שתף קטע נבחר

נסיעות למירון במקום לבית הספר: "דורשים מאיתנו עוד יום חופש"

משרד התחבורה יקצה ביום ראשון אוטובוסים שמיועדים לתלמידים לטובת הסעות להילולת ל"ג בעומר במירון. אך משום שהתלמידים ילמדו כרגיל באותו היום, המהלך יותיר רבים בלי דרך להגיע לבתי הספר והידרדר לקרב האשמות בין משרד התחבורה לחינוך. "זו שערורייה", זועמים הורים. "מתנגחים זה בזה על חשבוננו"

ההילולה במירון. "דורשים מאיתנו עוד יום חופש" (צילום: AP) (צילום: AP)
ההילולה במירון. "דורשים מאיתנו עוד יום חופש"(צילום: AP)

בעקבות שינוי מועד חופשת ל"ג בעומר והקצאת הסעות שמיועדות לתלמידים לטובת ההילולה במירון, ייאלצו ביום ראשון הקרוב הורים רבים ברחבי הארץ למצוא דרך להסתדר ולהביא את ילדיהם לבית הספר. "לא ברור למה משרד החינוך חושב שאפשר להטיל את האחריות על תפוח האדמה הלוהט הזה על ההורים", זעמו היום (ה') הורים ברחבי הארץ. "משרדי התחבורה והחינוך מתנגחים זה בזה על חשבון ההורים והתלמידים. פשוט דורשים מאיתנו לקחת עוד יום חופש".

 

בחודש שעבר, נזכיר, הודיע משרד החינוך כי חופשת ל"ג בעומר תזוז מיום ראשון הקרוב ליום שני שלמחרת, וזאת כדי להימנע מאפשרות לחילול השבת. גם בחינת הבגרות במחשבים שהייתה מתוכננת ליום שני הוזזה ליום לשלישי בעקבות שינוי החופש. בהמשך לכך הודיע שלשום משרד התחבורה כי יקצה אוטובוסים שמיועדים בדרך כלל להסעת תלמידים לטובת הסעות להילולה במירון ביום ראשון – אף שכאמור באותו יום ילמדו התלמידים כרגיל. החלטת משרד התחבורה צפויה להשפיע על כ-20 אלף תלמידות ותלמידים - כ-2% מכלל התלמידים בישראל - שמשתמשים בהסעות באופן קבוע.

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

הבלגן במערכת החינוך ממשיך לחגוג על רקע ל"ג בעומר, וההורים, שמאתמול מקבלים הודעות שדורשות מהם לדאוג להבאתם והחזרתם של התלמידים למוסדות החינוך, זועמים. דורית אורלי, תושבת קריית טבעון ואימא לשתי תלמידות שאחת מהן לומדת מחוץ לעיר, קיבלה אתמול, כמו הורים רבים אחרים, הודעה שלפיה ביום ראשון לא יפעלו קווי האוטובוס שמיועדים להסעת התלמידים ועל כן על ההורים לדאוג להבאתם והחזרתם מהמוסד החינוכי.

 

"אני חושבת שזו החלטה תמוהה", אמרה אורלי ל-ynet. "לא ברור לי למה משרד החינוך חושב שאת האחריות על תפוח האדמה הלוהט הזה אפשר להטיל על ההורים. מקבלים החלטה להזיז את החופש בלי שום שיקול דעת, ומאז רק בלגן. עכשיו משרדי התחבורה והחינוך מתנגחים זה בזה על חשבון ההורים והתלמידים. אנחנו אומרים כל הזמן שיש פער עצום בין חופשות ההורים והתלמידים ועכשיו דורשים מאיתנו בעצם לקחת עוד יום חופש".

 

אורלי ציינה כי היא מתלבטת אם בכלל לשלוח את בתה ללימודים ביום ראשון. "הרי התוצאה היא שאצטרך להישאר בבית כדי להסיע ולהחזיר אותה, אז מה הטעם?", אמרה.

 

בלה מסיקה, יו"ר הנהגת ההורים העירונית בכפר סבא, מספרת כי הארגון קיבל הודעה דומה ממוסדות החינוך. "זו פשוט שערורייה, זה מרגיז ברמות מטורפות. הבת שלי לומדת בחטיבה והיא לא תוכל להגיע לבית הספר", אמרה. "החלטות פה נשלפות מהמותן בלי לחשוב על ההשלכות של זה. החליטו להזיז את החופש בלי לדבר איתנו, בלי להתייעץ. עשו פאשלה והיא רק מתעצמת מאז. אני כבר יומיים מתעסקת עם הרשות המקומית למצוא תחלופה. איפה שר החינוך? אני לא מצליחה להבין את זה".

