שתף קטע נבחר

בגיל 52: הלך לעולמו אל"מ במיל' פינקי זוארץ

מפקד גדוד 101 בצנחנים לשעבר, שנפצע ורגלו נקטעה לפני סיום תפקידו כמח"ט בגזרת עזה, נפטר מדום לב בטיול משפחתי בווייטנאם. בשלוש השנים האחרונות שימש כראש מועצת בנימינה-גבעת עדה

זוארץ במדים (צילום: אילן ספירא) (צילום: אילן ספירא)
זוארץ במדים(צילום: אילן ספירא)

הלך לעולמו המח"ט שאיבד את כף רגלו במהלך מילוי תפקידו: אל"מ במיל פנחס (פינקי) זוארץ, ראש מועצת בנימינה-גבעת עדה בשלוש השנים האחרונות, נפטר בגיל 52. זוארץ קיבל דום לב בעת טיול משפחתי בווייטנאם שאותו ערך עם אשתו תמי ושלושה מארבעת ילדיהם. 

 

זוארץ שימש בין היתר כמפקד עוצבת שועלי מרום ומפקד החטיבה הדרומית בעזה. ב-2004, חודשיים לפני סיום תפקידו כמח"ט בעזה, נפצע זוארץ באורח בינוני מפיצוץ מטען חבלה ברכב סמוך להתנחלות מורג. כתוצאה מהפגיעה, נקטעה חלקית רגלו. "בשבילנו הוא מלך", אמר אז קצין בכיר בחטיבת הצנחנים. "לא פעם ולא פעמיים נפגע הג'יפ שלו מירי במהלך סיורים ברצועה, אבל הוא אף פעם לא סיפר את זה למשפחה והעדיף שלא להדאיג אותם".

זוארץ עם יעלון, לאחר שנפצע (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
זוארץ עם יעלון, לאחר שנפצע(צילום: דובר צה"ל)

עם סיום תפקידו (צילום: גדי קבלו) (צילום: גדי קבלו)
עם סיום תפקידו(צילום: גדי קבלו)

לפני כן פיקד זוארץ על גדוד 101 בצנחנים, ושימש כמפקד בסיס אימונים חטיבתי בצנחנים (בא"ח) וסגן מפקד חטיבת הצנחנים. לאחר תקופת לימודים בארה"ב, הוא מונה למפקד חטיבת צנחנים במילואים, ולאחר מכן שימש כמח"ט הגזרה הדרומית בעזה. גם אחרי פציעתו חזר לצה"ל, ושימש כמפקד קורס פו"ם ברק.

 

ב-2007 זוכה זוארץ באופן מלא מעבירה של התנהגות בלתי הולמת, על רקע תלונה של חיילת שטענה שבמהלך שיחה שניהלה עם הקצין הבכיר הוא שירבב נושאים בעלי גוון מיני. זוארץ אמר אז לחבריו וכי המלחמה באחרונה על שמו הטוב הייתה המורכבת ביותר במסגרת הקרבות שניהל. הוא השתחרר ב-2010, ולאחר מכן שימש במשך שלוש שנים כיהן כסמנכ"ל FIDF, ארגון ידידי צה"ל בארצות הברית.

 

ממועצת בנימינה-גבעת עדה נמסר כי מועד הלווייתו של זוארץ, ראש המועצה מ-2014, יפורסם בהמשך. בדף הפייסבוק של המועצה סיפרו גולשים כי רק בימים האחרונים שוחחו איתו על הטיול במזרח. "הוא סיפר כמה הוא נהנה עם המשפחה, החלפנו תמונות וחוויות", אמרו.

בשנים האחרונות שימש כראש מועצה (צילום: אלעד גרשגורן) (צילום: אלעד גרשגורן)
בשנים האחרונות שימש כראש מועצה(צילום: אלעד גרשגורן)

מדווש, אחרי קטיעת כף הרגל (צילום: חיים הורנשטיין) (צילום: חיים הורנשטיין)
מדווש, אחרי קטיעת כף הרגל(צילום: חיים הורנשטיין)

הודעת האבל של המועצה ()
הודעת האבל של המועצה
 

שר הביטחון אביגדור ליברמן ספד לזוארץ וכתב בפייסבוק: "זוארץ שילם מחיר כבד כשנפצע קשה ואיבד את כף רגלו. אחר כך הוא הוכיח מהי נחישות אמיתית כששב לשירות פעיל. אני משתתף בצער המשפחה. יהי זכרו ברוך".

 

דובר צה"ל לשעבר אבי בניהו אמר כי קיבל את ההודעה על מותו של זוארץ בהלם מוחלט: "רק היום בבוקר הוא שלח לי בוואסאפ 'חג שמח'. הוא היה גיבור ישראל, קשה לי לדבר עליו בלשון עבר. היה בראשית קריירה מצליחה למען הציבור. הכרתי אותו רק מאז הפציעה והתוודעתי לאיש מדהים שהתגבר על הפציעה ומילא את חייו בתוכן - לא ויתר לא לעצמו לא לאחר. עשה חייל באגודה למען החייל בארה"ב, שימש מודל אישי לתורמים והמשיך בעשייתו הציבורית. מלח הארץ. הטוב שבטובים".

 

ראש עיריית חדרה צביקה גנדלמן סיפר כי הכיר את זוארץ משירותם המשותף: "הוא היה לוחם עז רוח, מפקד נערץ ‏וגיבור במלוא מובן המילה. פינקי היה גם חבר שלי. מותו המפתיע, כשהוא צעיר כל כך ואופק רחב לפניו, הוא מכה קשה".

 

יו"ר מרכז השלטון המקומי וראש עיריית מודיעין מכבים רעות, חיים ביבס: "מדובר באבידה גדולה לשלטון המקומי ולמדינת ישראל. ידידי פינקי תרם למדינה בשורה של תפקידים מבצעיים בצה"ל ופעל למען ביטחונה ופיתוחה של ישראל בקריירה הצבאית שלו ובשנים האחרונות גם כראש מועצת בנימינה גבעת עדה. הוא היה איש ערכים, לוחם וחולם אמיתי".

 


פורסם לראשונה 15/04/2017 22:37

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אילן ספירא
אל"מ במיל' פינקי זוארץ
צילום: אילן ספירא
מומלצים