שתף קטע נבחר

ניתוח מיני מעקף: השחקן החדש בהשמנת יתר

כ-10,000 ניתוחי "מיני מעקף" דווחו כי בוצעו עד כה בעולם. התוצאות של הניתוח בטווח של 10 שנים, מציבות אותו כיעיל, בטוח וכמהיר יותר משאר הניתוחים הבריאטריים שהיו מקובלים עד כה. מה הייחוד שלו, האם קיימים בו סיכונים ומה חשוב לדעת לפני שבוחרים בו?

שכיחות השמנת יתר בעולם המערבי עולה בהתמדה, וכיום היא נחשבת כמגפה של האלף השלישי. בבסיסה, השמנת יתר חולנית נובעת מחוסר איזון בין צריכת קלוריות ל"שריפת קלוריות" של הגוף.

 

הטיפול בהשמנת היתר נועד ליצור מאזן אנרגיה חדש בגוף המונע עלייה במשקל, הן על ידי הקטנה משמעותית של "צריכת המזון" או שינוי משמעותי בספיגתו, יחד עם עידוד יזום של פעילות גופנית סדירה.

 

קראו עוד:

לראשונה בישראל: כללים למנותחי קיצור קיבה

מחקר: מה גורם לניתוח קיצור קיבה להצליח לאורך זמן?

מדריך: קיצור קיבה או שרוול? כל ניתוחי ההרזייה

 

הטיפול הקיים

הטיפול בדיאטות למיניהן ובתכשירים רפואיים ולא רפואיים חדשים מצליח לאורך זמן בכ-5% מהמקרים בלבד כאשר סיבת הכישלון היא בדרך כלל רעב וחוסר היענות.

 

הטיפול הניתוחי הוא הטיפול היעיל ביותר להשגת ירידת משקל בחולים עם השמנת יתר חולנית.

 

הניתוחים מתחלקים לשתי קבוצות מבחינת מנגון הפעולה שלהם:

 

קבוצה אחת – ניתוחים ש"מגבילים" את נפח הקיבה RESTRICTIVE OPERATIONS אליה שייכם ניתוח הטבעת, ניתוחי העבר כ-VBG ו-SRVG ובחלקן גם ניתוח השרוול – שהינו הניתוח השכיח ביותר בעולם המערבי בעשר השנים האחרונות.

 

הקבוצה השנייה מורכבת מניתוחי "מעקף" BYPASS OPERATIONS שבהם משתנה מסלול מעבר המזון והספיגה במערכת העיכול על ידי הטיית מעבר המזון לחלק הרחיקני יותר של המעי הדק כאשר הוא "מדלג" על התריסריון וחלק מהמעי הדק הקריבני (JEJUNUM).

 

בניתוחים אלו מושגת הפחתת משקל של עד 70% מעודף המשקל בטווח של 5 שנים מהניתוח, כאשר מרבית הירידה מושגת בשנה הראשונה.

 

הצלחה נוספת של הניתוחים מתבטאת בירידה בתחלואה הנלווית להשמנת היתר במחלות כגון סוכרת, יתר לחץ דם, בעיות אורטופדיות משניות להשמנה, בעיות פריון, כבד שומני ותסמונת דום נשימה בשינה. ישנם אף דיווחים בהקטנת היארעות של סרטן, וגם העלאת הישרדות.

 

פחות תחלואה נלווית בחולי השמנת יתר. יתרונות הניתוח (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
פחות תחלואה נלווית בחולי השמנת יתר. יתרונות הניתוח(צילום: shutterstock)

 

הטיפול החדש החדש - ניתוח מיני מעקף

עד לפני כעשור, הניתוח הנפוץ בעולם לטיפול בהשמנת יתר היה ניתוח המעקף - ניתוח שבו הקיבה מחולקת לשני חלקים: חלק אחד- פאוצ' קטן של כ-50 סמ"ק שמחובר באופן כירורגי למעי הדק ומהווה את הזרוע שבה עובר המזון, שאר הקיבה תמשיך להפריש את מיצי הקיבה שיחד עם נוזל המרה והלבלב תהווה את הזרוע הביליופנקראטית כאשר הכירורג מבצע את ההשקה בין 2 הזרועות.

 

 ( ) ( )

 

ניתוח זה נחקר ונלמד לעומקו ומביא לירידה במשקל כאשר המנגנון העיקרי הוא הגבלת הנפח שנכנס לגדם הקיבה, ירידת תיאבון והפרשת הורמוני רעב עקב העובדה שמזון אינו מגיע לתריסריון אלא עוקף אותו ופחות מרכיב התת ספיגה המושג בניתוח. אחוז ה"כישלון" בניתוח זה הינו כאשר הסיבה העיקרית הינה הגדלה של הפאוצ'.

  

בעשור האחרון "הופיע ניתוח חדש" בעולם המערבי שנקרא שרוול קיבה. הניתוח שהיה בעבר שלב ראשון מתוך שני שלבים של ניתוח מעקף תריסריון, הדגים תוצאות מצוינות של ירידה במשקל כשלעצמו והוכר על ידי הקהילה הרפואית כניתוח בריאטרי "עצמאי".

 

בניתוח מבצע הכירורג כריתה של 50%-70% מנפח הקיבה מה שמביא להקטנה משמעותית בגודלה - הגבלת נפח משמעותית, ירידת הורמון הרעב עקב הוצאת החלק בקיבה שבו מרוכזים התאים מפרישי ההורמון כאשר אין שינוי בממעבר וספיגת המזון במערכת העיכול.

 

לניתוח זה כמו המעקף תוצאות מצוינות בטווח הקצר אולם לאחרונה החלו להופיע דיווחים של אחוזי "כישלון" של 30%- 50% בטווח של 5 שנים בעיקר עקב התרחבות השרוול.

 

 ( ) ( )

  

בחיפוש אחר הניתוח האידיאלי ובהתחשב בעובדה שניתוחים מורכבים יותר כמעקף תריסריון מלווים בפגיעה קשה באיכות החיים, נכנס לאחרונה "הבחור החדש בשכונה"- ניתוח המיני מעקף.

 

הניתוח שהוצג לקהילה הכירורגית על ידי ד"ר רוטלידג' ( RUTLEDGE) מבוסס על יצירת מעין "שרוול קיבה" צר וארוך אשר מתחבר כירורגית ללולאת מעי דק הרחוקה כ-2 מטר מתחילת המעי הדק.

 

מנגנון הפעולה דומה במעט לניתוח המעקף הרגיל אלא שבניתוח זה המרכיב העיקרי הינו מנגנון התת ספיגה, העובדה שהמזון "פוגש" את מיצי העיכול בחלק רחוק יותר של המעי הדק ועל ידי כך יורדת באופן משמעותי ספיגת אבות המזון במעי הדק.

 

מנגנון הפעולה של הניתוח החדש

 

 ( ) ( )

  

קל יותר לביצוע ובעל תוצאות לטווח ארוך

הניתוח הראשון בוצע על ידי ד"ר רוטלידג' בשנת 1997 ודווח לראשונה בשנת 2001. רק בשנים האחרונות "אומץ" הניתוח על ידי כירורגים רבים בעולם אשר מדווחים על הצלחת הניתוח בטווח הקצר והבינוני בספרות הרפואית.

 

התומכים בניתוח מדווחים על ניתוח פשוט וקל יותר לביצוע מניתוח המעקף הקלאסי אשר מלווה באחוזי תחלואה נמוכים מחד, ואחוזים גבוהים של ירידה במשקל ושיפור מחלות נלוות מאידך.

 

הניתוח מהיר יותר, יש בו השקה אחת לעומת 2 השקות במעקף הקיבה הקלסי וכפי שציינו מנגנון הפעולה העיקרי הינו יצירת תת ספיגה עקב המפגש בין מזון ומיצי הקיבה המתרחש 2 מטר מתחילת המעי הדק.

 

אורכו של מעי דק ממוצע בגוף האדם הוא כ 6 מטר ולכן נשאר מעי דק שבו מתרחב תהליך הספיגה באורך של כ-4 מטר המבטיח בדרך כלל ספיגה נאותה של כל אבות המזון. מנגנון ירידת התיאבון דומה למנגנון בניתוח מעקף רגיל שגם הו נמנעת כניסת מזון לתריסיון והתרחבותו - מה שגורם לעלייה בהפרשת הורמוני רעב (גלוקגון, כולציסטוקינין ועוד).

  

חוסר הפרשה זו יחד עם הגבלת נפח המושגת על ידי שרוול ארוך וצר - תורמים להרגשת השובע המהירה לאחר הניתוח. בנוסף, מנגנון התת-ספיגה, הוא האחראי על ירידה בספיגת קלוריות על ידי המעי הדק מה שלעתים מתבטא גם במספר פעולות מעי יומיות אצל חלק מהמטופלים.

 

הסיבוכים האפשריים

הסיבוכים בניתוחים הבריאטרים כדלף ו/ או היצרות אינם שכיחים בניתוח זה היות ומדובר בהשקה רחבה בין הקיבה למעי וב"שרוול" עם לחץ נמוך מה שמקטין את הסיכון בהיווצרות דלף עקשני וקשה לטיפול כמו במקרי שרוול הקיבה הקלאסי.

 

סיבוכים נוספים הקיימים בניתוח מעקף קיבה קלאסי כמו היווצרות בקע פנימי וחסימת מעיים אינם שכיחים בניתוח המיני מעקף היות ובניתוח זה אין חיתוך של אומנטום ואין חיתוך והפרדה של המשכיות המעי - 2 פעולות המגדילות את הסיכוי להתפתחות בקע פנימי.

 

המתנגדים לניתוח מדגישים את תופעות הלוואי של הניתוח כמו רפלוקס של מלחי מרה ודיווחים אנקדוטליים על התפתחות גידול בקיבה ובוושט כתוצאה מחשיפה ממושכת למלחי מרה.

 

מיותר לציין כי רעיון ההשקה בין לולאת מעי דק לקיבה דווח כבר על ידי פרופ' תיאודור בילרוט, שחי בין השנים 1829-1894.

 

פרופ' בילרוט תיאר השקה דומה בין קיבה למעי דק במקרים של כיב תריסריון או גידולי קיבה. השקה זו מבוצעת מזה עשרות שנים על ידי כלל הכירורגים בהצלחה רבה.

 

נכון לשנת 2017 קיימים דיווחים בספרות על כ-10,000 ניתוחי מיני מעקף שבוצעו בעולם כאשר קרוב לוודאי קיים עוד מספר לא מבוטל של ניתוחים שתוצאותיהם לא פורסמו.

 

התוצאות לטווח של עד 10 שנים מעקב מציבות את ניתוח המיני מעקף כניתוח יעיל, בטוח הן מבחינת ירידת משקל, מבחינת שיפור מחלת הסוכרת וכניתוח המחזיק זמן רב לעומת ניתוחים שגרתיים אחרים. חשובה מאד בחירת החולה המתאים לניתוח זה.

 

יש לקחת בחשבון קיום של רפלוקס קדם ניתוחי, ערכי BMI, גיל המטופלים ומחלות הרקע שלהם, היכולת להתמיד בנטילת ויטמינים (מה שמאפיין את כל ניתוחי המעקף) וביקורת קפדנית אצל דיאטנית.

  

כמו בכל חליפה הנתפרת למידותיו של הלובש או הלובשת, כל מטופל חייב להיפגש עם כירורג בריאטרי וצוות רב מקצועי על מנת למצוא מהו הניתוח ה"תפור על פי מידותיו".

 

"הנער החדש בשכונה" הגיע, ובכוונתו להישאר ולפי הנתונים הקיימים - הוא עושה זאת בהצלחה יתרה.

 

הכותב הוא מנהל המרכז הבריאטרי לניתוחי הרזיה ב'וולפסון'. בתאריך 21 אפריל (יום שישי) יתקיים במרכז הרפואי 'וולפסון' כנס בנושא חידושים בניתוחי הרזיה. ההרשמה לכנס ללא תשלום – אך מותנית בהרשמה מראש.  הירשמו - כאן

 

 

 

  

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
יש טיפול חדש להשמנת יתר
צילום: shutterstock
ד"ר רק שאלה
מומלצים