שתף קטע נבחר

פסיקה ישראלית: "לב טהור" היא "כת פוגענית"

שופטת לענייני משפחה דנה בעתירה שהגיש היועמ"ש נגד הכת החרדית-קיצונית שמקום מושבה בג'ונגלים של גואטמלה ומרבית חבריה ישראלים. "פגיעה קשה בנפשם ובגופם של הילדים"

 

 

בית משפט בישראל קבע בצהריים (יום ג') כי הקהילה החרדית הקיצונית "לב טהור", שחיה בג'ונגל בגואטמלה ורבים מחבריה הם ישראלים, היא כת. "די בקביעותיי לגבי התנהלות הקהילה כלפי ילדיה כדי לקבוע כי מדובר בכת פוגענית הפוגעת קשות בנפשם ובגופם של ילדי הקהילה", כתבה השופטת רבקה מקייס, סגנית נשיאת בית המשפט לענייני משפחה בבית משפט השלום במחוז מרכז, שדנה בעתירה של היועץ המשפטי לממשלה ושל קרובי משפחה של קטינים בכת.

 

עוד פסקה השופטת שדנה בתיק בבית משפט השלום בפתח תקווה כי "הראיות שהובאו בפניי, הן בעדויות ישירות והן בעדויות עקיפות, הביאו אותי למסקנה כי בקהילת 'לב טהור' נוהגים כלפי ילדי הקהילה, בין היתר, בענישה גופנית קשה, בנישואי קטינים (החל מגיל 14 לקטינות ו-15 לקטינים) עם בני זוג שלעיתים הפרשי הגילאים ביניהם הוא של שנים רבות עד 20 שנה.

 

"בנוסף, קיימת מדיניות ענישה כלפי חברי הקהילה הכוללת הפרדת ילדים מהוריהם – גם בגיל ינקות – והעברת הילדים לגדול במשפחה אחרת; מניעת חינוך פורמלי וניתוק מהעולם החיצון ומכל מקורות מידע חיצוניים; הפחדות ואיומים; גירוש מהקהילה של קטינים שאינם סרים לסמכות הקהילה וראשיה ושליחתם לבדם להתמודד בעולם; טענות לביגוד מבדל; נדידה תכופה ממקום למקום תוך עזיבה בין לילה של מתחם הקהילה ללא כל הכנה, וכל זאת בהתאם להחלטות ראש הקהילה. לבסוף, הוכח כי כאשר הקטינים יוצאים מהקהילה - הם סובלים מבעיות פסיכיאטריות קשות במשך שנים רבות".

חברי הכת בגואטמלה, ספטמבר 2016 ()
חברי הכת בגואטמלה, ספטמבר 2016
 

בישראל מעריכים כי הכת כוללת בין 50 ל-60 משפחות, בהן בין 150 ל-200 ילדים. הכת נודדת בעולם, ועלתה לכותרות לאחר שבזמן ששהתה בקנדה פסק בית משפט לנוער בקוויבק כי יש להוציא חלק מהילדים בקהילה ממשמורת הוריהם. בעקבות כך עזבה הכת למחוז אחר בקנדה ולאחר מכן לגואטמלה, שם התמקמה במקום מבודד בג'ונגל.

 

היועץ המשפטי לממשלה ביקש מבית המשפט להכריז על ילדים של חרדים שמבקשים לחבור לכת כ"קטינים נזקקים". לאותם ילדים הוצא צו עיכוב יציאה מהארץ עד שימלאו להם 18, אך הוריהם נעלמו איתם לפני הכרעת ההליך המשפטי וככל הנראה הם חיים איתם היום בג'ונגל. לכן, פסק הדין ניתן היום במעמד צד אחד בלבד. למרות זאת, הסבירה השופטת כי יש חשיבות בהחלטת בית המשפט שיכולה לסייע למנוע ממשפחות אחרות להצטרף לכת ולהביא להפעלת מלוא משאבי המדינה כדי לנסות להשיב את ילדי הקהילה.

 

פסק הדין תיאר גם את התנאי הקשים והאכזריות של חברי הכת: "חברי הקהילה הבגירים חשופים לעונשים גופניים קשים, גזירות של תענית דיבור וצום, וזאת במשך חודשים כעונש על התנהלות שאינה מתאימה להוראות ראשי הקהילה, דרישה לציות מלא ובלתי מתפשר אחר כל הוראה של ראשי הקהילה, מניעת קשר עם העולם החיצון, התערבות של ראש הקהילה בנישואין ובגירושין של חברי הקהילה, כך שהוא הקובע מי יתחתן עם מי ומי יתגרש ממי, שליטה כלכלית של ראש הקהילה בחברי הקהילה, נתק מהעולם החיצון וממשפחות המוצא ומניעת עזיבתם של חברי הקהילה את הקהילה כרצונם עד כדי דרישה כי חבר קהילה הרוצה לעזוב, עליו לגרש את אשתו ולעזוב את ילדיו".

 

עוד כתבה השופטת: "הוכח בפניי כי קהילת 'לב טהור' איננה ככל קהילה חסידית קיצונית אחרת. עסקינן בקהילה שבה יש פגיעה קשה מאוד, הגובלת עד כדי התעללות, בפרטים שבה בכלל ובקטינים שבה בפרט. העונשים הכבדים והסנקציות הקשות שהינם מנת חלקם של חברי הקהילה ובאים לידי ביטוי במכות הפיזיות, בהתעללות הנפשית, באיומים וההפחדות, נישואי קטינים, לקיחת קטינים מהוריהם והעברתם למשפחה אחרת, הניתוק הכפוי מבני משפחתם שאינם חלק מחברי הקהילה ועוד, אינם יכולים 'להיטהר' בטענה כי מדובר בקהילה חרדית קיצונית".

 

עו"ד יוסי הרשקוביץ, שייצג את אחת המשפחות בהחלטה, מסר: "מדובר בפסק דין קשה לקריאה אבל כזה שנעשתה בו מלאכת מחשבת של בית המשפט. אין לנו אלא להצטער על נסיבות התיק ולצערנו זה זמן רב שהמשיבים שאותם ייצגנו ניתקו איתנו כל קשר. למעשה רוב רובו של התיק התנהל נגד הלקוחות שבחרו לא להתייצב בבית המשפט".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים