שתף קטע נבחר

סגן המפכ"ל לשעבר נידון למאסר על תנאי

ניצב בדימוס ניסים מור, שהודה והורשע בהטרדה מינית ובהפרת אמונים, נידון לארבעה חודשי מאסר על תנאי למשך שנתיים, 400 שעות שירות לציבור ופיצוי לשלוש המתלוננות בסכום של עשרת אלפים שקלים לכל אחת

 

בית משפט השלום בבאר שבע גזר היום (א') ארבעה חודשי מאסר על תנאי על הסמפכ"ל לשעבר ניצב בדימוס ניסים מור. בספטמבר אשתקד הודה והורשע מור בהטרדה מינית ובהפרת אמונים. מור הודה והורשע במסגרת הסדר טיעון עם מח"ש, שלפיו הגבילו את טיעוניהם לעונש לעבודות שירות בלבד, וביקשו להטיל עליו חצי שנה בלבד.

 

על פי כתב האישום שבו הורשע, מור יצר קשרים אינטימיים עם שוטרות בתפקידים זוטרים, וקיים תכתובות בעלות אופי מיני עם שוטרות שכפופות לו. בכתב האישום מופיעות שלוש פרשות שבהן הטריד מינית שוטרות. בחודש פברואר האחרון התקיימו טיעונים לעונש, ובהם אמר הסמפכ"ל לשעבר כי "כשלתי ברגעים של חולשה אנושית. אני מתנצל על כך מעומק הלב".

 

סנגוריו של מור, עו"ד מיכה גבאי וליאור מרכס-גבאי, ביקשו לבטל את הרשעתו של הניצב בדימוס לנוכח עברו, ואף ציינו כי מאז פיטוריו מהמשטרה מצבו הכלכלי נפגע. עם זאת, בית המשפט הרשיע אותו. מלבד עונש המאסר על תנאי, בית המשפט הטיל על מור לבצע 400 שעות עבודות שירות לתועלת הציבור ופיצוי בסך עשרת אלפים לכל אחת משלוש המתלוננות.

ניסים מור, בבית המשפט היום. סנגורו: "יום עצוב" (צילום: חיים הורנשטיין) (צילום: חיים הורנשטיין)
ניסים מור, בבית המשפט היום. סנגורו: "יום עצוב"(צילום: חיים הורנשטיין)

 

השופט התחשב בהודאה של מור

השופט סולקין קבע כי "בהיות הנאשם בדרגה בכירה עליו לשמש דוגמא ומופת לאלה המשרתים תחתיו. לא קשה לשער מה המסר המועבר לבעלי דרגות הביניים". השופט ציין כי הדבר עלול ללמד על כך שהחלטות אינן מתקבלות משיקולים מקצועיים. "מה תאמרנה מתלוננות פוטנציאליות אם בעל תפקיד כה בכיר נתפס במעשים כאלה? האם יוכלו לסמוך על ארגון כזה לטפל בתלונותיהן"? עוד ציין כי מור לא היה רגיש למצבן את המתלוננות וביקש לנצל אותן לסיפוק תאוותיו, אך התחשב בעובדה שמור הודה מיד במיוחס לו. "כל אדם מועד לטעות ולהיכשל במהלך חייו, וראוי לציין את דרך התנהגותו שאינה בגדר חזון נפרץ".

 

על פי כתב האישום שבו הורשע, מור יצר קשרים אינטימיים עם שוטרות בתפקידים זוטרים, וקיים תכתובות בעלות אופי מיני עם שוטרות שכפופות לו תוך מצג שווא כי יסייע להן בארגון. בכתב האישום מופיעות שלוש פרשות שבהן הטריד מינית שוטרות, אחת הייתה סיירת במחוז הדרומי שמור יצר עמה קשר בפייסבוק. במסגרת הקשר הגיע לביתה ואף הציע לה להיפגש עמו במלון.

 

במקרה השני פנתה חוקרת ממרכז הארץ למור בעקבות מכתב פיטורין שקיבלה וביקשה שיסייע לה. השניים נפגשו בלשכתו ונמצא לשוטרת תקן. בהמשך התפתח ביניהם בהמשך קשר במסרונים עם רמיזות אינטימיות ורמז כי כך היא יכולה להתקדם. במקרה שלישי הציע מור לקצינה לנהל עמו קשר אינטימי.

 

בחודש פברואר האחרון התקיים שלב הטיעונים לעונש, ובהם אמר הסמפכ"ל לשעבר כי "כשלתי ברגעים של חולשה אנושית. אני מתנצל על כך מעומק הלב".

 

עורך הדין מיכה גבאי, שייצג את מור, אמר אחרי הדיון בבית המשפט: "זהו יום עצוב לנאשם על עצם כתב האישום, על ההרשעה, הפגיעה בשוטרות ובארגון המשטרה שהיה לנאשם חלק בבנייתו והקמתו. זה יום עצוב על ההדחה מהשירות ומחיקת כל התרומה לציבור, עם סיום באקורד צורם ומביך. הנאשם מבקש להעביר מסר כי מי שהיה מספיק 'גבר' לעשות עבירות -  שיהיה גבר גם להודות, לקחת אחריות ולרדת מבמת העשייה לאלתר".

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: חיים הורנשטיין
ניסים מור
צילום: חיים הורנשטיין
מומלצים