שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  הקלות למשתמשי קנאביס רפואי: האספקה תקוצר ל-15 יום

  יישום הרפורמה מתעכב - וליצמן הודיע על קיצור ההמתנה. קופות החולים: לא מכירים את ההנחיה, זה לא אפשרי

  שר הבריאות, יעקב ליצמן, הנחה לקצר לאלתר את זמני קבלת הטיפול בקנאביס רפואי, לאור העיכוב ביישום הרפורמה הלאומית שיצאה לדרך לפני כשנה וחצי. בנוסף, הוחלט על הקלה בהגבלות הקיימות על השימוש בקנאביס, ומעתה אפשר יהיה לצרוך אותו גם מחוץ לבית המטופל.

   

  לפני כשנה וחצי החל שר הבריאות לקדם את הרפורמה הלאומית בקנאביס רפואי לחולים המחזיקים ברישיון שימוש כחוק, אך יישומה של הרפורמה התעכב מסיבות שונות. לאור העיכובים, הורה השר לקצר את זמני קבלת הטיפול לרף נמוך של 15 יום מרגע קבלת הפנייה ביחידה לקנאביס רפואי (יק"ר) ועד מתן המענה למטופל.

   

  בנוסף, הוחלט לעדכן את חוזר המנכ"ל במשרד הבריאות בנושא שימוש בקנאביס רפואי, והוא יותר מעתה לשימוש גם מחוץ לבית המטופל. יחד עם זאת, השימוש במוצרי קנאביס רפואי יהיה אסור בכל תצורה באזורי עבודה בהם אסור השימוש בקנאביס לבעלי המקצוע, כמו למשל נהגי אוטובוסים או מוניות. 

   

  עוד כתבות בנושא:

  ליצמן: "תוך 6 חודשים הרופא המטפל ייתן רישיון לקנאביס"

  קנאביס רפואי: מי יקבל רישיון ואיך תתבצע הרפורמה? מדריך

  ynet דיון סוער בכנסת: "קופות החולים חוסמות גישה לקנאביס רפואי"

   

  כמו כן חל איסור לצרוך את הקנאביס במקומות בהם קיים איסור פרטני לעניין שימוש או החזקה, ובאזורי מכס, בהם שדות תעופה, נמלי ים, מעברי גבול וכדומה.

   

  נכון להיום פועלים בארץ 36 רופאים בלבד שיכולים לתת אישור לחולים לקבל קנאביס רפואי. כתוצאה מכך, חולים רבים ממתינים במשך חודשים ארוכים כדי לקבל את האישור המיוחל. התוכנית של משרד הבריאות הייתה להגדיל משמעותית את מספר הרופאים שיכולים לאשר שימוש כזה, זאת כמובן לאחר שהרופאים יוכשרו ויכירו את כללי הטיפול, המינונים, תופעות הלוואי והסכנות הכרוכות בהתוויה. בחודשים האחרונים החלו במשרד הבריאות לקיים הדרכות והסמכות לרופאים בנושא.

   

  ניתן יהיה לצרוך אותו גם מחוץ לבית המטופל. קנאביס רפואי (צילום: דימה חבר, תיקון עולם) (צילום: דימה חבר, תיקון עולם)
  ניתן יהיה לצרוך אותו גם מחוץ לבית המטופל. קנאביס רפואי(צילום: דימה חבר, תיקון עולם)

   

  כמו כן, הייתה כוונה לאפשר מכירת קנאביס רפואי בבתי מרקחת, ממש כמו תרופות. "מוצרי הקנאביס יונפקו בבתי מרקחת שיבקשו לעשות כן ויעמדו בתנאים הנדרשים, לא יוגבל מספר בתי-המרקחת", נכתב בתוכנית, אך טרם יושם בפועל. מכירת הקנאביס הרפואי מתבצעת בפועל במספר עמדות מוגדרות ברחבי הארץ, או באמצעות משלוח מאובטח לבית החולה.

   

   

  קופות החולים: "הנוהל כנראה לא ניתן ליישום"

  שר הבריאות, יעקב ליצמן, מסר: "ציבור החולים המחזיקים ברישיון לשימוש בקנאביס רפואי זכאים לשירות יעיל ומשופר במטרה להקל על סבלם, ולכן הוריתי על קיצור זמני ההמתנה ביק"ר. במקביל נמשיך לפעול למניעת זליגה ושימוש בקנאביס שלא לצרכים רפואיים המנוגד לחוק".

   

  זמן ההמתנה עומד כיום על כשבעים ימים בממוצע מקבלת הפנייה ביחידה לקנאביס רפואי ועד קבלת מענה למטופל. גורמים בקופות החולים מסרו: "אנחנו לא מכירים נוהל שכזה, איש לא דיבר איתנו ולא נראה לנו שדבר כזה ניתן ליישום. חבל שאנחנו שומעים על כך לראשונה בתקשורת.

   

  "אנו הראשונים שנשמח אם במשרד הבריאות יקצרו את הטיפול ויאשרו בקשות מהר, אך לא ברור איך זה יקרה. העיכוב הוא לא בקופות אלא ביק''ר, שעובד בשיטת הפקסים".

   

  בחודש דצמבר האחרון התקיים דיון בוועדה למאבק בסמים, שבו עלו הבעיות שהתגלו ביישום הרפורמה. "מצטברות בידינו תלונות של חולים שסובלים מכאבי תופת, ולמרות רפורמת ליצמן, שמטרתה להגיע לחלוקת קנאביס בבתי המרקחת, בינתיים הסובלים לא יכולים לקבל מזור בשל מערכת היחסים של קופות החולים מול היק"ר – היחידה לקנאביס לשימוש רפואי במשרד הבריאות", אמרה יו"ר הוועדה למאבק בסמים, ח"כ תמר זנדברג.

   

  "התרשמנו שקופות החולים הן חסם, לפעמים משמעותי, מפני קבלת הטיפול. ככל הנראה המסר שמתקבל אצל הרופאים הוא – אין בקשות חדשות ואין חידוש מרשמים".

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  החולים ימתינו רק 15 יום
  צילום: shutterstock
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים