שתף קטע נבחר

קנס ליש עתיד: "השתמשו במידע על ניצולי שואה למטרת תעמולה"

משרד המשפטים הטיל קנס של 40 אלף שקלים על מפלגתו של יאיר לפיד לאחר שנמצא כי קיבלו מידע אישי ורגיש על ניצולי שואה והשתמשו בו ללא הסכמת הניצולים לצורכי תעמולה לקראת הבחירות האחרונות. המפלגה בתגובה: "תקלה חד-פעמית שנעשתה בתום לב"

הרשות למשפט, טכנולוגיה ומידע (רמו"ט) במשרד המשפטים, הודיעה היום (ד') למפלגת יש עתיד כי יוטל עליה קנס של 40 אלף שקלים לאחר שנמצא כי המפלגה קיבלה לידיה מידע אישי ורגיש ומזוהה על ניצולי שואה והשתמשו בו למטרות תעמולה בבחירות האחרונות לכנסת ה-20. מרכז הארגונים של ניצולי השואה בישראל בראשות קולט אביטל, שהעבירה את המידע, נקנסה ב-15 אלף שקלים.

 

בעקבות תלונות שהתקבלו במשרדי רמו"ט, בוצע הליך פיקוח מקיף, הכולל עריכת חיפושים וחקירות מחשב במשרדי המפלגה והעמותה. על פי ממצאי ההליך, אביטל העבירה ליו"ר מטה מפלגת יש עתיד, לבקשתו, קבצים הכוללים רשומות שמכילות מידע אישי רגיש ומזוהה על ניצולי שואה.עם זאת, לא ניתנה הסכמה מפורשת של הניצולים בניגוד לחוק ההגנה לפרטיות.

 

בהמשך המפלגה השתמשה במידע לצורכי תעמולה ולשם פניות בדיוור ישיר לניצולי שואה לקראת הבחירות לכנסת ה-20. לנציגי המפלגה והעמותה נערך שימוע, שבמסגרתו הוזמנו להגיב לטענות נגדם. לאחר תום הליך זה, הוחלט כי כלל הגורמים פעלו בניגוד להוראות החוק, ועל כן הוטלו עליהם קנסות מנהליים.

יו"ר יש עתיד יאיר לפיד (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
יו"ר יש עתיד יאיר לפיד(צילום: עידו ארז)

קולט אביטל ()
קולט אביטל

על יש עתיד בראשות ח"כ יאיר לפיד הוטל קנס בסך 25 אלף שקלים על כך שהיא פגעה בפרטיותם של הניצולים בדרך של שימוש בפרטיהם לשם ביצוע דיוור ישיר של מכתב התעמולה ושל שיחות התעמולה ללא הסכמת הנמענים וקנס נוסף בסך 15 אלף שקלים על כך שהיא ביצעה דיוור ישיר לניצולים מבלי שפירטה את הפרטים שהחוק מחייב לפרט בעת פנייה בדיוור ישיר.

 

על העמותה הוטל קנס בסך עשרת אלפים שקלים על כך שניהלה והחזיקה מאגר מידע החייב ברישום בפנקס מאגרי מידע, מבלי לרשום אותו ועל אביטל הוטל קנס אישי בסך חמשת אלפים שקלים על כך שהיא העבירה למפלגה קבצים הכוללים רשומות שמכילות מידע אישי רגיש של ניצולי שואה הנשמרים במערכת הממוחשבת של העמותה.

 

מיש עתיד נמסר בתגובה: "חרטנו על דגל המפלגה את השמירה על הוראות החוק ועמידה בכל כללי מנהל תקין. מדובר בתקלה חד-פעמית שנעשתה בזמן מערכת בחירות, בתום לב וללא ידיעה שהעניין אינו תקין. מדובר בפעם ראשונה שהמפלגה חורגת מהוראות החוק ואנחנו לוקחים על עצמנו אחריות מלאה על התקלה ופועלים כדי שהדבר לא יקרה שוב.

 

ראש הרשות למשפט, טכנולוגיה ומידע, עו"ד אלון בכר: "רמו"ט תמשיך ותאכוף את חוק הגנת הפרטיות בכל ארגון במשק הישראלי, ובמיוחד כשמדובר בהגנה על מידע אישי וזכויות של אוכלוסיות חלשות כגון קטינים וקשישים, או במקרה זה של ניצולי שואה".

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים