שתף קטע נבחר

הלמ"ס: מחירי הדירות ירדו ברבעון ב-2.9%

מחירי הדירות ממשיכים לרדת: מחירי הדירות בחודשים פברואר-מרס ירדו ב-0.5% בהשוואה לינואר-פברואר. ברבעון הראשון של 2017 ירדו המחירים ב-2.9%, בהשוואה לרבעון הרביעי של 2016, למחיר ממוצע של כ-1.445 מיליון שקל

מחירי הדירות ממשיכים לרדת: לפי נתוני מדד מחירי הדירות, המתפרסמים יחד עם מדד המחירים לצרכן של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (אבל אינם חלק ממנו), מחירי הדירות בחודשים פברואר-מרס ירדו בשיעור של 0.5% בהשוואה לחודשים ינואר-פברואר. בהשוואה לפברואר-מרס 2016 עלו המחירים ב-4.7%.

 

ברבעון הראשון של 2017 ירדו מחירי הדירות ב-2.9%, בהשוואה לרבעון הרביעי של 2016, למחיר ממוצע של כ-1.445 מיליון שקל. זאת בהשוואה למחיר העסקה הממוצעת ברבעון הרביעי של שנת 2016, שעמד על כ-1.487 מיליון שקל. מדובר במחיר שאינו מנוכה איכות - כלומר אינו מנכה מאפיינים כמו גודל הדירה או מיקומה, וכולל את כל סוגי הדירות.

 

לשם השוואה, מחיר דירה ממוצעת ברבעון הראשון של 2016 עמד על 1.446 מיליון שקל, ואילו מחיר דירה ממוצעת ברבעון הראשון של 2015 עמד על 1.368 מיליון שקל.

 (צילום: אביהו שפירא) (צילום: אביהו שפירא)
(צילום: אביהו שפירא)

שר האוצר משה כחלון (צילום: יוגב אטיאס) (צילום: יוגב אטיאס)
שר האוצר משה כחלון(צילום: יוגב אטיאס)
 

בחודשים האחרונים סיפקה הלמ"ס נתונים המעידים על האטה מסוימת במחירי הדירות, אך עדיין לא אותתו על שינוי מגמה – הלמ"ס עדכנה בחודש מרס את שיטת המדידה, וכעת המשקל של עסקאות מחיר למשתכן ומחיר מטרה נמוך יותר מכפי שהיה בחודשים האחרונים.

 

נזכיר כי נתוני מחירי הדירות של הלמ"ס עבור התקופה של נובמבר-דצמבר היכו גלים, לאחר שנרשמה ירידה של 1.2%. אולם עדכון שיטת המדידה צינן במעט את הדרמה, ולאחר חישוב מחודש נרשמה ירידה צנועה יותר של 0.5% בלבד. נציין שבתקופה של דצמבר-ינואר עלו מחירי הדירות ב-0.5% ובינואר-פברואר עלו בשיעור צנוע של 0.1%.

 

האטה משמעותית במכירת דירות

נתוני המחירים מתפרסמים בתקופה של האטה בשוק הנדל"ן: לפי הנתונים האחרונים של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, בחודש מרס נרשמה ירידה של 21% במכירת דירות על ידי קבלנים בהשוואה לאותה התקופה אשתקד. זאת ועוד, לפי נתוני הכלכלן הראשי באוצר, בתקופה זו נרשמה ירידה של 9% בהיקף העסקאות, אשר הסתכם ב-8,800 יחידות דיור – הרמה הנמוכה ביותר מאז אוגוסט 2015.

 

בסקירה של הכלכלן הראשי באוצר נטען כי "נמשכת ואף מעמיקה המגמה של ירידה חדה ברכישת דירות חדשות, כך שבניכוי 'מחיר למשתכן' נמכרו בפברואר 2017 1,800 דירות בלבד – הרמה הנמוכה ביותר מאז אוגוסט 2014, ימי ההמתנה לתוכנית 'מע"מ אפס'".

 

נזכיר כי אתמול פורסם כי לפי נתוני אתר "מדלן" נרשם בתקופה של ספטמבר 2016 עד מרס 2017 תיקון חד למטה של כ-6% במחיר הממוצע של דירות בישראל, אולם לפי מדלן נתון זה מתבסס על ירידה בהיקף העסקאות במחוז מרכז (בשיעור של 8%) בהשוואה לפריפריה, גידול במכירת דירות במחיר נמוך יותר במסגרת מחיר למשתכן ושינוי בתמהיל הדירות. כמשווים את מחירם של נכסים זהים בכל אזור רואים אפילו עלייה של כאחוז במחירים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים