שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  מה עושים עם העור העודף לאחר קיצור קיבה? הכל על ההליך

  הבעיה העיקרית לאחר ניתוח לקיצור קיבה או כל ניתוח בריאטרי היא עודפי העור שנשארים על הגוף. הם לא רק משפיעים על האסתטיקה, אלא גם עלולים להשפיע על יכולת ההחלמה והשמירה על תוצאות הניתוח לטווח ארוך. כך מתבצעים ניתוחים אלו, שממומנים ברובם הגדול על-ידי המדינה

  ניתוח לעיצוב הגוף, או בהגדרתו הנוספת – ניתוח לפיסול הגוף, מיועד למטופלים לאחר ניתוח בריאטרי (ניתוח ל'קיצור קיבה'), אשר השילו ממשקל גופם 25 קילוגרמים לפחות, במהלך השנה הראשונה שלאחר הניתוח. מטופלים אלה מתבקשים להציג יציבות בת מספר חודשים במשקלם החדש טרום הניתוח. לנושא זה ישנה חשיבות רבה, היות ותוצאות הניתוח מושפעות מתנודתיות במשקל הגוף.

   

  ניתוח לפיסול הגוף הוא בפועל כריתה של עודפי העור, אשר נוצרים כתוצאה מהירידה המאסיבית במשקל הגוף. ניתוח זה מאושר על ידי קופות החולים - לא למטרות רפואיות בלבד, כי אם גם מסיבות אסתטיות, המשפיעות באופן דרמטי על דימוי הגוף והביטחון העצמי של המטופל.

   

  ברוב המקרים מתקבלות תוצאות מצוינות והמנותחים מעידים על שביעות רצון גבוהה, הן מבחינה רפואית והן ברמת דימוי הגוף. זאת ועוד, המטופלים מעידים על עלייה משמעותית בביטחונם העצמי, שיפור בחיי הזוגיות ובחיי החברה, ואף על שיפור בתפקודם בסביבת העבודה.

   

  קראו עוד:

  לראשונה בישראל: כללים למנותחי קיצור קיבה

  מחקר: מה גורם לניתוח קיצור קיבה להצליח לאורך זמן?

  מדריך: קיצור קיבה או שרוול? כל ניתוחי ההרזייה

   

  שביעות רבה של המנותחים מהתוצאות. ניתוח לעיצוב הגוף (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
  שביעות רבה של המנותחים מהתוצאות. ניתוח לעיצוב הגוף(צילום: shutterstock)

   

  שמירה על תוצאות הניתוח למשך שנים

  על פי רוב, תוצאות הניתוח נשמרות למשך שנים ארוכות, אך לצורך כך נדרשת הקפדה על אורח חיים בריא ומשקל גוף יציב. האזורים השכיחים בניתוחי פיסול הגוף הינם אזור השדיים, הזרועות, הבטן, הישבן והירכיים.

   

  ניתוחים לכריתת עודפי העור באזור החזה

  ניתן לחלק לפי מין המטופל, כאשר בקרב גברים ההרזיה המאסיבית מתאפיינת בצניחת השדיים, לרבות הפטמה והעטרה. המודל הגברי מתאפיין ברקמת עור הצמודה לשרירי בית החזה, ושיטת הניתוח הנה בהתאם.

   

  לעומת זאת, בקרב נשים, ההרזיה המהירה מתאפיינת בהתרוקנות של השדיים וצניחתם. לכן, מטרת הניתוח במקרים אלה היא הרמת השד ומתן נפח על ידי הוספת משתל.

   

  אורכו של ניתוח להרמה והגדלה של החזה – כשעתיים עד שלוש שעות, כאשר המטופלים משוחררים מבית החולים ביום המחרת. אנו מנחים אותם להשתמש בחזיית ספורט למשך חודש ימים ולהימנע ממאמץ.

   

  ניתוחים להורדת עודפי עור בזרועות

  מטופלים מדווחים כי עודפי העור באזור הזרועות משפיעים באופן מיוחד על דימוי הגוף ועל היכולת ללבוש בגדים קצרים או צמודים. על כן, הניתוחים להסרת עודפי העור באזור זה מתמקדים בכריתת עודפי העור בחלק התחתון של הזרוע ובית השחי.

   

  אורכו של הניתוח באזור הזרועות – כשעה עד שעתיים. המטופלים משוחררים לביתם ביום המחרת, ואנו מנחים אותם להקפיד על לבישת מחוך מיוחד לאזור הזרועות במשך חודש ימים.

   

  כריתה של עודפי העור בגלל עודף המשקל. השפעה דרמטית על המטופלים (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
  כריתה של עודפי העור בגלל עודף המשקל. השפעה דרמטית על המטופלים(צילום: shutterstock)

   

  ניתוחים למתיחת הבטן

  ניתוחים למתיחת הבטן הם השכיחים ביותר בקרב מטופלים שעברו ניתוחי קיבה. כתוצאה מהיחלשות מעטפת דופן הבטן, נוצרת נפיחות בחלק העליון של אזור זה, ואילו באזור הבטן התחתונה נוצרים עודפי עור ושומן הדומים במראם לסינר.

   

  במסגרת ניתוחים למתיחת הבטן, אנו מחזקים את דופן הבטן מחד, וכורתים את עודפי העור מאידך. כל זאת, תוך כדי שמירת הצלקת הניתוחית באזור קו הביקיני. במקרים בהם קיימת צניחה של הישבן, ניתן לשלב את מתיחת הבטן עם הרמת הישבן.

   

  אורכו של ניתוח למתיחת הבטן – כשעתיים. המטופלים משוחררים לביתם ביום המחרת, ואנו מנחים אותם ללבוש חגורת בטן ולהימנע ממאמץ במשך חודש ימים. ניתוח משולב למתיחת הבטן והישבן אורכו כ-4 שעות.

   

  ניתוחים לעיצוב הישבן

  ניתוחים כאלה מתבצעים עקב צניחה של הרקמות הרכות והתרוקנות של אזור זה. במסגרת הניתוח, אנו כורתים עודפי עור מהחלק העליון של הישבן, לצורך הרמתו.

   

  במקביל, במקרים בהם קיים הצורך להעניק נפח, ניתן להשתמש בעודפי העור של המטופל או טכניקה של הזרקת שומן. האחרונה, משמעותה, שאיבת שומן מאזור הירכיים והשתלתו לאזור הישבן.

   

  ניתוחים לעיצוב הירכיים

  מתבצעים בעיקר באזור הפנימי של הירך, היות ועודפי העור באזור זה, לא בלבד שאינם משווים מראה אסתטי, אלא שהם בנוסף גורמים להפרעה תפקודית בעת ההליכה.

   

  כתוצאה מהחיכוך בין עודפי העור, ייתכנו דלקות באזור זה, המתאפיינות באודם, גרד ותחושה של אי נוחות. בעת הניתוח, אנו כורתים את עודפי העור, כאשר הצלקת הניתוחית נמצאת באזור הפנימי של הירך ואינה נראית לעין.

   

  אורכו של הניתוח – כשעתיים עד שלוש שעות. המטופלים משוחררים לביתם כיומיים לאחר מכן, ואנו מנחים אותם ללבוש מחוך מיוחד לאזור הירכיים במשך חודש ימים.

   

  התורים לניתוחים מסוג אלו עומדים על בין חודשיים לארבעה חודשים, תלוי בסוג הניתוח. מכיוון שמדובר בהליך שהוא רפואי ולא תמיד קוסמטי, קופות החולים מכסות את רוב הניתוחים לפיסול הגוף, כך שאין עלות מבחינת המטופל.

   

  כדי להימנע מסיבוכים, משתדלים הרופאים שלא לבצע ניתוחים משולבים באזורים שונים של הגוף ביחד, אלא אזור אחד לניתוח במידת הצורך.

   

  לאחר הניתוח, אנו מעודדים את מטופלינו לשמור על אורח חיים בריא, לבצע פעילות ספורטיבית ולשמור על דיאטה מאוזנת.

   

  הכותב הוא מנהל היחידה לכירורגיה פלסטית, ב'וולפסון', שיטול חלק בכנס לחידושים בניתוחי ההרזיה ב-21 באפריל בביה"ח 'וולפסון'; סייע בכתיבה - ד"ר ליאור לייבו, היחידה לכירורגיה פלסטית בביה"ח

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  עיצוב הגוף אחרי ירידה במשקל. לא רק למטרות רפואיות
  צילום: shutterstock
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים