שתף קטע נבחר

כחלון חתם על ביטול מס הקנייה על טלפונים סלולריים

שר האוצר חתם על הצו לביטול המס, בגובה 15%, גם על סוללות וכרטיסי סים. הצו ייכנס לתוקף ביום א' הקרוב ותקף גם לצרכנים פרטיים וגם לייבואנים. המדינה תפסיד כ-450 מיליון שקל. הייבואנים מברכים, אבל דורשים שהמדינה תפצה אותם על סחורה שכבר נקנתה, "אחרת השוק ייוותר בידי חברות הסלולר"

בקרוב, ייבוא סמארטפונים יהיה זול יותר: שר האוצר, משה כחלון, חתם היום (ד') על צו לביטול מס הקנייה על טלפונים סלולריים, כרטיסי סים וסוללות לסמארטפונים ‏בהמשך לתוכנית "נטו משפחה" של משרד האוצר עליה דיווח אתמול . הצו יפורסם ברשומות ביום א' הקרוב. 

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

  

על ייבוא של טלפונים סלולריים יש לשלם כיום תוספת מס של כ-15% מעלות המוצר + המשלוח וכן תוספת של 17% מע"מ. כעת המס יבוטל, גם לייבוא אישי של צרכנים וגם לייבואנים מסחריים. עקב כך צפוייה הוזלה בשוק הסמארטפונים בישראל, אך מחירי ישראל עשויים להיות גבוהים יותר ממחירי חו"ל בשל תשלום מע"מ.

 

הפסד ההכנסות למדינה מהמהלך מוערך ב-450 מיליון שקל לשנה. יחד עם זאת, זה היה תחום עתיר הברחות. הן על-ידי יבואנים והן על-ידי צרכנים שלא מצהירים במסלול האדום בנתב"ג על מכשירים שקנו בחו"ל וכן לא תמיד מצהירים על מהות הקנייה גם בייבוא דרך האינטרנט. כל זאת במטרה להימנע מתשלום מס קנייה ומע"מ.

 

הייבואנים: מברכים אבל מתכוונים לעתור לבג"ץ

הייבואנים מברכים על ביטול מס הקנייה, שכן לטענתם, "זה ייקרב את המחירים של ישראל למחירי חו"ל", כך טוענים בשוק. "בנוסף, חשוב שהצו ייכנס לרשומות בזמן הקרוב שכן הולכות וקרבות השקות חשובות כמו ה-LG6, וואווי החדש וסמסונג גלקסי אס 8".

 

יחד עם זאת, הייבואנים יאלצו לספוג את הנזק על מכשירים ופריטים שכבר נרכשו על-ידם. גורם באחת מרשתות המחשוב והסלולר אמרו ל-ynet: "יש סחורה שכבר הגיעה לארץ ונמצאת אצלנו על המדפים. אנחנו צריכים כבר עכשיו למכור אותה במינוס 15%. עקב כך, נדרוש מהייבואנים החזר של 15% עלייה. זו בעיה, כי לא הייבואנים ולא המשווקים מרוויחים 15%".

 

הסכנה היא שמרבית הייבואנים לא יעמדו בלחץ הרשתות, שיכפו עליהם לזכות אותן. "יש סכנה גדולה לשוק הזה", טוען הגורם. "יבואנים בינוניים לא יעמדו בנטל הזה ויתמוטטו. החשש הוא שהשוק יוותר בידיים של החזקים - רשתות הסלולר וסמסונג, ללא תחרות, והכוח יהיה בידיים שלהם. כשהכוח יהיה בידיים של מעטים, תהיה עליית מחירים ולא כל הצרכנים מייבאים מחו"ל. ולראייה, המניות של שלוש המפעילות הסלולריות הגדולות עלו היום מההבנה שזה הולך לקרות. הם יודעים שהם הולכים להרוויח יותר. אם משרד האוצר לא ימצא לזה פתרון. הפתרון יכול להיות פיצוי של המדינה. שיסרקו את המוצרים ויחזירו ליבואנים 15% מס על כל מוצר שהגיע לארץ לפני שהצו נכנס לתוקף. חלק מהייבואנים מתכוונים לעתור על זה לבג"ץ".

 

אם יהיה יקר, אז נקנה מחו"ל.

"נכון אבל אם יהיה יקר המדינה תפסיד את המע"מ, כי אנשים ימשיכו להבריח מכשירים לארץ". 

 

שר האוצר משה כחלון מסר בהודעה לעיתונות: "במסגרת תכנית 'נטו משפחה', חתמתי על צו שמוריד את מחירי מוצרי הסלולר בעשרות אחוזים. זו בשורה לצרכנים ולמשפחות. כולנו יודעים מה הם המחירים האמתיים של המוצרים האלו בחו"ל ולא נשלים עם המחירים הגבוהים שגובים כאן. במקום שבו ניתן להפחית מסים מבלי לפגוע בתעשייה המקומית – נעשה זאת, במטרה להוזיל את המחירים לצרכנים ולהקל על משפחות עובדות".


פורסם לראשונה 19/04/2017 21:20

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המקצוענים
מומלצים