שתף קטע נבחר

בזכות תרומתכם: אלה בת ה-6 חודשים מחלימה אחרי הניתוח – ובדרך לישראל

אלה שלמון רק בת חצי שנה אך לא ראתה אור יום, לאחר שנולדה עם מום מולד שמחבר בין מערכת הנשימה למערכת העיכול. בעקבות פרסום סיפורה ב-ynet נתרמו מאות אלפי דולרים שהספיקו כדי לממן את הניתוח היקר שעברה בבוסטון ושהציל את חייה. לאחרונה חל שיפור דרמטי במצבה, והיא צפויה לשוב לישראל בקרוב

אלה הקטנה מחלימה וחוזרת לישראל: בעקבות פרסום סיפורה העצוב של התינוקת בת ה-6 חודשים שנולדה עם מום מולד, גולשי ynet תרמו 400 אלף דולרים, סכום שהצליח לממן את הניתוח היקר שעברה בבוסטון. לאחרונה חל שיפור דרמטי בהליך החלמתה, והיא צפויה לשוב בקרוב לישראל.

 

צפו: כך החל המסע להצלתה של אלה

  

 

סימני האזהרה החלו להופיע כבר בשבוע ה-32 להריון, כשבדיקת האולטרסאונד הראתה ריבוי מי שפיר. הזוג עדי ונדב שלמון הגיע לבית החולים הדסה עין כרם, שם הוחלט לאשפז את עדי להשגחה. כעבור כמה ימים החלה ירידת המים. עדי הועברה לניתוח קיסרי והבת, אלה, הגיחה לאוויר העולם כשהיא במשקל 1,550 גרם.

 

עם הלידה, סבלה אלה הקטנה מקשיי נשימה. היא הועברה ליחידה לטיפול נמרץ פגים והונשמה. כשניסה הצוות הרפואי להחדיר צנתר "זונדה" לקיבתה, נתקל בקושי. אז הסתבר כי היא לוקה במום שמחבר בין הוושט למערכת הנשימה. הרופאים הסבירו לזוג הצעיר כי מדובר במום נדיר, שדורש ניתוח מיידי.

 

"זה היה שוק אדיר", סיפר נדב, "רצה התמונה בראש של לידה פשוטה, שאחריה לוקחים את התינוקת הביתה. לא דמיינו שזה יסתיים באשפוז ממושך בבית החולים ובסכנת חיים".

 

יומיים לאחר הלידה, אלה הועברה לחדר הניתוח. הפרוצדורה ארכה חמש שעות, במהלכן נותקו החיבורים בין הוושט לקנה הנשימה. הניתוח הסתיים בהצלחה, ואלה הועברה, כשהיא מונשמת ומורדמת, ליחידה לטיפול נמרץ.

 

מום נדיר שדרש ניתוח מיידי. אלה שלמון הקטנה ()
מום נדיר שדרש ניתוח מיידי. אלה שלמון הקטנה

 

אלא ששבועיים וחצי לאחר מכן החל מצבה של אלה להידרדר: היא סבלה מהאטות בדופק והפסקות נשימה עד כדי הכחלה. היא הונשמה ומצבה התייצב, אולם מאז מצבה המשיך להידרדר והיא סבלה מדלקות ריאות חוזרות, אי ספיקת כליות והפסקות נשימה.

 

הרופאים הסבירו להורים שרק ניתוח מורכב, שמתבצע בבית החולים לילדים בבוסטון שצבר ניסיון רב בטיפול במום מהסוג הזה, יכול להציל את חייה של אלה. עלותו של הניתוח מגיעה ל-600 אלף דולרים.

 

"אנחנו נדהמים עד כמה תינוקת כזו קטנה יכולה להיות אופטימית", אמרה אז אמה עדי בראיון ראשון ל-ynet , "היא עברה בארבעת החודשים הראשונים לחיים שלה דברים קשים כל כך, ועדיין היא משדרת לנו יום יום את יצר ההישרדות שלה ומראה לנו כמה היא רוצה לחיות.

 

"אנחנו אומרים לה 'תנשמי, הכל יהיה בסדר', ולאט לאט היא מעלה את הדופק וחוזרת לנשום, כאילו שהיא מקשיבה לנו ואומרת - אני רוצה לחיות, אל תוותרו עליי. בני הזוג פנו לעמותת "קו לחיים" שהתנדב לסייע בגיוס הכספים הנדרשים.

 

אלה שלמון בזרועות אביה ()
אלה שלמון בזרועות אביה

  

לראשונה בחייה: אלה התחילה לאכול

כאמור, גולשי ynet ותורמים נוספים הביאו לאיסוף הסכום הנדרש והטסתה של אלה לניתוח היקר והמורכב. "מאז הניתוח אלה עברה מהתאוששות של שבועיים בטיפול נמרץ אל המחלקה הכירורגית", מספר אביה, נדב שלמון.

 

"בתום תקופה נוספת במחלקה ולאחר שהראתה סימני התקדמות יפים מאוד, החליטו בבית החולים לשחרר אותנו לדירה בה אנחנו שוהים, שנתרמה לנו על ידי ארגון יהודי בשם רופא שמסייע לנו בהתנדבות מלאה".

 

ההורים מספרים: "אנחנו זוכים לכבוד של מלכים מצד משפחות ישראליות מהקהילה המקומית שלקחו אותנו תחת חסותן ודואגות לנו לכל. נישאר פה עוד מספר שבועות נוספים לצורכי מעקב ולטובת שיקום. תוצאות הניתוח כבר ניכרות בשטח באופן מובהק, אלה נראית תינוקת חדשה, בריאה וחזרה יותר".

 

אבל הבשורה המשמעותית ביותר לה ההורים קיוו בעצם מאז לידתה של אלה, התרחשה בימים האחרונים: לאחר חודשים שבהם הוזנה באמצעות צינור "זונדה", אלה החלה לראשונה בחייה לשתות חלב מבקבוק. "אנחנו שמחים על כך וזה עוד צעד ענק במסע שלנו להחזיר אותה לארץ בדרך לחיים רגילים ונורמליים".

 

"רצינו לנצל את ההזדמנות להודות שוב לכולכם על הסיוע והתמיכה העצומים", אומרת עדי שלמון, אמה של אלה, "בלעדיהם, לא היינו נמצאים במקום הזה היום".

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בדרך הביתה. אלה הקטנה אחרי הניתוח
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים