שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  איכילוב: 25 ילדים עם כוויות בעיניים בגלל ספריי קצף
  הילדים, תלמידי כיתה ד' חניכי תנועת הצופים, השתמשו ככל הנראה בספריי פגום. התוצאה: עשרות פונו לבית החולים עם כאבים, פציעות ושריטות בעיניים. רופאת עיניים: "הפגיעה בראייה עלולה להיות קבועה, אנחנו מפצירים בהורים להיזהר"

  כשלושים וכחמישה ילדים משבט הצופים "אביב" בתל אביב פונו ביממה האחרונה לבית החולים איכילוב לאחר שנפגעו בעיניהם מספריי קצף. הילדים פונו לבית החולים וקיבלו טיפול – כולם שוחררו לביתם.

   

  הילדים, שהתיזו אחד על השני ספריי קצף במסיבה שנערכה במהלך החג, נזקקו לטיפול לאחר שנפגעו בעיניהם. "השימוש בספריי קצף הוא מאוד בעייתי. לפני 8-7 שנים היו לנו ביום העצמאות המון כוויות בעיניים, אבל בשנים האחרונות הייתה ירידה במספר הנפגעים", סיפרה ד"ר דפנה מיצד-קורש, רופאת עיניים ילדים בבית החולים איכילוב שטיפלה בילדים. "הספריי צורב את השכבה החיצונית של הקרנית ויוצר עליה פצע", היא מסבירה, "הקרנית היא איבר מאוד רגיש והחומר שיש בספריי עלול לפגוע בה".

   

  על פי הערכה, הקצף שהשתמשו בו הילדים – תלמידי כיתה ד' – היה פגום, ובבית החולים מנסים להשיג את אחד המכלים על מנת ללמוד אם הייתה בעיה בחומר. "אנחנו מחפשים תווית של המכל ופנינו לצופים על מנת שנוכל ללמוד יותר על המקרה", הוסיפה ד"ר מיצד-קורש, שגם בנה נפגע מהקצף אך לא נזקק לאשפוז.

   

   

  מפצירים ברשויות לאכוף את השימוש. ספריי קצף (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
  מפצירים ברשויות לאכוף את השימוש. ספריי קצף(צילום: אוהד צויגנברג)

   

  "הצריבה של הקצף יוצרת קילוף של ממש של הקרנית, שגורם לא רק לכאבים חזקים בעיניים, אלא גם לסיכון של ממש - עד שהקרנית תחלים, היא נמצאת בסכנת זיהום", מוסיפה ד"ר מיצד-קורש. הטיפול הראשוני שניתן לילדים היה שטיפה של העיניים במים נקיים, ומי שהמשיך לסבול מכאבים פונה לקבלת טיפול בבית החולים איכילוב בעיר.

   

  בבית החולים אובחנו הילדים עם שריטות קטנות ושטחיות על העיניים. אף אחד מהילדים לא סבל מפצעים גדולים ונרחבים. הילדים גם קיבלו אנטיביוטיקה מניעתית ורובם, כאמור, שוחררו לביתם.

   

  "אנחנו ממליצים במקרים כאלו לשטוף עיניים עם דמעות מלאכותיות, או במקרה ואין בנמצא, במים נקיים. אם הכאב לא עובר אז מומלץ לבקר אצל רופא עיניים. במקרים מסוימים אנחנו נותנים טיפול באמצעות טיפות עיניים עד להחלמה מהירה ואף חובשים את העין", מוסיפה ד"ר מיצד-קורש. "ברוב המקרים – כמו במקרה הזה – ההחלמה הטבעית היא יחסית מהירה אך חשוב למנוע זיהום שיכול לגרום לנזק לכל החיים בגלל הצטלקות, שעלולה לגרום לקרנית להיות עכורה".

   

  בבית החולים מבקשים מההורים להקפיד על כך שהילדים ירכיבו משקפי מגן במקרים של שימוש בספריי קצף, על מנת למנוע אירועים כאלה. בנוסף, הם קוראים לרשויות לבצע אכיפה על ספריי הקצף שנמכר. "חשוב שיהיו בקרה ופיקוח על סוגי הקצף שנמכרים. הנזקים שעלולים להיגרם הם משמעותיים. האירוע יכול היה להסתיים עם נזק הרבה יותר גדול. היו שנים שיום העצמאות הסתיים בקטסטרופה של ממש", סיכמה ד"ר מיצד-קורש.

   

  עשרות מקרים של פגיעות עיניים בילדים

  ארגון "בטרם" לבטיחות ילדים דיווח על פניות לבתי החולים במקרי כוויות עיניים מספריי שלג בילדים. רק בבית החולים וולפסון דווח על לפחות 35 מקרים של כוויות במשך 24 שעות, ועשרות מקרים נוספים דווחו באיכילוב.

   

  אורלי סיבילינגר, מנכל"ית הארגון, מסרה: "השנה קיבלנו פניות מבתי חולים שונים על מספר גדול של ילדים שנפגעו כתוצאה מספריי שלג אשר הותז לעיניהם. אנו ממשיכים להפציר בהורים שלא לאפשר לילדים לרכוש ספריי שלג. התזה ישירה של ספריי שלג אל העיניים יכולה לגרום גירוי רב, אודם, כאב ושריטות בקרנית. המשמעות היא סבל שיכול להימשך שעות ואף ימים, ובמקרים מסוימים גם זיהום ופגיעה קבועה בראייה".

   

  מתנועת הצופים

  נמסר: "בשבטי הצופים ברחבי הארץ נערכו חגיגות בהתאם לרוח וערכי התנועה, ואני מברכים על כך. אכן, לצערנו, במהלך החגיגות באחד השבטים נכוו באורח קל חניכים משימוש בספריי קצף. מרגע היוודע מטה התנועה על הפגיעה, החלה בדיקה מול כלל הגורמים המעורבים, על מנת להפיק לקחים ולמנוע הישנות המקרה. נציגי התנועה מצויין בקשר עם ההורים והחניכים שנפגעו. נציין כי כלל החניכים שוחחרו, ונכון לרגע זה נשאר חניך אחד להשגחה בבית החולים וגם הוא צפוי להשתחרר מחר. אנו מתעדכנים בשלומו ומאחלים לו החלמה מהירה". 

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  הפגיעה בקרנית עלולה להיות קבועה
  צילום: shutterstock
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים