שתף קטע נבחר

בעקבות מדורות ל"ג בעומר: זיהום האוויר גבוה פי 11

ל"ג בעומר נחגג השנה במשך שני לילות, ורמת זיהום האוויר בהתאם, כך לפי נתוני המשרד להגנת הסביבה. ממחקרים שנעשו בתחום נמצא כי חלה עלייה בשכיחות הפונים לחדר מיון בסמיכות להחמרה הזמנית באיכות האוויר עקב מדורות ל"ג בעומר

ל"ג בעומר גובה מחיר סביבתי גבוה: בעקבות המדורות זיהום האוויר נמשך על פני שני לילות והיה גבוה הלילה עד פי 10.9 מהרגיל, כך נמסר מהמשרד להגנת הסביבה.

 

במשרד ציינו כי רוב הציבור יישר קו עם החופשה בבתי הספר וקיים את עיקר המדורות לרגל ל"ג בעומר אתמול בלילה, דבר שהוביל לזיהום אוויר גבוה ברוב חלקי הארץ.

 

ממדידות של איכות האוויר שביצע המערך הארצי לניטור אוויר במשרד להגנת הסביבה עולה כי ריכוזים גבוהים יותר של חלקיקים נשימים נרשמו ברוב היישובים בלילה שבין ה-14 במאי ל-15 במאי (הערב השני של ל"ג בעומר), לעומת הלילה שבין ה-13 ל-14 במאי. עליות הריכוזים החלו בשעות הערב והגיעו לשיא בין חצות ל-4:30 הבוקר.

 

אחד המאפיינים הבולטים ביותר בשריפות הוא עלייה ניכרת בריכוז החלקיקים הקטנים העוברים בדרכי הנשימה. מ-2.5 מיקרון ביום רגיל מהווים חלקיקים אלה בממוצע כ-50% מהערך המדוד של חלקיקים הקטנים מ-10 מיקרון, אולם בעת שריפות יחס זה משתנה וריכוז החלקיקים הקטנים מ-2.5 מיקרון עשוי להגיע ל-80%-85% מהערך המדוד של ריכוז החלקיקים הקטנים מ-10 מיקרון.

 

 

יש לציין שריכוזי החלקיקים הנמדדים מושפעים בין השאר ממיקום המדורות יחסית לתחנת הניטור ובתנאים המטאורולוגיים כגון כיוון ומהירות הרוח ותנאי הערבול באטמוספירה. ממחקרים שנעשו בתחום נמצא כי חלה עלייה בשכיחות הפונים לחדר מיון בסמיכות להחמרה הזמנית באיכות האוויר עקב מדורות ל"ג בעומר.

 

עלייה בזיהום לעומת שנים קודמות

ממדידות תחנות הניטור לאיכות האוויר של המשרד להגנת הסביבה עולה כי השנה חלה עלייה ברמות זיהום האוויר לעומת החג בשנים הקודמות ברוב היישובים. אם השנה בדרום תל אביב נמדד זיהום של פי 7.5 מיום בהיר בחלקיקים נשימים הקטנים מ-10 מיקרומטר, בחג אשתקד רמת הזיהום נאמדה על פי 3.9 בלבד. יתרה מכך, ב-2014 רמת הזיהום היתה אף פחותה מכך ונאמדה על פי 2.4 מיום בהיר.

 

ברחובות רמת זיהום האוויר בחלקיקים נשימים הקטנים מ-10 מיקרומטר נרשמה השנה על פי 8.9 מיום בהיר ואילו אשתקד הרמה נאמדה על פי 5.2 וב-2014 אף פחות מכך על פי 2.1 בלבד מיום בהיר. בבאר שבע רמת זיהום האוויר נרשמה על פי 4.4 לעומת פי 2.3 בשנה שעברה ופי 2.4 ב-2014. לעומת זאת באשקלון חלה ירידה השנה ברמות הזיהום לפי 3.1 ביום בהיר לעומת פי 6.9 אשתקד.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים