שתף קטע נבחר

מסמך חמאס: נסכים למדינה בגבולות 67', אך לא נוותר על שום חלק מפלסטין

בכיר הארגון חאלד משעל הציג את "מסמך העקרונות והמדיניות הכללית" בקטאר: "חמאס יחשיב הקמת מדינה בקווי 4 ביוני 1967 עם שיבת פליטים לבתיהם כנוסחה לאומית מוסכמת". משעל הדגיש: "הג'יהאד - זכות לגיטימית וחובה". נתניהו תקף בתגובה: "מצג שווא. הארגון נערך למלחמה ומחנך להכחדת ישראל"

 

חאלד משעל הציג את עקרונות חמאס (צילום: AFP) (צילום: AFP)
חאלד משעל הציג את עקרונות חמאס(צילום: AFP)

 

חמאס יסכים למדינה פלסטינית בקווי 67', אך אינו מוותר "על שום חלק מאדמת פלסטין" וטוען כי "הג'יהאד הוא זכות לגיטימית וחובה". אלו עיקרי "מסמך העקרונות והמדיניות הכללית" שפרסם אמש (יום ב') ראש הלשכה המדינית של חמאס חאלד משעל במסיבת עיתונאים שנערכה בדוחא, בירת קטאר. מנהיג חמאס בעזה יחיא סינוואר ובכיר הארגון איסמאעיל הנייה צפו באירוע מעזה.

 

"בתקופה האחרונה יש קמפיין תקשורתי של מתנגדינו אך אנו יודעים מה אנו עושים", הבהיר משעל. "משא ומתן הוא חלק מהמדיניות, גם צלאח א-דין ניהל מו"מ. זוהי רק שיטה. חמאס משתמשת במו"מ כמדיניות להשיג את זכויות העם שלה, אך ישראל משתמשת במו"מ כדי לשכנע את העולם ולהונות אותו. תנועת חמאס מוכיחה פעם אחר פעם שישראל מכבדת רק את שפת הכוח. יש לנו מסר לישראלים ולעולם כולו – אנחנו בעלי זכות על האדמה הזאת. לא ניכנע לכיבוש. יש לנו אורך רוח".

 

"אנחנו מבינים שהקמת מדינה בשטח ללא הכרה במציאות והכרחת הכיבוש לסגת, לא תקרה. ישראל לא תסוג לגבולות 67', אלא אם הקהילה הבינלאומית תכפה זאת עליה כפי שעשתה במקומות אחרים בעולם. הדרך הנוספת היא לחייב אותה לסגת באמצעות לחץ שלנו ושל הערבים בשטח", הוסיף משעל.

 

"לא מוותרים על שום חלק מאדמת פלסטין יהיו הנסיבות, התנאים והלחצים אשר יהיו", נכתב בין היתר במסמך. עוד קבע חמאס כי הארגון "מתנגד לכל חלופה מלבד שחרור פלסטין, שחרור מלא מהנהר אל הים. עם זאת - מבלי שתתפרש הכרה בישות הציונית ומבלי לוותר על אף אחת מהזכויות הפלסטיניות - חמאס יחשיב הקמת מדינה פלסטינית עצמאית וריבונית שבירתה ירושלים על קווי 4 ביוני 1967 עם שיבת פליטים לבתיהם כנוסחה לאומית מוסכמת ומשותפת".

מחנה נוער של חמאס בעזה (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
מחנה נוער של חמאס בעזה(צילום: רויטרס)

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)
 

"התוכנית הציונית", צוין במסמך חמאס, "היא תוכנית גזענית שלא פוגעת רק בעם הפלסטיני, אלא באומה הערבית והאיסלאמית, ומהווה להם סכנה אמיתית. היא מהווה סכנה לביטחון ולשלום הבינלאומיים ולקהילה האנושית והיציבות שלה. הסכסוך שלנו הוא עם התוכנית הציונית ולא עם היהודים בגין דתם. חמאס אינו מנהל סכסוך עם היהודים בשל יהדותם אלא נגד הציונים הכובשים". עוד נאמר כי "העושק של העם הפלסטיני, כיבוש אדמתו והטרנספר ממנה לא יכול להיקרא שלום. כל הסדרים שייעשו על הבסיס הזה לא יובילו לשלום. ההתנגדות והג'יהאד לשחרור פלסטין ימשיכו להיות זכות לגיטימית, חובה וכבוד לכל בני עמנו".

 

חמאס אינו מוותר על האופציה הצבאית ואומר כי "ההתנגדות לכיבוש בכל האמצעים היא זכות לגיטימית ובלבה ההתנגדות החמושה שהיא האופציה האסטרטגית לשמירת העקרונות והזכויות של העם הפלסטיני. זכותנו לייצר אמצעי התנגדות. ניהול ההתנגדות נמצא בתוך ניהול הסכסוך ולא על חשבון עיקרון ההתנגדות".

 

"הסכמי אוסלו וספיחיו מנוגדים לחוק הבינלאומי ופוגעים בזכויות הפלסטינית ולפיכך חמאס מתנגד אליהם. אלה הסכמים שמזיקים לאינטרסים הפלסטיניים ובפרט שיתוף הפעולה הביטחוני" (שמכונה כאן ולא בכדי שיתוף הפעולה הביטחוני - מילה בזויה במונחים פלסטיניים שמייצרת קונוטציה של בגידה).

 

עוד קובע המסמך שגובש במשך כמה חודשים כי העם הפלסטיני גורש מאדמתו והוקמה עליו הישות הציונית, אך זה לא מבטל את זכות העם הפלסטיני על כל אדמתו ולא מקנה שום זכות לישות הציונית בה. ירושלים, קובע המסמך, היא בירת פלסטין ויש לעם הפלסטיני ולאומה הערבית והאיסלאמית זכות עליה. "לא נוותר עליה ולא נפקיר שום חלק ממנה. מסגד אל-אקצה הוא זכות של עמנו ואומתנו, אין לישראל שום זכות עליו וכל ניסיונותיה לייהד את אל-אקצה בטלות ולא-חוקיות".

 

באשר לפליטים, נקבע כי "זכות השיבה לפליטים מ-48' ומ-67' היא זכות טבעית. וזו זכות שלא מקובל שאף צד - פלסטיני, ערבי או בינלאומי - יטפל בה". חמאס מתנגד לכל הניסיונות והתוכניות שמנסות ליישב את הפליטים מחוץ לפלסטין. "כל פיצוי לפליטים הוא נלווה לזכות השיבה שלהם ואינו מבטל אותה".

 (צילום: EPA) (צילום: EPA)
(צילום: EPA)
 

המסמך אינו מחליף את אמנת חמאס אך הוא מציג גישה מרוככת יותר שנועדה לקרוץ למערב ולמדינות הסוניות המתונות – ולפיכך הוא פורסם בשפה האנגלית במקביל לפרסומו בשפה הערבית. חמאס גם דאג לפרסם חלקים עיקריים ממנו ברשתות החברתיות בשתי השפות. עם זאת השינויים בו הינם קוסמטיים בלבד ולא משנים בהרבה את האסטרטגיה הכללית של הארגון. "חמאס מאמין בשיתוף פעולה עם כל המדינות התומכות בזכויות העם הפלסטיני ונגד התערבות בעניינים פנימיים בתוך מדינות וכן בסכסוכים פנימיים וחיצוניים בין מדינות", צוין במסמך. "חמאס מעוניין במדיניות של פתיחות כלפי כל מדינות העולם ובעיקר הערביות והאיסלאמיות ושואף לבניית יחסים מאוזנים". חמאס מציג את עצמו כתנועה איסלאמית אך לא שייכת לתנועת "האחים המוסלמים". זאת בעיקר כדי לקרוץ למצרים תחת משטר הנשיא עבד אל-פתאח א-סיסי, שהתנועה היא שנואת נפשה.

 

קודם להצגת המסמך התמודד חמאס עם תקרית מביכה. מסיבת העיתונאים הייתה אמורה להתקיים במלון אינטרקונטיננטל בדוחא אלא שברגע האחרון הודיע המלון כי הוא לא יוכל לארח אותה, ככל הידוע מתוך חשש של רשת המלונות הבינלאומית מפני סנקציות אמריקניות. לפיכך נאלץ חמאס להעביר את מסיבת העיתונאים למיקום חליפי - מלון שרתון בעיר – ולדחות את מסיבת העיתונאים בשעתיים.

 

בכירים בישראל: "מצג שווא, תרגיל יח"צ בלבד"

מלשכת ראש הממשלה נמסר בתגובה כי "מדובר במצג שווא. אנו רואים שחמאס ממשיך להשקיע את כל משאביו לא רק בהכנות למלחמה בישראל, אלא גם בחינוך ילדי עזה להכחדת ישראל. ביום שחמאס יפסיק לחפור מנהרות ויפנה משאביו לתשתיות אזרחיות ויפסיק לחנך להרג ישראלים, זה יהיה שינוי אמיתי. וזה לא קרה".

 

השר לביטחון הפנים ולנושאים אסטרטגיים גלעד ארדן אמר כי "'המצע המדיני' שחמאס פרסם הוא מצג שווא ותרגיל יחסי ציבור בלבד, שכל מטרתו היא לגייס לגיטימציה בינלאומית. בפועל, חמאס ממשיך כל העת לקדם מתקפות טרור והסתה פרועה הקוראת לרצח ישראלים וממשיך לסרב להכיר בזכותה של ישראל להתקיים. לקהילה הבינלאומית אסור להתייחס למצע החמאס כשינוי מדיניות התנועה, שפועלת במציאות בכל יום לרצח יהודים וישראלים ללא הבחנה, תוך ניצול האוכלוסייה האזרחית בעזה כמגן אנושי".

 

מתאם פעולות הממשלה בשטחים, אלוף יואב (פולי) מרדכי התייחס באלמונסק, דף הפייסבוק בערבית, לאמנת חמאס המעודכנת: "הקוראן - חוקתנו והמוות למען אללה הוא משאלתנו הגבוהה ביותר - אלו הם פניו האמיתיות של ארגון הטרור חמאס ולא האמנה ולא המסמך החדש שלו, שהם רמאות והונאה טהורה. ארגון הטרור חמאס שם ללעג ציני את העולם כשהוא מנסה להציג עצמו דרך 'מסמכו החדש' כנאור ומתקדם. אנחנו צוחקים משום שראינו כבר כיצד ארגון הטרור חמאס 'מאמין' בדמוקרטיה כשהוא מוציא להורג את מתנגדיו ומשליך אותם מהגגות, וכן משפיל נשים שאין להן כל מקום בלשכה המדינית, וממשיך בפעילות טרור תוך ניצול כל עזרה מהעולם למטרת רצח, במקום לטפל בבעיות הרצועה".

 

לדברי האלוף מרדכי, "חמאס יכול לשנות מילה באמנה או במסמך החדש, אך אין שום דבר אמיתי ונאמן בהם והם אינם שווים את הנייר שהם נכתבו עליו. נייר שמהווה מחיצה שמאחוריה חמאס מנסה להסתיר את פעולותיו והאידיאולוגיה הנפשעת שלו - אך ללא הועיל".


פורסם לראשונה 01/05/2017 21:57

 

בהכנת הכתבה השתתף ליעד אוסמו
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
חאלד משעל בדוחא, קטאר
צילום: AFP
מומלצים