שתף קטע נבחר

שר הכלכלה אלי כהן יקבל את סמכויותיו של כחלון בתחומי האנרגיה, הגז והתקשורת

הצעת ההחלטה תידון בממשלה ביום ראשון, במטרה למנוע מכחלון ניגוד עניינים. מדובר בסמכויות הקשורות בין היתר לחוק ששינסקי, שיווק גז טבעי, הפעלת בתי הזיקוק בשעת חירום והחלטות הקשורות לחברת HOT

הממשלה אמורה לאשר ביום ראשון הקרוב הצעת החלטה להעביר סמכויות שונות בתחומי המשק משר האוצר משה כחלון לשר הכלכלה אלי כהן.

 

מהצעת ההחלטה שהגיעה לידי "כלכליסט" עולה שמדובר בסמכויותיו של כחלון בכל הקשור לחוק מיסוי רווחי הנפט (חוק ששינסקי, שהעלה את חלקה של המדינה מהפקת גז מ-37% ל-62%), שיווק גז טבעי ללקוחות בישראל, הגבלת האחזקות על מספר הרישיונות לחיפושי גז ונפט במים הכלכליים של ישראל וגם אחסון והולכה של גז בתחומי המדינה.

השרים משה כחלון ואלי כהן (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
השרים משה כחלון ואלי כהן(צילום: גיל יוחנן)
 

נושא אחרון שקשור לגז הוא קביעת חבות המס של מי שעוסק בכך, בין אם הוא אזרח ישראלי או זר. סעיף מעניין נוסף שכהן יקבל לידיו הוא הפעלת בתי הזיקוק במשק חירום, זאת תחת הצורך לספק דלקים למשק או לכוחות הביטחון במצב חירום.

 

בתחום התקשורת השר כהן יקבל את סמכויותיו של כחלון בתחום חברת התקשורת HOT או כל חברה אחרת שקשורה בקשר עסקי ל-HOT. זאת כדי למנוע ניגוד עניינים משום שאחותו של כחלון היא בכירה ב-HOT.

 

הנימוקים העיקריים שמלווים להחלטה הם מניעת ניגוד עניינים - שר האוצר כחלון נמנע מעיסוק במשק הגז או מתווה הגז הממשלתי, זאת בשל חברותו ארוכת השנים עם קובי מימון, אחד מבעלי השליטה לכאורה בשותפות הגז ישראמקו. זו מחזיקה בכ-29% ממאגר תמר - מונופול מוכרז וספק הגז היחיד למשק.

  

במהלך גיבוש מתווה הגז נעדר כחלון פעם אחר פעם מעיסוק בנושא, למרות ההשפעה הכבדה שהייתה לו על המשק הישראלי, מה שמעלה את השאלה מדוע הצעד בוצע רק עכשיו, שנתיים וחצי לאחר התחלת הטיפול במתווה הגז ושנה לאחר שאושר סופית בממשלה. 

 

העברת הסמכויות תקפה עד לסיום תפקידו של כחלון במשרד האוצר, ככל שתגיע. הדרג המקצועי במשרד האוצר ימשיך במלאכתו לאסדרת המשק ללא שינוי.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אילן בן הרוש
השרים כחלון וכהן
צילום: אילן בן הרוש
מומלצים