שתף קטע נבחר

הכנסת אישרה את הדחייה: שידורי התאגיד יחלו ב-15 במאי

מליאת הכנסת אישרה בקריאה שנייה ושלישית את התיקון לחוק השידור הציבורי ישראלי. המשמעות: עליית שידורי התאגיד לאוויר נדחתה מיום ראשון הקרוב לאמצע החודש הבא

 

 

מליאת הכנסת אישרה הלילה בקריאה שנייה ושלישית את התיקון לחוק השידור הציבורי הישראלי, ולפיו תידחה עלייתם לאוויר של שידורי תאגיד השידור הצבורי מ-30 לאפריל ל-15 במאי.

 

הצעת החוק, שאושרה ברוב של 35 תומכים מול 28 מתנגדים, קובעת כי יש לדחות את מועד תחילת חוק תאגיד השידור הציבורי הישראלי, ולערוך את ההתאמות הדרושות בתקציב של התאגיד נוכח דחיית המועד.

 

לפני ההצבעה הודיעה ח"כ מרב מיכאלי כי האופוזיציה מסירה את כל ההסתייגויות להצעת החוק. באופוזיציה תכננו לערוך פיליבסטר, ולמרות נוסח החוק הקצר הגישה האופוזיציה הסתייגויות שאפשרו לה על פי התקנון יותר משמונה יממות רצופות של זמן דיבור. כדי לבלום את היוזמה הפעילו בקואליציה את סעיף 98 לתקנון הכנסת. סעיף זה מאפשר במקרים חריגים לקבוע סדרי דיון מראש ולהחליט מתי יסתיים הדיון סביב החוק ומתי המליאה תתכנס להצבעה.

 

מוקדם יותר אחר הצהריים עובדי תאגיד השידור הניפו שלט מחאה במליאת הכנסת ובו כתוב "דחייה לדורות" במחאה על הליכי החקיקה, שמשמעותם: "לזרוק לפח 17 מיליון שקלים ואת כל התכנים שנוצרו לקראת יום הזיכרון ויום העצמאות. דחיית השידורים ופיצול התאגיד משקף את הרצון של ממשלת נתניהו לשלוט בתקשורת, לפגוע בציבור ולמנוע שידור ציבורי חף מפוליטיקה", נמסר מוועד עיתונאי התאגיד.

מליאת הכנסת, הלילה (צילום: עמית שאבי) (צילום: עמית שאבי)
מליאת הכנסת, הלילה(צילום: עמית שאבי)
 

לאורך כל היום תקפו חברי האופוזיציה בחריפות את החוק וההתנהלות סביבו. ח"כ שלי יחימוביץ (המחנה הציוני) אמרה: "דחייה בשבועיים היא תרגיל מלוכלך שנועד לדחות פיטורים המוניים ליום שאחרי הבחירות להסתדרות. יד רוחצת יד והכול על בשרם של עובדים שחווים התעללות כבר שלוש שנים".  

 

ח"כ אורלי לוי אבקסיס תקפה גם היא: "ישנם שלושה אשמים מרכזיים - ראש הממשלה, שר האוצר ויו"ר ההסתדרות. אליהם מצטרפים גם חברי הקואליציה שמביטים מנגד ושותקים. כל אלו משחקים כבנדנדה בגורלם של עובדי הרשות ועובדי התאגיד, פעם עתידם של אלו מובטח ופעם הוא מרוסק".

   

 

במהלך הדיון הגישו כמה חברות כנסת עתירה דחופה לבג"ץ בבקשה להוציא צו ביניים ולמנוע את ההצבעה. חברות הכנסת סתיו שפיר, קסניה סבטלובה ויעל כהן פארן, עתרו בעקבות השימוש בסעיף 98. אולם, בג"ץ דחה את הבקשה לצו ביניים והורה לצרף אותה לדיון שקבוע ל-15 במאי בכל שאר נושאי התאגיד. 

 

ח"כ שפיר: "מחיר העסקנות והאינטרסנטיות של ראש הממשלה כבר דרס כל חלקה טובה והופך אותנו לחברה מפוחדת, קרועה ומלאה בשנאה - והכול נועד לשרת את ביבי. זה כבר מזמן לא מאבק בין עמדות ימין ושמאל - אלא בין ממשלה שדואגת רק לעצמה, לבין טובת הציבור". ח"כ כהן פארן: "ברור כבר שאין שום דבר שהקואליציה הזו לא תדרוס ותרמוס כדי להשיג את מבוקשה. הם מפעילים כלים דרקוניים ומסוכנים באופן שמבזה את הכנסת וההליך הדמוקרטי".


פורסם לראשונה 26/04/2017 20:52

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עמית שאבי
מליאת הכנסת, הלילה
צילום: עמית שאבי
מומלצים