליממה מתוך החלטה שלהם).

 

התוכנית כרוכה בבעיה מסוימת: מכיוון שאין מנגנון לקביעת מחירי חניה אחידים בחניונים פרטיים ברחבי הארץ, חוששים במשרד הבריאות כי נהגים שירצו לחנות בזול ינצלו את החניונים בבתי החולים, גם אם אין בכוונתם לבקר איש. גורמים במשרד אומרים כי ייעשה כל מאמץ לגבש מנגנוני פיקוח שיוודאו כי החונים בבתי־החולים הם מטופלים בלבד או מבקריהם.

 

השר ליצמן אמר אמש ל"ידיעות אחרונות": "מדובר במהלך חברתי חשוב, לרווחת החולים ובני המשפחות. אין כל סיבה שביקור בבית חולים יהיה כרוך בהוצאה כספית על חניה. לא ניתן להשלים עם הפקעת מחירים שפוגעת בציבור החולים".

 

הכתבה התפרסמה היום בעיתון "ידיעות אחרונות" 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המקצוענים
מומלצים