שתף קטע נבחר

מנכ"ל קלאב הוטל: "כסף מגשים משאלות, אבל בריאות ומשפחה הן העיקר"

ממדריך בצופים, דרך מג"ד בשריון ועד מנכ"ל קלאב הוטל, רוני פיבקו חי כריזמה. בראיון ל-ynet הוא מתאר את מסלול הצלחתו החל מהתבגרות במשפחה חרדית בעלת ייחוס בבני ברק, ואיך הגיע, לגמרי במקרה, לענף המלונאות. שיחת מנהלים

כשרוני פיבקו, היום מנכ"ל קבוצת קלאב הוטל, שימש יו"ר אגודת הסטודנטים באוניברסיטת תל אביב, הציע מלון שירתון בת"א תעסוקה לסטודנטים. פיבקו לא התלהב מהרעיון ונתן לחבריו הסטודנטים לממש את ההצעה.

 

כתבות נוספות במדור שיחת מנהלים

 

חצי שנה לאחר שהחלו הסטודנטים בעבודתם, הוזמן פיבקו עם חברתו לארוחת ערב במלון. "הייתי בן 25, וזו היתה הפעם הראשונה בחיי שנכנסתי לבית מלון, כי להוריי לא היה כסף לנופש. נכנסתי למלון ונפעמתי. ראיתי את התקרות הגבוהות והוילונות, בארוחת הערב ניגנו בכינור ונתנו לחברה שלי פרח, כל הדברים שלא הכרתי עד לרגע ההוא. זה היה המקום והזמן שהבנתי שאני רוצה לעבוד במלון ולהתפתח.

 

פיבקו במסיבת עובדי הקבוצה ()
פיבקו במסיבת עובדי הקבוצה

"למרות שכבר אז הייתי רואה חשבון, לא קיבלו אותי לעבודה בגלל חוסר הניסיון שלי בתחום. בהמשך, לאחר שהתחתנתי, שמעתי שמחפשים חשב במלון לרום באילת (שנהרס מאז. י"ו).

 

"נסעתי לראיון, וכשנשאלתי למה אני רוצה לעבור להתגורר בעיר הדרומית, השבתי שרק התחתנתי ואני חייב לברוח מחמותי, כי אם אהיה קרוב אליה, נתגרש. כמובן שזה לא היה נכון, חמותי הייתה אשה מדהימה, אבל חשבתי שזה יהיה סיפור טוב, וצדקתי. התקבלתי לתפקיד, למרות חוסר הניסיון, ומאז הכל היסטוריה. 30 שנה שאני בתחום המלונאות וכל יום מרגיש מחדש כמה נכון עשיתי כשבחרתי בתחום הזה".

 

גיל: 64

מצב משפחתי: נשוי לזהבה, אב לדקלה (40), תומר (35) ואלון (26) וסב ל-5 נכדים.

מגורים: תל אביב

השכלה: ד"ר לכלכלה מאונ' ניו יורק.

תפקיד: מנכ"ל קבוצת קלאב הוטל במשך 10 שנים ומ"מ נשיא התאחדות המלונות בישראל.

נתוני חברה: קבוצת קלאב הוטל הוקמה בשנת 1986, ונכון להיום יש לה 3 בתי מלון בישראל: קלאב הוטל אילת, קלאב אין אילת וקלאב הוטל טבריה. בשלושת המלונות ישנן 1,200 סוויטות. טווח מחירי הסוויטות הינו 200-3,000 שקלים ללילה, בהתחשב בעונה, בתפוסה ובסוויטה עצמה. יש בה כ-1,000 עובדים, והמחזור השנתי נאמד בכ-200 מיליון שקלים.

 

סדר יום

06.30: מתחיל את בוקר בקריאת מיילים והודעות.

08.00: ארוחת בוקר, ואחריה מנהל שיחות טלפוניות עם כל המנהלים הבכירים של הרשת (מנהלי המלונות, מנהלי השיווק ומכירות ומנהלי תקשורת).

מהלך היום: ישיבות, פגישות וסיורים בשטח.

שעות אחה"צ וערב: סיורים או פגישות עם ראשי הנהלת התאחדות המלונות בישראל או עם סוכני נסיעות.

מרגיש נכון בתחום. פיבקו ()
מרגיש נכון בתחום. פיבקו
 

איך הגעת לתפקיד?

"התחלתי כחשב במלון לרום באילת. כשמלון לרום נסגר הציע לי עו"ד דן עופר, שהיה עו"ד של לרום ומלון רמדה רנסנס בירושלים, לעבור לעבוד ברמדה. כשעברתי לירושלים הכרתי הרבה חברי כנסת, ביניהם מיכה רייסר ז"ל, ח"כ מטעם הליכוד, שהציע לי לפתוח ביחד חברה לייעוץ מלונאי.

 

"פתחנו והצלחנו, אבל כזכור מיכה נהרג ב-1988, מספר ימים לפני הבחירות לכנסת ה-12. החברה נמכרה וחזרתי לתפקיד החשב, הפעם בקלאב הוטל אילת. לאחר מכן התמניתי למנכ"ל הרשת ולפני 10 שנים למנכ"ל הקבוצה".

 

מתי הבנת שאתה במסלול להצלחה?

"בצעירותי, כשהייתי מדריך בתנועת הצופים הדתיים, קיבלתי הרבה מחמאות מהחניכים והוריהם על כושר הניהול והמנהיגות שלי. נראה שכבר אז הבנתי שיש לי יכולות להוביל להצלחה. לשמחתי הצלחתי ליישם אותן במהלך הקריירה שלי".

פיבקו והנהלת קלאב הוטל ()
פיבקו והנהלת קלאב הוטל
 

עד כמה המסורת תופסת מקום בחייך?

"אני מגיע ממשפחה דתית בעלת ייחוס בבני ברק. למדתי בישיבה גבוהה, שימשתי במשך כמה שנים כחזן, אבל במהלך שירותי הצבאי, בו הגעתי לתפקיד מג"ד בשריון, חזרתי בשאלה.

 

"כמשפחה, אנחנו עדיין מקפידים על שולחן שישי, ואני שומר על מנהגי המסורת, דוגמת סדר פסח כהלכתו וצום ביום כיפור. בחתונות דתיות אני נהנה לרקוד בדבקות, אבל אני לא דתי".

 

מה ההישג הכי גדול שלך?

"כשהייתי חשב רמדה רנסנס בירושלים הגיע לביקור החשב של מלון פלאז'ה בניו יורק, והציע לי לנהל חברת ניהול של בתי מלון".

 

פיבקו עם אישתו זהבה ()
פיבקו עם אישתו זהבה

ספר על כישלון שלך בדרך.

"שלא בניתי חברת ניהול של בתי מלון, כשעדיין לא הייתה כזאת בישראל".

 

מיהו מודל לחיקוי עבורך?

"דוד פתאל. הוא הקים חברה לניהול בתי מלון והפך לטייקון בנושא".

 

מה אתה מחפש בעובד שמגיע אליך לראיון?

"שאיפה להצלחה ורצון להגיע לתפקיד הכי בכיר בחברה, למרות שהוא נמצא בשלב התמודדות לתפקיד בעמדה נמוכה יחסית. אני רוצה לראות ברק בעיניים, נאמנות ויושר".

 

פיבקו עם שר התיירות יריב לוין ()
פיבקו עם שר התיירות יריב לוין

מה אסור ומה צריך להגיד לך בראיון עבודה?

"אסור למתראיין להיות יהיר, שחצן, ולהיראות בטוח בעצמו ובכישוריו יתר על המידה. אני גם לא אוהב מועמדים שהופכים את הראיון לתחקיר על מקום העבודה עצמו. אני אוהב אנשים בעלי חוש הומור וכריזמה אישית".

 

מה יכולה להיות עילה לפיטורים של עובד?

"חוסר נאמנות, חוסר מקצועיות וחוסר הבנה של מהות התפקיד שהוא מבצע".

 

איך אתה מפטר עובד?

"לרוב לא אני זה שמפטר עובדים, אבל מי שמטפל בתחום במערכת שלי מודע לעובדה שזה אירוע קשה לעובד, וצריכים לגלות כלפיו התחשבות וגישה אנושית".

פיבקו עם נכדיו ()
פיבקו עם נכדיו
 

מה תדאג שהעובדים שלך ידעו עליך?

"שאני דואג שהם ידעו שאני בשבילם, ושהם חשובים לי מאד. העובדים הם חלק מהצלחת המערכת, ועובד שמקבל יחס טוב ומרגיש שיש לו בית חם במקום העבודה - הוא עובד מצטיין".

 

מה לעולם לא תרצה שהעובדים ידעו עליך?

"לא הייתי רוצה שהעובדים ידעו שאני רגיש מאד ולוקח ללב, ושבסיטואציות מסוימות אני גם מזיל דמעה. עכשיו הם כבר יודעים". 

  

בעולם מקביל, מה היית רוצה להיות?

"אדריכל או סופר, לאור היצירתיות והחזון שלי".

 

ממה אתה פוחד? איך אתה מתגבר על פחדים?

"אני הכי פוחד מג'וקים, למרות שאני מצליח לא להראות עד כמה אני פוחד".

 

פיבקו עם אישתו זהבה ()
פיבקו עם אישתו זהבה

איך אתה מעלה מוטיבציה של עובדים בכלל ובימים קשים בפרט?

"קודם כל דוגמה אישית. מנכ"ל שמשקיע ומגיע לפני כולם לעבודה בימים רגילים וקשים, מעלה את המוטיבציה של העובדים וסוחף אותם להשקיע ולהתמסר כמוהו לעבודה".

 

מה המשמעות של כסף עבורך?

"אמנם כסף זה המנוע של החיים, אבל בריאות ומשפחה הם הדברים הכי חשובים. כסף יכול להגשים משאלות, ולסייע להצלחה בתפקיד ובחיים בכלל".

 

כמה אפשר להתנתק מהעבודה כשמגיעים הביתה ובחופשות?

"אני לא מתנתק טוטאלית, אבל מוצא זמן איכות. העבודה היא המסגרת, וצריך לדעת לשלב אותה בחיים. לכן חופשות והתנתקות מהעבודה כשאתה עם המשפחה מסייעות לאיזון הכללי של כל אחד מאתנו"..

 

מה אתה חושב על הכלכלה הישראלית?

"הכלכלה הישראלית היא כלכלה חזקה. ישראל היא אי של יציבות, ואני מאמין שהמשך המדיניות הכלכלית יחזק עוד יותר את הכלכלה המקומית".

 

איך מסתדרים עם בעלי המניות / יו"ר החברה?

"תמיד צריך לנסות להתאים את מדיניות הפעילות של החברה לחזון בעלי המניות,. צריך לעמוד ביעדים ובתקציבים שעליהם החליטו הבעלים".

 

5 טיפים למנכ"לים מתחילים.

לדאוג שהכפופים לך ילכו איתך באש ובמים.

לפרגן, לפרגן, לפרגן.

לא לתת לשיגרה להשתלט עליך ולהרדים אותך.

להיות יצירתי/ת ולחשוב שני צעדים קדימה.

לחיות את העסק.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים