שתף קטע נבחר

מסתכנים בשימוש בתוכנה ללא רישיון בעסק? עשרות חברות ורשויות כבר שילמו פיצויים והסדירו רישיונות מתחילת השנה – כל הדרכים לוודא שאתם פועלים על פי חוק

נמשך במרץ הקמפיין הכלל-ארצי של ארגון BSA לאכיפת זכויות היוצרים של חברות התוכנה, אשר כולל איתור ומיצוי הדין עם עסקים וחברות המשתמשים בתוכנות לא חוקיות. עשרות ארגונים בישראל כבר שילמו פיצויים והסדירו את השימוש בתוכנות בסכומים של מאות אלפי שקלים. איך נמנעים מתביעות ותשלום פיצויים כבדים? כיצד ניתן לבדוק את מצב התוכנות בעסק? כל הסיבות והדרכים להסדיר את תחום ניהול התוכנה בעסק - אחת ולתמיד

כל עסק רוצה להצליח, לצמוח, ובשורה התחתונה - להרוויח. עסקים רבים בישראל מתרכזים בפעילות העסקית, במכירות ובתפעול, ומזניחים את תחום ניהול רישיונות התוכנה בעסק.

מנהלים רבים מפגינים אדישות לנושא, או מאמינים שחברות התוכנה לעולם לא יאתרו את הפרת החוק המתרחשת בין כתלי העסק שלהם. בין אם הסיבה היא חוסר ידע, חוסר תשומת לב או ניסיון לחסוך בהוצאות - מדובר בנושא שיכול לעלות ביוקר ולגרור תביעות מיותרות.

 

ארגון BSA בישראל, הפועל לאכיפת זכויות היוצרים של חברות התוכנה, ממשיך במרץ בקמפיין לאיתור חברות ועסקים ברחבי המדינה העושים שימוש בתוכנות ללא רישיון תקף. אם עד השנה ננקטה גישה רכה יחסית, 2017 היא השנה בה חברות התוכנה באמצעות ארגון BSA החלו באכיפה חסרת פשרות והקפדה על עמידה בתנאי החוק ורישיונות השימוש. כבר ברבעון הראשון של השנה שילמו עשרות חברות ורשויות מקומיות פיצויים והסדירו רישיונות שימוש בתוכנות בהיקפים של מאות אלפי שקלים. BSA פונה לבעלי חברות ועסקים על מנת להסדיר את הרישוי מרצונם, כאשר חברות שמסרבות או מתעלמות ואשר יש לגביהן מידע על שימוש לא חוקי בתוכנות, עשויות לעמוד בפני תביעות משפטיות על הפרת זכויות יוצרים של חברות התוכנה.

 

החדשות הטובות - כשהתוכנות חוקיות, כל הצדדים מרוויחים

ב-BSA שמחים לדווח כי ההיענות לפעילות של הארגון היא גבוהה, ובקמפיין הקודם נעשה שיתוף פעולה משמעותי בין נציגי ה-BSA וחברות התוכנה, אשר הוביל להסדרת הרישוי ותשלום פיצויים סמליים ביחס לשימוש הלא מוסדר שנעשה בתוכנות קודם להסדרתן.

 

על רקע קמפיין האכיפה המתקדם במלוא העוצמה, כדאי לכל בעל עסק בישראל לברר האם העסק עושה שימוש בעותקים לא חוקיים של תוכנות, ואם התשובה חיובית, לשאול את עצמו האם כדאי לחיות תחת החשש מתביעות ותשלום פיצויים כבדים. איך תוכלו לדעת האם התוכנות המותקנות בעסק שלכם הן חוקיות? מה היתרון הגדול של שמירה על חוקיות התוכנות? ומהן הדרכים הפשוטות לוודא שהעסק שלכם עומד בכל החוקים בתחום?

 

האם העסק שלי משתמש בתוכנות חוקיות?

ישנם עסקים רבים שכלל לא מודעים לכך שהתוכנות בעסק שלהם אינן חוקיות. במקרים מסוימים, החלטות תמימות או פעולות הנעשות על ידי העובדים ללא ידיעת הבעלים – עלולות לגבות מחיר יקר מהעסק ובעליו בהמשך הדרך.

 

על מנת להבין האם העסק אינו מפר חוק, על בעל העסק לשאול את עצמו שאלות כגון "האם ישנו בעל תחום אחריות ספציפי של ניהול התוכנה בעסק?" ו-"מהי התדירות בה מבוצעת בדיקת מלאי של רישיונות תוכנה, אם בכלל?". צעדים כמו מינוי בעל תפקיד לניהול שוטף של התחום, הקפדה על פערי זמנים ראויים בין בדיקה לבדיקה ותיעוד כל הרישיונות במרכז, מייעלים את המעקב ומשפרים את הסיכוי לכך שהתוכנות בעסק יהיו חוקיות וכשרות.

 

מצידו השני של המטבע, אדישות וחסכנות-יתר עלולים להוביל לתביעות משפטיות, תשלום פיצויים, עוגמת נפש ופגיעה משמעותית בעסק.

 

 

 (צילום: bigstock) (צילום: bigstock)
(צילום: bigstock)

כל הצעדים לשימוש בתוכנות חוקיות

עבור בעלי העסקים שרוצים להימנע משימוש בתוכנות לא חוקיות ועמידה מול תביעות ותשלום פיצויים, גיבשנו רשימת צעדים שנועדה להבטיח כי רישיונות התוכנה בעסק תקפים ותקינים:

 

בירור מספר המחשבים המותרים להתקנה

אחת מההפרות הנפוצות ביותר של רישיונות השימוש היא התקנה של תוכנה מסוימת על יותר ממספר המחשבים המותר כפי שנכתב ברישיון. לכן, מומלץ לעקוב מקרוב אחרי מספר ההתקנות ולנהל תיעוד מסודר של זהות וכמות המחשבים עליהם מותקנת תוכנה כלשהי.

 

חשוב לזכור – חברות התוכנה לא מתייחסות לשימוש בפועל של התוכנה על ידי העובדים. מספיקה התקנת התוכנה על גבי מספר מחשבים כלשהו על מנת להפר את תנאי רישיון השימוש בתוכנה ובכך להסתכן בתביעות ותשלום פיצויים לחברות התוכנה.

 

העברת תוכנה בין מחשבים – רק עם ייעוץ מקצועי

העברה פזיזה של תוכנה ממחשב למחשב, ללא הכנה מראש, עשויה ליצור הפרה של רישיון התוכנה, ולכן חשוב לבקש ייעוץ מחברת מחשוב מתאימה לפני ביצוע הפעולה.

 

חשוב לזכור - לעתים, גם התקנה של תוכנה על גבי מחשב חדש לאחר שהמחשב הישן יצא מכלל שימוש היא אסורה ומצריכה התייעצות עם גורם מקצועי על מנת לוודא את חוקיות המהלך.

 

התקנת תוכנה על המחשב - על ידי עובדים מוסמכים בלבד

בעלי עסקים רבים לא יודעים, אך גם אם עובד התקין באופן עצמאי תוכנה לא חוקית במשרד עשוי להטיל אחריות באופן אישי גם על בעל העסק. לכן, יש להקפיד באופן מחמיר בכל אשר להתקנת תוכנות פרטיות על המחשבים במקום העבודה. חסימה ופיקוח יכולים למנוע התמודדות עם ארגון BSA ותביעות מטעמן של חבורת התוכנה.מומלץ להחתים עובדים על מסמך התחייבות / נוהל, שאוסר עליהם להתקין תוכנות לא מורשות על מחשבי בית העסק.  

 (צילום: bigstock) (צילום: bigstock)
(צילום: bigstock)
 

רכישת תוכנות - רק ממקור ידוע

אם רכישת התוכנה בוצע באינטרנט, יש לוודא כי הרכישה בוצעה ממקור מהימן, ידוע ומוסמך למכירת אותה תוכנה. בעת רכישה מצד שלישי של עותקי התוכנה וההתקנה בפועל, דרשו לקבל לידכם את רישיון השימוש בתוכנה מספק המחשבים או התוכנה, אשר מעיד על רכישה ממקור חוקי.

 

הפתרון היעיל, הבטוח והחסכוני ביותר - ניהול תוכנות שוטף וצמוד

הדרך הבטוחה לשמירה על שימוש בתוכנות חוקיות היא להבין שהתוכנות של העסק הן אחד מסוגי הנכסים של העסק, המצריכים ניהול שוטף כגון ניהול מלאי מוצרים, ציוד ייצור, קניין רוחני ועוד. רק ניהול נכסי תוכנה המתבצע באופן שגרתי, נותן לבעל העסק/מנכ"ל החברה שקט נפשי בכל הנוגע לתחום, ומאפשר להם להתמקד במטרה החשובה ביותר - יצירת צמיחה ורווחים עבור העסק.

 

ניהול שוטף של נכסי התוכנה באופן צמוד וקפדני יאפשר לעסק לשלם רק על התוכנות הנמצאות בשימוש בפועל, ובכך לחסוך בעלויות. בנוסף, ניהול ותיעוד מייעלים את התנהלות העסק מבחינת חידוש רישיון, מניעת שימוש חוזר בניגוד לתנאי הרישיון, והפחתת הצורך בתמיכה טכנית.

 

לצד כל זאת, ניהול נכסי התוכנה בעסק מגביר את יכולות האבטחה וההגנה של העסק על הנכסים הדיגיטליים שלו מול איומים כגון וירוסים, פריצות וכד'.

 

קמפיין האכיפה הכלל-ארצי של ה-BSA נמצא בעיצומו – והשיא עוד לפנינו

ארגון BSA העולמי הוא הארגון המייצג הגדול ביותר של חברות התוכנה הבינלאומיות. BSA אוכף את זכויות היוצרים של חברות התוכנה ויוזם פעילויות הסברה וחינוך בתחום. בין החברות המשתתפות בפעילות ארגון BSA בישראל ניתן למצוא את Autodesk, Adobe, Microsoft, Siemens PLM, CNC Mastercam ועוד.

 

לאחר מספר שנים של יחס סלחני כלפי העסקים, החל ה-BSA ב-2016 בקמפיין כלל-ארצי אשר נמשך באופן נמרץ גם בשנת 2017, לאיתור ולאכיפת זכויות היוצרים של חברות התוכנה בבתי העסק וחברות, העושות שימוש בתוכנות לא חוקיות. כאמור, עד כה הקמפיין מוגדר כהצלחה גדולה, כאשר חברות ורשויות מקומיות רבות הסדירו את רישיונות השימוש בתוכנות מרצונן, תוך שיתוף פעולה עם נציגיBSA וחברות התוכנה.

 

הארגון פונה ומבקש כי בכל בית עסק בישראל תיערך בדיקה של חוקיות השימוש בתוכנות, על מנת לוודא כי אין הפרה של תנאי הרישיון של התוכנות זאת במידה שבעל העסק רוצה להימנע מתביעות משפטיות ותשלום פיצויים לחברות התוכנה. 

 

רוצים להסדיר את רישוי התוכנות בעסק שלכם ללא חשש מתביעות? היכנסו>>

 

 

 

 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: bigstock
ארגון BSA בישראל
צילום: bigstock
מומלצים