שתף קטע נבחר

שר ההגנה הסעודי במסר לאיראן: "לא נחכה שהמערכה תגיע אלינו"

בנו של המלך תוקף את התנהלותה של איראן ומאשים אותה בניסיון להשתלט על העולם האיסלאמי: "איך אפשר להגיע להבנה עם משטר שמבוסס על אידיאולוגיה קיצונית? נפעל כדי שהמערכה תהיה אצלם באיראן ולא בסעודיה". האיש החזק בממלכה ביקר גם את התנהלות ארה"ב בסוריה: "אובמה פספס הזדמנויות רבות ליצור שינוי"

 

 

שר ההגנה של סעודיה מוחמד בן סלמאן התראיין לטלויזיה בממלכה והביע הסתייגות כלפי האפשרות לדיאלוג עם איראן בעתיד. בן סלמאן האשים את איראן כשאמר כי שאיפותיה הן להשתלט על העולם האיסלאמי. "סעודיה, כיוון התפילה של המוסלמים (בשל מיקומה של העיר הקדושה מכה - ר.ק), היא יעד מרכזי עבור המשטר באיראן", אמר והוסיף: "איך אפשר להגיע להבנה עם משטר שהאמונה שלו מבוססת על אידיאולוגיה קיצונית?".

"סעודיה היא יעד מרכזי עבור המשטר באיראן", בן סלמאן ()
"סעודיה היא יעד מרכזי עבור המשטר באיראן", בן סלמאן

בן סלמאן, בנו של המלך ויורש העצר השני בממלכה, ציין כי בניגוד לשיחות שסעודיה מקיימת עם מדינות שניתן להידבר איתן למרות המחלוקות, אין למדינה נקודות השקה עם איראן. הנסיך ציין עוד כי "אנחנו יודעים שאנחנו בסעודיה מהווים יעד מרכזי עבור המשטר האיראני. הגעה לכיוון התפילה של המוסלמים במכה הוא יעד עבור המשטר האיראני. אנחנו לא נחכה שהמערכה תגיע לתוך סעודיה. אנחנו נפעל כדי שהמערכה תהיה אצלם באיראן ולא בסעודיה".

 

בן סלמאן התייחס גם למלחמת האזרחים בסוריה וניצל את ההזדמנות כדי למתוח ביקורת על נשיא ארצות הברית לשעבר, ברק אובמה. על התנהלותו של אובמה בהקשר הסורי אמר כי "הוא בזבז הזדמנויות רבות ליצור שינוי בסוריה. המצב שם מסובך מאוד".

"אובמה פספס את הזדמנויות רבות ליצור שינוי בסוריה" (צילום: MCT) (צילום: MCT)
"אובמה פספס את הזדמנויות רבות ליצור שינוי בסוריה"(צילום: MCT)

 

 

 

הנסיך הדף את הדיווחים על מתיחות בין ארצו לבין מצרים ואמר כי הגורמים הרשמיים בשתי המדינות לא פרסמו עמדות שליליות אחד כלפי השני. "מי שמפיץ את השמועות הם כלי התקשורת של האחים המוסלמים ומפיצי התעמולה האיראנית". על השאלה לגבי סוגיית האיים סנפיר וטיראן שבים האדום, טען הבכיר הסעודי כי האיים רשומים גם במצרים וגם בזירה הבינלאומית.

 

הבכיר הוסיף כי שרטוט הגבולות נועד להניב רווחים כלכליים עבור שני הצדדים, והמדינות ממשיכות בתוכניתן להקים גשר יבשתי ביניהן על שם המלך סלמאן. עוד הבטיח כי אבן הפינה תונח לפני 2020.

 

בן סלמאן אמר בעניין המלחמה בתימן כי כוחותיו של הנשיא עבד רבו האדי מנסור, שנתמך על ידי סעודיה, שולטים על 80-85 אחוז משטח המדינה. בן סלמאן הבהיר כי תוך ימים ספורים המערכה עשויה להיות מוכרעת. לדבריו, כוחות הנשיא יעקרו מן השורש את המורדים החות'ים ושותפיהם, אך הדבר יגבה מחיר יקר גם בצד שלהם וגם מצד האזרחים בתימן. "יש לנו סבלנות רבה". התרברב בכך שהמבצע של הקואליציה הערבית בתימן הרבה יותר מוצלח, בראייתו, מהמבצע של הקואליציה הבינלאומית נגד ארגון ה"מדינה האיסלאמית" בסוריה ובעיראק.

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים