שתף קטע נבחר
הכי באזזזז
  זירת הקניות
  המסעדות ישלמו את מחיר המאבק במסתננים
  מעסיקים של מבקשי מקלט ממוצא אפריקאי יאלצו לנכות מעתה 20% משכרם בנוסף ל-16% בגין תשלומי הפנסיה והפיצויים אשר יופקדו בפיקדון שאותו יוכלו העובדים למשוך רק כאשר יעזבו את ישראל. השף יונתן בורוביץ ומנכ"ל איגוד המסעדות, שי ברמן, התארחו באולפן ynet ואמרו בתגובה: "המדינה דוחפת אותנו להיות עבריינים"

  פרק חדש במלחמה נגד ה"מסתננים".  שר הפנים חתם על תקנות חדשות שנכנסו לתוקף ב-1 במאי, הקובעות כי בעלי עסקים המעסיקים מבקשי מקלט מסודן ואריתריאה, ינכו מעתה 20% משכרם אשר יופקד בפיקדון שינוהל בבנק מזרחי טפחות, ובנוסף לכך יפקידו מכיסם 16% המהווים את תשלומי הפנסיה והפיצויים שהעובדים זכאים להם. את הסכומים שנצברו בפיקדון יוכלו העובדים למשוך רק כאשר יעזבו את ישראל.

   

  כתבות נוספות בערוץ הכלכלה

   

  דיברנו באולפן ynet עם השף יונתן בורוביץ ומנכ"ל איגוד המסעדות, שי ברמן, כדי להבין מהן ההשפעות של התקנות על שוק המסעדנות:

   

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  אתם משלמים 16% והעובד 20%, לאן הולך הכסף?

  ברמן: "הכסף הזה הולך לפיקדון שלמעשה נועד לזרז או לייצר איזשהו טריגר לכך שמבקשי המקלט יעזבו את הארץ. הכסף יישב בבנק המזרחי וכל מעסיק יהיה מחוייב על פי החוק להפריש את הכסף הזה ויהיה חשוף לתביעות פליליות וקנסות במידה והוא לא יעשה את זה".

   

  הסכום עד כדי כך משמעותי בשכר שאתם משלמים לעובד?

  "משמעותי מאוד. 20% משכר העובד זה הרבה מאוד כסף, ועוד 16% מהמעסיק. צריך לזכור שה-16% הם בנוסף לעוד 20% היטל על עובדים זרים שמדינת ישראל רוצה שאנחנו נשלם על האנשים האלה, שלא ברור בכלל מה הם. הרי יש פה אבסורד, מדינת ישראל במשך עשר שנים בצורה סיסטמטית לא דנה במעמד האזרחי שלהם, אבל החליטה שהם כן עובדים זרים, למה? כדי לקחת מאיתנו את ההיטל הזה, ולמעשה לגבות 450 מיליון שקל על חשבון העסקים הקטנים והבינוניים".

   

  ההיטל יפגע ביכולת שלכם להתקיים?

  בורוביץ: "קודם כל זה לחלוטין יפגע, אבל לא באתי לדבר על מסעדות, באתי לדבר על האופן בו הממשלה מנציחה את אי פיתרון הבעיה ובדרך גורמת לנו, מעסיקים, אנשים שעובדים למחייתם, משלמים מיסים, להפוך לעבריינים. ממש ככה". 

   

  "כדי להצר את צעדיהם של ציבור המסתננים בעצם מגלגלים את המס הזה עלינו, הכסף הזה הולך לשבת בחשבון בנק, זה לא מס שחוזר לטובת הציבור, כך שביום מן הימים אם תימצא מדינה שלישית שתקלוט את העובד הזר הוא יוכל לגשת ביום האחרון שלו, כשהוא מעביר את מרכז חייו למדינה אחרת, לפדות את כספי הפנסיה שלו".

   

  ברמן: "או שזה יגרום להעלאת שכר כיוון שאין היום אלטרנטיבה בשוק העבודה הישראלי, ואתה צריך להפעיל את העסק שלך, או שכמו שאנחנו רואים כבר מבקשי מקלט שבאים למעסיקים ואומרים: אנחנו רוצים לקבל כסף בשחור, תשלמו לנו מתחת לשולחן. כלומר, המדינה גוררת אותנו להיות פשוט פושעים. במקום שהאנשים האלה יעבדו בצורה לגיטימית".

   

   

   

    

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "המסעדות ישלמו את מחיר המאבק במסתננים"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים