שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  9 ג'יגה בייט, מאות מסמכים: הפריצה למקרון
  עמנואל מקרון או מרין לה פן: מחר צרפת בוחרת נשיא חדש, היום הבטיח הנשיא היוצא הולנד כי "תהיה תגובה" לחשיפת המיילים והמסמכים של המועמד המוביל. אשתו של מקרון - מורתו בעבר - התחבקה עם תומכיו של בעלה

  מחר בבוקר הצרפתים הולכים לקלפיות - אבל בינתיים המוקד הוא חשיפת המיילים של המועמד המוביל: נשיא צרפת פרנסואה הולנד הבטיח היום (שבת) תגובה, בעקבות הפריצה למחשבי קמפיין של מועמד המרכז עמנואל מקרון - פרסומם ברשת של אלפי מסמכים ומיילים שנגנבו. "ידענו שיש סיכונים במהלך קמפיין הנשיאות הזה, כי זה קרה בעבר. שום דבר לא יעבור ללא תגובה", אמר לסוכנות הידיעות הצרפתית הולנד, שמחר ייבחר יורשו בתפקיד - מקרון או מועמדת הימין הקיצוני מרין לה פן.

   

  "אם הייתה התערבות כלשהי, יבוצעו הנהלים הדרושים", הוסיף הנשיא הולנד. "אנחנו צריך לאפשר את ביצוע החקירה". ועדת הבחירות בצרפת הזהירה עיתונאים צרפתים לא לחשוף את התוכן של המסרים שנחשפו ביום האחרון של הקמפיין לקראת הסיבוב השני של הבחירות - אז אסורה תעמולה.

  מקרון ולה פן. אחד מהם יהיה הנשיא הבא (צילום: EPA)
  מקרון ולה פן. אחד מהם יהיה הנשיא הבא(צילום: EPA)

  המסמכים שהופצו ברשתות החברתיות אמש, זמן קצר לפני חצות, כונו על ידי צוותו של מקרון "ניסיון לערעור הדמוקרטיה", כמו שלדבריהם נראה במהלך קמפיין הבחירות האחרון בארצות הברית. הולנד הוסיף כי "עקב העובדה שלמדנו שיש פעולות כאלה, שיש איומים כאלה, היינו מאוד דרוכים". לדבריו, הוא "לא יכול לומר" אם אכן מדובר בניסיון להטיית הבחירות, כמו שהאשימו אנשי מקרון.

   

  אשתו של מקרון בריג'יט טרוגנו, שהייתה בעבר מורתו, קיבלה אהבה מתומכיו מחוץ לביתו - שם הם התאספו לאחר פיצוץ פרשת חשיפת המיילים. טרוגנו, בת 64, נפגשה עם תומכי בעלה בן ה-39 מחוץ לכניסה לביתם בלה טוקה שבצפון מזרח צרפת, יממה לפני הבחירות.

  אשתו של מקרון עם תומכיו (צילום: AFP)
  אשתו של מקרון עם תומכיו(צילום: AFP)

    

   (צילום: AFP)
  (צילום: AFP)

  מטה הקמפיין של מקרון מסר הלילה כי הפריצה הייתה "מסיבית ומתואמת", וכי מאות מסמכים נגנבו והודלפו לרשת, יחד עם מסמכים שקריים, במטרה לפגוע במועמד ולהפיץ לגביו מידע שקרי. כתשעה ג'יגה-בייטים של מידע פורסמו על ידי משתמש בשם "EMLEAKS" באתר "Pastebin" שמאפשר פרסום מסמכים באופן אנונימי.

    

  אנשי מקרון התלוננו כמה פעמים במהלך הקמפיין על ניסיונות פריצה למחשביו. הם האשימו את הרוסים בניסיונות הפריצה, ובחודש פברואר האחרון דחה הקרמלין את ההאשמות. דווח כי שלשום הגיש מקרון תלונה למשטרה על "זיוף והפצה של ידיעות שקריות המיועדות להשפיע על הבחירות" בעקבות מסע של "פייק ניוז" שמתנהל נגדו.

   

  בעימות שקיימו השבוע מקרון ויריבתו, מועמדת הימין הקיצוני מרין לה פן, השתמשה לה פן באותן ידיעות, וסיננה לעבר מקרון: "אני מקווה שלא נלמד שיש לך חשבון בנק חבוי באיי הבהאמה". מקרון הגיב מיד ואמר: "זה לשון הרע". הקמפיין של מקרון ולה פן הסתיים הלילה, ולפי הסקר האחרון שפורסם אמש מקרון מוביל על לה פן עם 63 אחוזי תמיכה מול 37 אחוזים.

   

  למרות הסקרים, לה פן עדיין מאמינה שניתן להפתיע מחר. יותר מ-47 מיליון אזרחים בעלי זכות הצבעה יוכלו להגיע ל-66 אלף קלפיות ברחבי המדינה שייפתחו בשעה 09:00. הקלפיות יינעלו ב-20:00 ברוב האזורים למעט בפריז ובערים הגדולות, שם ייסגרו הקלפיות בשעה 21:00. מהלילה בחצות כאמור לא יפורסמו סקרי בחירות.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "9 ג'יגה בייט, מאות מסמכים: הפריצה למקרון"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מוצר השנה
  מומלצים