שתף קטע נבחר

הצעקות, המבוכה – והפיוס. הדיון הטעון עם הורים שכולים מצוק איתן

ראש הממשלה, חברי כנסת והורים שכולים מצאו עצמם מתנצחים זה עם זה במהלך הדיון שעסק ביישום לקחי צוק איתן. "אתה שקרן", אמר ח"כ ביטן לאב שכול. "הפכת אותנו לאויבי העם", אמרה אמו של הדר גולדין לנתניהו. כמעט שלוש שנים מאז המבצע בעזה נפתחו הפצעים מחדש. כך זה קרה

 

  

 

הדיון אתמול (יום ד') בוועדה לביקורת המדינה בנושא דו"ח מבקר המדינה על מבצע צוק איתן הפך זמן קצר לאחר תחילתו לזירת עימות בין ח"כים מהליכוד לבין משפחות שכולות ובין ח"כים מהקואליציה לבין יריביהם מהאופוזיציה. מה שהיה אמור להיות דיון ענייני על היערכות הממשלה לקראת המבצע והפקת לקחים, בנוכחות ראש הממשלה בנימין נתניהו, התגלגל לפסים צורמים, שאותם סיכמה אורית חן, אמו של עומר חי שנהרג בעזה: "מעולם לא הייתי בכזאת ישיבה. אני בהלם".

 

הרוחות החלו להתלהט לאחר שח"כים מהאופוזיציה ויו"ר הוועדה ח"כ קארין אלהרר ביקשו לשמוע את דעתו של ראש הממשלה בעניין הערות המבקר על אי שיתוף הקבינט במידע רלוונטי הנוגע למבצע ולהיערכות להסלמה בעזה. בשלב זה התפרצו לדברים ח"כים מהליכוד - יואב קיש, מיקי זוהר ודוד ביטן - שטענו שהקבינט מודר בשל הדלפות.

 

"אם לא היו הדלפות, היו משתפים את הקבינט", אמר קיש. זוהר פנה לח"כים מהאופוזיציה ואמר, "אתם מדליפים מהקבינט", מה שעורר את זעמם והביא להאשמות הדדיות.

 

בשלב זה אמר אילן שגיא, אביו של סמל ארז שגיא שנהרג בהתקפת המחבלים על הפילבוקס בנחל עוז: "יש פה הורים שכולים. תכבדו אותנו. אני שילמתי במחיר של הבן שלי. אל תהיה גיבור. איפה הייתם בזמן שהבן שלי נהרג במנהרה? הבן שלי מתחת לאדמה והם גיבורים".

ההורים השכולים בוועדה. לאה גולדין ואילן שגיא (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
ההורים השכולים בוועדה. לאה גולדין ואילן שגיא(צילום: אוהד צויגנברג)
  

אחר כך פנה שגיא לח"כ ביטן ואמר: "ארבעה חודשים עמדתי בקיץ חם מחוץ למשרד ראש הממשלה עם שלט שאומר 'אדוני ראש הממשלה, תחקור את מחדלי צוק איתן'. הגיע החכם הגדול הזה שמדבר הכי הרבה (ח"כ ביטן, ר"י). אני איבדתי את הבן שלי כדי שהוא יישב בכסא שלו והוא אומר לי 'לך לא יעזור כלום'".

 

ביטן הגיב וזעם והטיח בשגיא: "אתה שקרן. מעולם לא דיברתי איתך. אתה שקרן. תפסיק לנצל את זה כדי לשקר פה. מעולם לא דיברתי איתך".

 

בהמשך הדיון אמרה לאה גולדין, אמו של סגן הדר גולדין, על ההמתנה להחזרת גופת בנה המוחזקת מאז המבצע בידי חמאס: "בני הפך ל'חוב' של גופה. תתביישו לכם. אתם הולכים ל'בית גופות'? עולים לקבר גופת ילדכם? הולכים למוזיאון גופת בגין בירושלים ועומדים ביום הזיכרון לגופות חללי צה"ל? זה מה שאנחנו ההורים בעיניכם? דוח פתולוגי? זו הדרך להסיר אחריות מכל הגיבורים שנתנו את חייהם בשבילנו ואתם לא מצליחים להחזיר אותם חיים או מתים?".

 

  

 

נתניהו התייחס לסוגיית החזרתם של גולדין ואורון שאול ואמר לה: "אם אנחנו יכולים למנוע את המלחמה הבאה או לדחות אותה - או להיות במצב שכשהיא תיפתח נהיה בעמדה עוצמתית - זו החובה העליונה שלנו. במקביל אנחנו עושים כל מה שיכולים במסגרת האפשרות להחזיר את אורון והדר. זה לא סתם. עושים. משתמשים בכל מיני גורמים ולוקחים לא מעט סיכונים, אבל יש סיכונים שאני לא מוכן לקחת. יש לי שיקול כולל והוא למנוע מלחמה הבאה או להרחיק אותה".

 

גולדין ענתה לו: "הפכת אותנו לאויב העם. הפכת את החזרת הבנים מהקרב לבעיה של המשפחות".

 

בשלב זה התפרץ ח"כ זוהר לדבריה ואמר "זה לא נכון".

גולדין: "אל תענה לי. לא שאלתי אותך אף שאלה. חצוף, תשתוק. אני לא יודעת איך קוראים לך".

ח"כ זוהר: "הטענות שלך מוגזמות, גברתי".

ח"כ סתיו שפיר: "אתה לא מדבר ככה להורים שכולים. איך אתה מעז בכלל. איבדת את הבושה. תהיה בשקט. שראש הממשלה ייקח אחריות. הפכת את זה לקרקס".

 

 

מרגיעים את הרוחות. שגיא (מימין) וח"כ ביטן ()
מרגיעים את הרוחות. שגיא (מימין) וח"כ ביטן
 

לאחר הדיון פרסם ח"כ זוהר הבהרה: "אמו של הדר גולדין טענה כי ראש הממשלה הפך אותם לאויב העם. תגובתי הייתה שזה פשוט לא נכון. אני מכבד אותה ומתנצל אם נפגעה מכך".

 

לאחר הישיבה שוחחו ח"כ ביטן ושגיא, והתפייסו.

 

באופוזיציה ביקרו את התנהלות הח"כים בדיון. יו"ר המחנה הציוני ח"כ יצחק (בוז'י) הרצוג אמר אחרי הדיון: "הליכודניקים, הרגבים והביטנים, מבזים את בית המשפט, מבזים את המשטרה, מבזים את חופש הביטוי והיצירה, והיום עולבים במשפחות השכולות. זה לא הליכוד של בגין, לא של ז'בוטינסקי, לא של דוד לוי ולא של עם ישראל. זה ליכוד הזוי".

פורסם לראשונה 19/04/2017 19:53

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אוהד צויגנברג
אילן שגיא וח"כ דוד ביטן, היום בוועדה
צילום: אוהד צויגנברג
מומלצים