שתף קטע נבחר

כתבי אישום נגד יהודים שתקפו ערבים ממניע לאומני: "למנוע התבוללות"

שירות הביטחון הכללי התיר לפרסום פרשה חמורה של טרור יהודי. שישה תושבי באר שבע, בהם שני חיילים, נעצרו בחשד כי תקפו ערבים, בין היתר, עם סכינים, אלות ומוטות ברזל בכמה הזדמנויות שונות. "חלק מהחשודים צפו בסרטון של ארגון להב"ה". היום מוגש נגדם כתב אישום

 

מואשמים בדקירת בן מיעוטים. אילוסטרציה (צילום: index open) (צילום: index open)
מואשמים בדקירת בן מיעוטים. אילוסטרציה(צילום: index open)

פרקליטות מחוז דרום הגישה היום (א') לבית משפט השלום והמחוזי בבאר שבע כתבי אישום נגד שישה תושבי העיר שמואשמים בתקיפת ערבים על רקע לאומני. השישה, בהם שני חיילים בשירות סדיר וקטין, מואשמים בין היתר בעבירות שהן "מעשה טרור", בהתאם להגדרתו בחוק המאבק בטרור.

 

על פי כתב האישום שהוגש נגד אחד הנאשמים, חייל קרבי, בין אחד העצורים לבין ערבי שבו פגשו במקרה התפתח ויכוח מילולי ובסיומו הנאשם אמר לו "חכה פה איתי כמה דקות". הערבי ענה: "אני גבר, אני מחכה לך פה". הנאשם ניצל את הזמן הזה כדי להזעיק כמה מחבריו ואילו הערבי הזעיק חברים שלו.

 

על פי כתב האישום, הנאשם וחבריו דנו בשאלה האם יש לפגוע בערבי, ואחד מהם ציין כי "הערבים יוצאים עם יהודיות ויהודייה היא בת מלך". בסופו של דבר החבורה החליטה לפגוע בערבי. אנשי החבורה כיסו את פניהם בכובעי גרב כדי שלא יזהו אותם ושניים מהם נכנסו לפארק כדי לאתר את הערבי. כאשר נתקלו במי שסברו כי הוא ערבי שאלו אותו מה השעה ומדוע הוא פוגע בילדות יהודיות. לאחר מכן החייל נתן לו מכה בראש עם אלה והאחרים בעטו בו.

 

בהודעה לתקשורת של השב"כ נמסר כי "החל מחודש דצמבר 2016 בוצעו ברחבי העיר באר שבע כמה מעשי תקיפה אלימים כלפי בני מיעוטים, כאשר החמור שבהם היה פיגוע דקירה שהתרחש ב-21 פברואר 2017 בשעות הלילה. במהלך אירועים אלה נעשה שימוש בכלי תקיפה מסוכנים, בהם סכין, אלות, מוטות ברזל וחפצים קהים אחרים".

 

ששת הנאשמים נעצרו בפעילות משותפת של שירות הביטחון הכללי ומשטרת ישראל, ימ"ר מחוז ש"י-מפלג פשיעה לאומנית. בין העצורים גם שני חיילים בשירות סדיר וקטין. עוד התברר בחקירה כי חלק מהחשודים צפו בסרטון של ארגון להב"ה שעסק "בחילוץ יהודיה שנישאה לערבי". אחד החשודים הגדיר עצמו כתומך להב"ה וחשב להצטרף ולפעול בארגון, אך לבסוף לא עשה זאת.

 

עו"ד אביחי חג'בי. "נמנע ממני להיפגש עם מרשי" ()
עו"ד אביחי חג'בי. "נמנע ממני להיפגש עם מרשי"
 

עוד נמסר כי "במהלך החקירה התבררה מעורבותם של החשודים במיוחס להם ובשורה של אירועי תקיפה נוספים, בהם: תקיפות אלימות וחמורות של בני מיעוטים בחמש הזדמנויות שונות, והשחתת רכב של בן מיעוטים. כן נאספו בחקירה ראיות נוספות, נסיבתיות וישירות, אשר קושרות את החשודים לביצוע המעשים.

 

"חקירתם של המעורבים חשפה פרטים רבים על אודות פעילותם, ובמסגרתה נתפסו כלים ששימשו למעשי התקיפה, בהם מספר רב של סכינים קפיציות, אלות ומוטות ברזל. החקירה חשפה כי אירוע התקיפה בוצעו ממניע לאומני - גזעני, במטרה 'למנוע התבוללות של יהודיות עם ערבים בבאר שבע'".

 

עורכי הדין סימה כוכב ואביחי חג'בי מארגון חוננו מייצגים שלושה מהנאשמים. עו"ד כוכב מסרה: "אנו נלמד את חומרי החקירה ונגיב לחשדות". עוד מסרה עורכת הדין כי לפחות אחד מהנחקרים ניסה לשים קץ לחייו. "מדובר בחקירה שרמסה זכויות אדם, כללה שימוש בכוח שלא כחוק, שימוש בצווים בלתי דמוקרטיים של מניעת מפגש עם עו"ד, ועוד", אמרה כוכב.

 

עו"ד חג'בי הוסיף: "דומה כי זכויות עצורים בסיסיות נחסמות בדלתות הברזל של מרתפי השב"כ. חקירת מרשי נעשתה תוך פגיעה והפרה של כל זכות בסיסית שמקנה לו החוק, תוך שנמנע ממני להיפגש ולשוחח עמו. בימים הקרובים ניחשף לחומר החקירה ונשיב לחשדות בדרכים המקובלות".

 

עו״ד אורי דייגי, שמייצג מטעם הסניגוריה הציבורית את אחד מהחשודים, אמר כי "מדובר בלוחם בחטיבת חי"ר. החייל מכחיש מעורבות או קשר לפרשה. בניגוד לפרסומים הוא לא חלק מהפרשה וכתב האישום שהוגש נגדו לבית משפט השלום מייחס לו אירוע בודד של תקיפה, לא מייחסים לו רקע לאומני או גזעני. אנו ממתינים לקבל את חומרי החקירה ולאחר שנלמד אותם נגיב בבית המשפט".

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים