שתף קטע נבחר

"בלבול בערכים": קומיקס דתי מאתגר את צה"ל

לקראת חג הפסח יצא לאור ספר שמציג לילדי המגזר את הדילמות שעמן מתמודד החייל הדתי במסגרת הצבאית. האווירה הכללית בספר הקומיקס אוהדת את צה"ל, אולם המחברים לא חוסכים ממנו ביקורת על פגיעה בחיילים הדתיים

 

כריכת ספר הקומיקס ()
כריכת ספר הקומיקס

הצבא מנותק משורשיו וסובל מ"בלבול בערכים", קצין מצטיין רותק לבסיס בעוון תקיעה בשופר: אחרי שעולם המבוגרים סער סביב נאומי הרב יגאל לוינשטיין והעימות המתמשך בין רבני הציונות הדתית לצה"ל, זוכים גם ילדי המגזר ללמוד על הסכסוך המתוקשר - הפעם בגרסת הקומיקס.

 

ספר חדש הרואה אור לקראת חג הפסח מציג להם בדרך מקורית את הדילמות שעמן מתמודד החייל הדתי במסגרת הצבא: המפקדים מדכאים כל חשיבה המבוססת על אמונה בתורה, זכות עם ישראל על הארץ ומוסר לחימה יהודי. הלוחמים - רובם מסורתיים - נרדפים בגלל תפישת עולמם וחשים כי המערכת מנסה לחלן אותם. את המחיר משלמים אזרחי ישראל כולם - פגיעה במוטיבציה וביכולותיו המבצעיות של צה"ל.

 

יוצרי הקומיקס "הגיע הזמן - השלב הבא", צמד המאיירים נתנאל ובת-אל אפשטיין, וארגון "ראש יהודי", שהוציא אותו לאור, מדגישים כי הספר החדש, השמיני בסדרה, "מחבק בחוזקה את המדינה והצבא שלנו מתוך אהבה והערכה עצומה". האווירה הכללית שבו אכן אוהדת את צה"ל, אך המחברים אינם חוסכים ממנו גם ביקורת, על תהליכים שלטענתם פוגעים בחיילים הדתיים ומחלישים את הצבא כולו.


פקודת "השירות המשותף" והמחלוקת סביב שילוב נשים בתפקידי לחימה נשארו בחוץ, מתוך תפישה כי העיסוק הפומבי ביחסים בין המינים, ובמיוחד בפני ילדים, הוא חוסר צניעות בפני עצמו - ולכן בחרו הבני הזוג אפשטיין להתמקד בשאלת הרוח.

 

כך, למשל, בעמוד 7 מתואר כיצד סגן מפקד גדוד בתותחנים מרתק לבסיס את שי, קצין מצטיין ביחידה, לאחר שתרגל עם חייליו הסתערות רגלית וארטילרית תוך כדי תקיעה בשופרות - כפי שעשה צבאו של יהושע בן-נון בכניסה הראשונה של עם ישראל לארץ. "אתה מנחיל לחייליך ערכים שאינם מייצגים את הפיקוד של צה"ל", הטיח בו הסמג"ד, ומנע ממנו יציאה הביתה ערב חתונתו, "'מורשת קרב תנ"כית', כפי שהבנתי שאתה קורא לזה, היא לא חלק מתורת הלחימה שלנו".

 

סגן משנה שי לא נשאר חייב, וענה: "יש לי הערכה אינסופית לצבא הקדוש שלנו. אני אוהב את צה"ל ומאמין בו. אבל אם לא שמת לב - יש לנו בעיה. יש לנו את הצבא הכי טוב, את הלוחמים הכי מסורים, הכי גיבורים - ועדיין אנחנו עשרות שנים במלחמה על הבית. למה? למה האויב נשאר בלתי מנוצח? שאלת את עצמך פעם למה???".


בעמוד אחר נראה הקצין המצטיין מגיע לבקר את אחד מחייליו הנמצא בעמדת שמירה, וזה דווקא מפגין יחס אוהד למסורת - אף על פי שאינו אדם דתי. הקצין נושא עיניו לשמים ואומר: "ריבונו של עולם, אני כל כך מבולבל. אני משתדל לחזק את העם שלך, ללמד אותו מי הוא, מה התפקיד שלנו בעולם הזה. החיילים המתוקים שהפקדת בידי די זורמים איתי, אבל הפיקוד...? אני רואה את המצב בשטח, את הבלבול בערכים, בלחימה, ואני אומר לעצמי שזה לא יכול להיות".

 

באחד העמודים האחרונים בספר נכתב: "המלכות הנוכחית היא רק השלב הראשון. ועד כמה שאנחנו באמת מאוהבים במדינה שלנו, גם אנחנו חייבים כבר את השלב הבא, שדוד (רמז למשיח - ק"נ) ינהיג אותנו ככה... בעוז ובביטחון גמור, מתוך תורה ונבואה, הנהגה אלוקית לעם אלוקי".

 

ב"ראש יהודי" אומרים כי לצד האהבה והערכה למדינה ולצה"ל, הבאים לידי ביטוי בספר, הוא גם "'מגרד בראש' לגבי השאלות והבלבולים שיש בהם". בהוצאה הוסיפו כי הוא מיועד לילדים ולנוער, אבל "קורץ גם להורים שמבקשים ליהנות מקומיקס משעשע ומחנך כאחד".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים