שתף קטע נבחר

ארקנסו הוציאה להורג שני נידונים למוות ביום אחד

ארקנסו הפכה למדינה הראשונה בארה"ב שמבצעת הוצאה להורג כפולה מאז שנת 2000. שני הנידונים למוות שהוצאו הלילה להורג בזה אחר זה הורשעו במקרי אונס ורצח בשנות ה-90. ברקע: תוכנית המושל להוציא להורג 8 נידונים למוות ב-11 ימים לפני שתסתיים אספקת החומר ל"זריקת המוות" בסוף החודש

 

 

מדינת ארקנסו הוציאה הלילה (יום ג') להורג שני רוצחים שנידונו למוות לאחר שבית המשפט העליון דחה את הערעורים שהגישו. הייתה זו הפעם הראשונה זה 17 שנה שבארצות הברית מוציאים להורג שני אנשים ביום אחד.

 

עוד חדשות מעניינות מהעולם בדף הפייסבוק של דסק החוץ

 

ג'ק ג'ונס ומרסל ויליאמס נידונו למוות לאחר שהורשעו במקרי אונס ורצח שביצעו בשנות התשעים.

 

ג'ונס (משמאל) וויליאמס (צילום: AFP, Arkansas Department of Corrections) (צילום: AFP, Arkansas Department of Corrections)
ג'ונס (משמאל) וויליאמס(צילום: AFP, Arkansas Department of Corrections)

ארקנסו מתכננת להוציא להורג שמונה נידונים למוות ב-11 ימים משום שאספקת החומרים לזריקת הרעל שמשמשת אותה להוצאות להורג מסתיימת בסוף חודש אפריל. ביום חמישי היה לדל לי האדם הראשון שמוצא להורג במדינה מאז 2005 וכאמור הלילה הוצאו להורג עוד שני נידונים למוות נוספים.

 

ג'ונס, בן 52, הוצא להורג זמן לפי לוח הזמנים המתוכנן – זמן קצר אחרי השעה 19:00 (שעון מקומי) - ואילו ויליאמס, בן 46, הצליח לשכנע שופט פדרלי לעכב לזמן קצר את הוצאתו להורג בגלל החשש שהביע מהאופן שבו הוצא להורג ג'ונס. עורכי דינו של ויליאמס טענו שג'ונס "הניע את שפתיו וחרחר", אולם התובע הכללי מטעם המדינה הכחיש זאת. השופט הפדרלי פסק לעכב את ההוצאה להורג בשעה ואז היא יצאה לפועל. מותו של ויליאמס הוכרז בשעה 22:33.

 

בעתירת החירום שהגישו עורכי דינו של ויליאמס, הם כתבו לשופט שרשויות הכלא בארקנסו ניסו במשך 45 דקות להחדיר עירוי בצווארו של ג'ונס ואז ניסו במקום אחר. הפרקליטים העותרים טענו שמרשם, ששוקל 180 קילוגרמים, עלול לסבול ממוות "תוך כדי עינויים" בשל משקלו הכבד ועמידותו לחומר ההרדמה מידזולם.

 

הוצאות להורג בארה"ב נעשות באמצעות הזרקת עירוי המכיל את התרכובת של חומר הרדמה, חומר לשיתוק השרירים ורעל שמביאה למותו של הנידון למוות. העירויים מוחדרים בדרך כלל עוד לפני שעדי ראייה להוצאה להורג מוכנסים לחדר הצפייה בהליך.

 

כתב של סוכנות הידיעות AP שנכח בהוצאתו להורג של ג'ונס סיפר שהוא הזיז את שפתיו לזמן מה לאחר שהזריקו לגופו מידזולם, ולדבריו רשויות הכליאה תקעו בפיו מקל עץ לסירוגין. כעבור שתי דקות חזהו הפסיק לזוז וכשבדקו אם הוא עדיין בהכרה ראו שהוא אינו בחיים וקבעו את מותו בשעה 19:20.

 

ויליאמס כבר היה בתא הנידונים למוות כשהשופט הפדרלי הוציא את המניעה הזמנית. הוא הוצא מהתא, הלך לשירותים ואז שב לתא הנידונים ובשעה החדשה שנקבעה הוצא להורג בזריקת רעל.

 

מושל ארקנסו אסא האצ'ינסון הרפובליקני תכנן לבצע ארבע הוצאות להורג כפולות בחודש אפריל בפרק זמן של 11 ימים – דבר שאף מדינה בארה"ב לא ביצעה מאז שעונש המוות הוחזר על ידי בית המשפט העליון ב-1976. מדינת ארקנסו טענה שהיא צריכה לבצע את ההוצאות להורג לפני שאספקת החומר לזריקת הרעל תסתיים ב-30 באפריל.

 

לאחר שלוש ההוצאות להורג שכבר בוצעו - של לי, ג'ונס וויליאמס - מתכנן ארקנסו לבצע הוצאה להורג ביום חמישי הקרוב. ארבעה הוצאות להורג נוספות מעוכבות ולא ברור מתי יתבצעו.

 

עד שבוע שעבר לא ביצעה ארקנסו הוצאה להורג מאז 2005, והוצאה להורג כפולה לא בוצעה במדינה מאז 1999. ג'ונס, שטען שתנאי בריאותו יגמרו לו למות בסבל, נשא דברים באריכות בפעם האחרונה לפני שהזריקו לו את זריקת הרעל ואמר: "אני מצטער. אני מקווה שבמשך הזמן תוכלו ללמוד שאני באמת אינני מפלצת". ויליאמס, שהוצא להורג אחריו, סירב לשאת דברים.

 

ג'ונס נידון למוות לאחר שהורשע באונס וברצח של מרי פיליפס ב-1995. הוא חנק אותה עם כבל של מכונת קפה. הוא גם הורשע בניסיון לרצוח את בתה בת ה-11 של פיליפס והורשע באונס נוסף ורצח בפלורידה. בתחילת החודש אמר ג'ונס שהוא מוכן להוצאתו להורג. בימיו האחרונים הוא השתמש בכיסא גלגלים לאחר שרגלו נכרתה בכלא בגלל מחלת הסכרת שבה חלה.

 

ויליאמס נידון למוות לאחר שהורשע באונס וברצח של סטייסי אריקסון בת ה-22 ב-1994, שאותה הוא חטף מתחנת דלק במרכז ארקנסו. רשויות המדינה טענו שהוא חטף ואנס שתי נשים נוספות בימים שקדמו לרצח של אריקסון. בחודש שעבר הוא הודה באחריות למעשיו בפני ועדת השחרורים של המדינה. "הלוואי והייתי יכול להחזיר את זה, אבל אני לא יכול", אמר ויליאמס לוועדה.

 

גם ג'ונס עמד בפני ועדת שחרורים וכתב לה מכתב שבו אמר "אני לא צריך לבקש שיסלחו לי משום שאין לי זכות לכך".

 

לאחר הוצאתם להורג של ג'ונס וויליאמס עומד מספר המוצאים להורג בארה"ב השנה על תשעה - ארבעה בטקסס, שלושה בארקנסו, אחד במיזורי ואחד בווירג'יניה. בשנה שעברה הוצאו להורג בארה"ב 20 בני אדם, הרבה פחות מנתון של 1999 - 98 - ולמעשה המספר הנמוך ביותר מאז 199, אז הוצאו להורג 14 נידונים למוות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP, Arkansas Department of Corrections
ויליאמס (מימין) וג'ונס
צילום: AFP, Arkansas Department of Corrections
מומלצים