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)
 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

יערה ישורון, תושבת מזכרת בתיה ואימא לארבעה תלמידים בבתי ספר הוסיפה: "אנחנו עד כה לא קיבלנו שום מידע. הבת הגדולה צריכה להשתמש בהסעות כי היא לומדת מחוץ למזכרת בתיה. אז מה היא אמורה לעשות? לעמוד בתחנה ולראות אם האוטובוס שלה יגיע או לא? זו פשוט חוצפה".

 

פז כהן, יו"ר, פורום ועדי ההורים היישוביים, מסר: "ההחלטה של משרד התחבורה, ארבעה ימים לפני המועד, להפקיע אוטובוסים המסיעים תלמידים לבתי הספר נוגעת בחוסר סבירות קיצוני. הנפגעים הישירים הם ההורים וילדיהם, שייאלצו למצוא פתרונות הסעה שונים או להשאיר את הילדים בבית ולהיפגע מעוד יום חופשה. בחלק ממשרדי הממשלה בוחרים להיכנע לקבוצות לחץ ולתכתיבים פוליטיים צרים ולשים בצד את האינטרס של כלל ציבור ההורים. אנחנו דורשים ממשרד התחבורה וממשרד החינוך למצוא עוד היום, ביחד עם ועדי ההורים, פתרון למצב. ביטול או פגיעה ביום לימודים נוסף תביא לפגיעה משמעותית במשק. פורום ועדי ההורים היישוביים לא יעבור בשתיקה על פגיעה חד-צדדית בציבור ההורים בישראל".

 

משרד התחבורה דורש: "להחזיר החופשה ליום ראשון"

בינתיים ממשיכים במשרדי התחבורה והחינוך להעביר אחריות מזה לזה על רקע הבלגן סביב ל"ג בעומר. אתמול דרשה מנכ"לית משרד התחבורה, קרן טרנר-אייל, ממנכ"ל משרד החינוך, שמואל אבואב, להחזיר את יום חופשת הלימודים של ל"ג בעומר למועד המקורי ביום ראשון, במטרה "למנוע סיכון בטיחותי למאות אלפי המשתתפים בחגיגות ל"ג בעומר במירון". טרנר-אייל שלחה אתמול מכתב דחוף לאבואב ובו הפצירה במשרד החינוך לשקול שוב את החלטתו לשנות את יום החופשה בשל הפגיעה הצפויה, לפי משרד התחבורה, הן במשתתפי החגיגות והן בתלמידי מוסדות החינוך והוריהם.

 

בפנייתה ציינה טרנר-אייל כי משרד התחבורה נערך זה חודשים לאירועים במירון וכי האפשרות היחידה להגיע למקום היא באמצעות אוטובוסים בלבד. "מדובר במבצע לוגיסטי מורכב שכן כל האירוע, שבו מתניידים מאות אלפי אנשים מכל רחבי הארץ למירון וחזרה, נמשך כ-30 שעות בלבד", ציינה המנכ"לית. "להפתעתנו, הודיע משרד החינוך, שלושה שבועות בלבד לפני קיום האירוע וללא כל התייעצות עם הגורמים המעורבים בהכנות לקיומו, על שינוי מועד חופשת ל"ג בעומר במוסדות החינוך".

 

מנכ"לית משרד התחבורה הדגישה במכתבה כי החלטת משרד החינוך הביאה לפער של מאות אוטובוסים הנדרשים הן להסעת מאות אלפי המשתתפים הצפויים באירועי ל"ג בעומר והן לביצוע נסיעות בקווי התלמידים.

 

"כדי לאפשר בכל זאת הגעה של יותר מרבע מיליון אזרחים לאירוע מרכזי עבורם, תוך שמירה על ביטחונן ובטיחותן המלאים של אותן עשרות אלפי משפחות, גילינו אחריות ציבורית וכחלק מההיערכות שנקבעה, הוחלט על הקצאת האוטובוסים של מפעילי התחבורה הציבורית עבור השירות להילולה במירון, כפי שתוכנן מראש, ולא עבור השירות למוסדות חינוך", הוסיפה טרנר-אייל.

 

לדברי משרד התחבורה, כ-300 אוטובוסים מחברות ההסעות המיוחדות שנלקחו בחשבון בהיערכות המוקדמת לטובת ההילולה נגרעו בשל חובתן החוזית של החברות לקיום הסעות תלמידים. כתוצאה מכך עתידים להיפגע הן הציבור המעוניין להשתתף בהילולה במירון והן תלמידי מוסדות החינוך והוריהם.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים