שתף קטע נבחר

מכת מדינה: רוב הישראלים סובלים ממחסור חמור בוויטמין D

מנתונים שהגיעו לידי ynet ומובאים כאן לראשונה, עולה תמונת מצב לפיה רוב רובם של הישראלים סובלים מערכים נמוכים של ויטמין D - שמשפיע כמעט על כל מערכות הגוף. התוצאות האפשריות: עייפות, בריחת סידן, דלדול שרירים, הפרעות קשב וריכוז, כאבי ראש ועוד. משרד הבריאות: בקרוב נעשיר את המזון בוויטמין D

הוויטמין החשוב שחסר בגופכם: ממצאים המתפרסמים לראשונה ב-ynet מגלים כי רבבות ישראלים סובלים ממחסור חמור באחד המרכיבים החשובים ביותר בגוף – ויטמין D. מרבית הישראלים כלל לא יודעים על החוסר ועלולים לסבול מתסמינים רבים הכוללים בריחת סידן, כאבי שרירים, כאבי ראש, הפרעות קשב וריכוז, עייפות ומחלות אחרות.

 

מניתוח נתונים שערכה קופת חולים לאומית עולה, כי מאז שנת 2012 ועד שנת 2016 נמצאו בבדיקות הדם של עשרות אלפי ישראלים בגילאי 10 ומעלה חוסרים חמורים ברמות הוויטמין. מרבית הנבדקים הגיעו לבדיקת הדם באקראי, כחלק מבירור כללי.

 

כך למשל, בשנת 2012, מתוך 115,176 מטופלים שנבדקה אצלם רמת ויטמין D, בקרב 73% נמצאו רמות נמוכות מהנורמה, ובקרב 13% נמצאו רמות נמוכות מאוד. בשנת 2016, מתוך 126,856 נבדקים, רק 17% נמצאו בעלי רמות תקינות: בקרב 70% נמצאו רמות נמוכות של ויטמין D, ובקרב 13% נמצאו רמות נמוכות מאוד.

 

 

"מדובר בבדיקה יקרה מאוד", מסביר ד"ר יואב דיקשטיין, מנהל אגף המעבדות של קופת חולים לאומית, "מסיבה זו קופות החולים מגבילות את כמות הבדיקות. בהשוואה לבדיקת סוכר שעולה כמה אגורות, בדיקה לוויטמין D עולה 30 שקלים, כלומר כ-2% מתקציב הרכש של כלל בדיקות הדם, וזו עלות יקרה מאוד למערכת".

 

בקרוב: המלצות חדשות לתיקון רמת הוויטמין

במשרד הבריאות מודעים לחוסר המשמעותי בוויטמין D בקרב האוכלוסייה בישראל, חוסר שדווח למשרד גם משאר קופות החולים. במשרד מתכוונים בקרוב לדרוש הוספת ויטמין D למזונות, ולהמליץ על נטילת תוספי ויטמין D באופן מניעתי, במיוחד בקשישים.

 

כך נמסר ממשרד הבריאות: "משרד הבריאות פנה לאחרונה לכל קופות החולים וקיבל מידע מ-3 קופות לגבי חוסר בוויטמין D, ומהנתונים ניתן לראות מצב דומה למה שמתואר בלאומית. הקמנו ועדה לנושא העשרה תזונתית בראשות המחלקה לתזונה יחד עם מומחים בתחום והתייעצות בינלאומית שבימים אלו כותבת את ההמלצות שלה לפעולה.

 

"משרד הבריאות ממליץ לתינוקות עד גיל שנה לקחת תוסף של ויטמין D. כמו כן לאחרונה אושרה הגדלת המינון בתוספתי תזונה של ויטמין D. כמו כן קיימת המלצה לקשישים לתוסף של מולטי ויטמין מועשר בוויטמין D. משרד הבריאות אף המליץ למכון התקנים להעשיר את החלב בוויטמין D, המלצה שנדחתה על ידי הועדה של המכון, ולכן יש כוונה לקדם את הנושא באמצעות חקיקה".

 

ויטמין השמש: לא רק שריר ושלד

ויטמין D חבר במשפחת ויטמינים מסיסים בשומן, שעמם נמנים גם הוויטמינים A, E, ו-K. הוויטמין מגביר את ספיגת הסידן והזרחן מהמעי והעברתם לעצמות, לכן הוא חיוני לבניית העצמות והשיניים. הוויטמין מופיע בשתי צורות: האחת, צורה בלתי פעילה בגוף הקרויה ויטמין D2, והשנייה היא הצורה הפעילה ויטמין D3 הנוצרת מפעילות קרני השמש.

 

  

מחקרים הראו שוויטמין D חשוב במיוחד לקשישים: הוא מונע שברים בעצמות, מקטין את שיעור נפילות השיניים, משפר את תפקוד השרירים ומקטין את הסיכון לסרטן המעי ולסרטן הערמונית. מחסור בוויטמין D בגלל תזונה לקויה או חשיפה לא מספקת לשמש גורם להתפתחות רככת, מחלה הגורמת לריכוך העצמות ולהתעקמותן.

 

מחקרים הראו כי הגוף מייצר ויטמין D רק בעקבות חשיפה לקרינת UVB, לכן נדרשת חשיפה בעיקר בקיץ ובעונות המעבר. על כן בארצות צפוניות שבהן החשיפה לשמש מועטה יחסית, מחסור בוויטמין D שכיח יותר. גם השימוש במסנני קרינה לשם מניעת סרטן העור, הרווח בשנים האחרונות, הביא לירידה ברמת הוויטמין D בעולם המערבי. חוסר בוויטמין D נפוץ גם אצל כהי עור, שכן כמות הפיגמנט מלאנין החוסם את קרינת השמש גבוהה אצלם.

 

המחסור בוויטמין D שכיח גם אצל חרדים, בשל הלבוש הארוך המכסה את הגוף ומיעוט החשיפה לשמש. נוסף על כך, אצל הסובלים מהשמנת יתר קיים סיכון למחסור בוויטמין, שכן הוא נוטה לשקוע בשומן העודף במקום להתפזר בגוף דרך מחזור הדם.

 

צפו: 60 שניות על תסמיני המחסור בוויטמין D

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
מחסור חמור בוויטמין D
צילום: shutterstock
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים