שתף קטע נבחר

יורש למשעל: איסמעיל הנייה נבחר לראשות חמאס

בבחירות חשאיות שנערכו במקביל בעזה ובקטאר מינו בכירי הארגון את הנייה למנהיג הלשכה המדינית, במקום משעל שכיהן בתפקיד 21 שנים. ההערכה: הנייה, שכיהן עד לאחרונה כמנהיג חמאס בעזה, יעזוב בקרוב את הרצועה. משעל: "כולנו נעמוד מאחוריו"

הנייה עם משעל (צילום: AP) (צילום: AP)
הנייה עם משעל(צילום: AP)

איסמעיל הנייה נבחר למנהיג החדש של הלשכה המדינית של חמאס במקומו של חאלד משעל, שהודיע כבר אשתקד כי לא יתמודד שוב על התפקיד. עד כה, שימש הנייה כסגנו של משעל. על פי גורמים פלסטיניים, המועמדים הסופיים מלבד הנייה היו בכיר הארגון מוסא אבו מרזוק ומוחמד נזאל.

 

ההכרזה על הנייה כמנהיג חמאס מסיימת רשמית את הליך הבחירות הפנימי והחשאי של הארגון, שנמשך חמישה חודשים לערך. הנייה יחליף בתפקיד את משעל אחרי שכיהן במשך 21 שנים. גורם בחמאס אמר כי ככל הנראה הנייה ייאלץ להגר אל מחוץ לרצועת עזה, בשל אופי התפקיד שנבחר אליו, שכולל נסיעות למדינות שונות בעולם. לדבריו, השהות של הנייה כעת ברצועה מסוכנת בשל החשש המתנקשות ישראלית.

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

אותו גורם בחמאס אמר כי הבחירות הסופיות נעשו במסגרת ישיבה של חברי מועצת השורא (המועצה המייעצת) שנערכה במקביל בעזה ובדוחא, והנוכחים בערים היו מחוברים באמצעות קונפרנס. הנייה היה אמור לצאת לקטאר לישיבה המכרעת, אולם נאלץ להישאר ברצועה כי מצרים לא אישרה את פתיחת מעבר רפיח. בנוסף להנייה, בחר היום חמאס גם את חברי הלשכה המדינית שלו, שמהווים את ההנהגה העליונה של הארגון. שמותיהם טרם פורסמו.

 

לאחר ההכרזה על יורשו, אמר משעל כי "כל אנשי חמאס יעמדו מאחורי הנייה וההנהגה החדשה. אני בטוח ביכולות של ההנהגה החדשה לשאת באחריות כדי להביא לשחרור האסירים ולשחרור ירושלים, ולשבירת המצור על עזה". משעל טען כי הוצעו לו תפקידים רבים בחמאס, "אך סירבתי לכולם". לפי ההערכות, התפקיד הבא של משעל יהיה ראש מועצת השורא של חמאס.

המועמדים הסופיים. מימין לשמאל: אבו מרזוק, הנייה ונזאל (צילום: רויטרס, AFP) (צילום: רויטרס, AFP)
המועמדים הסופיים. מימין לשמאל: אבו מרזוק, הנייה ונזאל(צילום: רויטרס, AFP)
 

במהלך הליך הבחירות המורכב מונה גם יחיא סינוואר למנהיג חמאס ברצועת עזה ומוחמד ערמאן מונה למנהיג חמאס בבתי הכלא בישראל. בנוסף נבחר מנהיג לחמאס בגדה המערבית, אולם חמאס לא מפרסם את שמו מחשש שייעצר מייד על ידי ישראל, וכן מנהיג חמאס בחו"ל שגם זהותו נשארת חשאית באופן מסורתי. הנייה ישתף פעולה עם סינוואר, בכיר משוחררי עסקת שליט, שנבחר לתפקיד בחודש פברואר האחרון.

  

איסמעיל הנייה היה עד היום מספר 2 בהנהגה המדינית של חמאס והדמות החזקה והדומיננטית ביותר של חמאס ברצועה. בחמאס נחשב הנייה לדמות כריזמטית מאוד, מנהיג בעל יכולת לסחוף אחריו קהל בנאומים חוצבי להבות, איש שיודע להבליט ולשווק את אורח חייו הצנוע.

 

הנייה יצר לעצמו מערכת קשרים ואמון עם שאר הפלגים הפלסטיניים ברצועת עזה ובראשם הג'יהאד האיסלאמי. הוא דמות מקובלת בקטאר (התורמת העיקרית לשיקום רצועת עזה), בטורקיה (הפטרון האיסלאמי העיקרי של חמאס כיום) ואפילו באיראן.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים