שתף קטע נבחר

הסייבר ועונשו

"אופס, הקבצים שלכם הוצפנו", זאת ההודעה שהופיעה על עשרות אלפי מסכי מחשב במאה מדינות ברחבי העולם, ולוותה בדרישת כופר מפתיעה: "אם לא תשלמו – תאבדו את כל המידע". כך החלה ביום חמישי "מתקפת הסייבר הגדולה בהיסטוריה". ואם נדמה שמכאן והלאה צפוי לנו עתיד טוב יותר, טעות בידינו! הרב לייטמן על הפתרון היחיד שנראה באופק הווירטואלי

בשיתוף קבלה לעם

 

מה לדעתכם היה קורה אילו היינו נותנים לקוף כלשהו גישה ללוח מקשים שמפעילים את פצצת האטום? אין צורך לענות, התשובה ברורה. עכשיו תארו לעצמכם מה עלול לקרות אם וכאשר נעניק להאקר צעיר, "קוף" אנושי, גישה לכל מערכות המידע? איזה אסון עלול להתרחש? הרסני יותר מכל פצצת אטום.

 

בסוף השבוע האחרון זכינו לטעימה קטנה מיכולתו המופלאה של המין האנושי להשמיד את עצמו, במה שכונה "יום שישי השחור של הסייבר". מעל 130 אלף פריצות לעשרות אלפי מחשבים דווחו על ידי עשרות אלפי ארגונים, חברות ובתי חולים ב-150 מדינות ברחבי העולם. פסי הייצור של יצרניות רכב הושבתו, משרדים ממשלתיים ובנקים ברוסיה נפרצו, שיבושי תנועת רכבות נרשמו בגרמניה, והנזק הכבד ביותר התחולל בבריטניה, שם בארבעים בתי חולים נמחקו תיקי החולים, מה שגרם לביטול אלפי תורים ולדחיית עשרות ניתוחים, כולל טיפולים מצילי חיים.

 

זה רק קצה קצהו של הטרור הקיברנטי. פרק חדש בעידן הסייבר. מכאן ואילך אנו עתידים לחזות במתקפות סייבר לעתים תכופות יותר ובעוצמה גבוהה יותר. בעולם המופעל ברובו המוחלט על ידי מערכות מחשבים, מתקפות סייבר עתידיות, עלולות לטמון בחובן סכנות רבות שעולות על כל דמיון: החל מהשבתתן של מערכות החשמל באזורים שלמים, העלאה או הורדה של רמות החמצן לחולים המונשמים בבתי החולים, ניווטם של מטוסים מהאוויר אל התהום ועד לפתיחתם של סכרים והצפתן של עיירות שלמות. שלא לדבר על סכומי העתק שיידרשו כדי לשחזר את הקבצים שנפרצו וכדי לשדרג את מערכות אבטחת המידע.

 

הקוף האנושי

כל עוד ה"קוף" ממשיך להתנהג כפי שנולד והתחנך, אין ולא יהיה פתרון ממשי לסכנה הנובעת מעולם הסייבר. ה"קוף" הזה הוא אנחנו, אותו אדם בעל טבע אגואיסטי חייתי, תוקפני ופראי, שדואג אך ורק לעצמו. ה"קוף" שבנו אינו מתרסן ואינו מתחשב בזולת, אלא הולך ונעשה גס וברברי, ערמומי, מתוחכם ונצלן.

אנו עתידים לחזות במתקפות סייבר לעתים תכופות יותר ובעוצמה גבוהה יותר (צילום: EPA) (צילום: EPA)
אנו עתידים לחזות במתקפות סייבר לעתים תכופות יותר ובעוצמה גבוהה יותר(צילום: EPA)

ככל שה"קוף" שבנו מתפתח, כך הוא מרחיק ומנתק אותנו מהזולת, וגורם לפירוד בין חברות, עמים ומדינות. וכראיה לכך, מיום ליום הולכים ומתרופפים הקשרים בין מדינות, כל מדינה מתבצרת בתוך עצמה ומגלה חשדנות כלפי מדינות אחרות. בין אם מדובר בארה"ב כלפי רוסיה, או רוסיה כלפי ארה"ב, צפון קוריאה נגד המערב, סין נגד יפן וכך גם מעצמות אירופה. בנקודת רתיחה כזו די ב"קוף אנושי", האקר אחד שיאתר פרצה קטנה במערכות המידע המדיניוֹת, כדי להצית מלחמת עולם של ממש.


הפתרון בשלב זה הוא לפרוע את הכופר. כלומר, לשלם ביוקר על כך שאיננו מסודרים ביחסים נכונים בינינו. ה"קוף" אינו מסוגל לבנות מערכת הגנה שתשמור עליו, האדם כן.

 

מערכת ההגנה העתידית

מתוך ראיית הנולד וההבנה שאנו עומדים בפני איום חדש, ומתוך הידיעה שייתכן מאוד שהרע הגדול עוד לפנינו, אפשר להקים מערכת משוכללת להגנה נגד מתקפות סייבר בכל מדינה. אולם אחרי הכול, העולם מקושר על כל חלקיו, כך שתמיד יקום צעיר שיוכל בלחיצת כפתור אחת ליירט את "כיפת הברזל" הווירטואלית. לשם המחשה, רק לפני חודשיים נעצר צעיר בן שמונה-עשרה מאשקלון בחשד שהשתמש בגלישה אנונימית כדי להסוות את מיקומו, וביצע מאות שיחות איום על מוסדות יהודיים, מאוסטרליה ועד ארצות הברית, שזרעו בהלה. בחקירה אף גילו פרט נוסף: הוא ההאקר שגרם לנחיתת חירום של טיסת "דלתא" לפני שנתיים.

 

איום הסייבר המתגבר הביא לתוצאה חיובית שלא תיאמן: איחוד כוחות בין מדינות ומטות סייבר למציאת פתרונות מידיים המותאמים לעידן החדש. אולם מרגע שתישכח הסכנה, כל מדינה תשוב להתבצר במגדל השן שלה. הגאווה תעלה על גדותיה, האמון יישבר, ההסכם יופר וכל צד ישלח צי של האקרים לחבל במערכותיו של השכן. וחוזר חלילה, ובכל פעם לא תאחר לבוא הפגיעה, כי כולנו חיים ברשת אחת.

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

סביר להניח שכבר מחר, עם תחילת שבוע העבודה ברחבי העולם, כאשר רבים יפתחו את המחשבים, שוב יפרוץ הווירוס, כפי שארגונים רבים חוששים. לכן, אם עתה לא יחול שינוי עקב המתקפה הנוכחית, תחולל אותו המתקפה הבאה, או זאת שאחריה. בשלב מסוים, כשיבין ה"קוף" שהוא נמצא תחת איום ממשי, הוא יחפש דרכים להיות אדם.

 

סדר בעולם כאוטי

בימים טרופים אלו, כששליטים, נשיאים וראשי מדינות עומדים חסרי אונים ומחפשים אחר פתרון שיביא סדר ויחזיר להם את השליטה, יש רק עצה אחת: לעדכן את תוכנת ההפעלה שלנו, בני האדם. לאלף את הטבע האגואיסטי שדורש ודואג רק לטובתו ובכך למעשה מביא הרס לחיינו ולפתח בו יחס חדש ומתחשב לזולת. לשדרג את תוכנת האגואיזם המיושנת לתוכנת אלטרואיזם מתקדמת. כלומר, עלינו לשדרג לא רק את מערכת ההפעלה של המחשב, אלא גם את מערכת ההפעלה שלנו כבני אדם.

 

לשם כך מיועדת חכמת הקבלה – שיטה שמלמדת זה אלפי שנים כיצד להתאחד מעל האגו המפריד בינינו. ככל שנתעמק בה ונגלה את הסודות הצפונים בה, נפיל בהדרגה את "חומת האש" (firewall) שמפרידה בינינו, ונלמד לפעול בשכל וברגש משודרגים. אז בהתאמה, נבנה מערכות יחסים חדישות שתקבענה בלבנו הסכמה הדדית. מערכות אלו תובלנה להרגשת חיבור, לידידות ולהדדיות בינינו. ובתוך כך, לא נרגיש צורך להסתיר דבר מהאחר ובטח שלא לחבל בחייו, אלא נעשה יד אחת כנגד האויב שמחבל ביחסים הווירטואליים בינינו - האגו.

בסוף השבוע האחרון זכינו לטעימה קטנה מיכולתו המופלאה של המין האנושי להשמיד את עצמו, במה שכונה "יום שישי השחור של הסייבר". מפת ההתקפות ()
בסוף השבוע האחרון זכינו לטעימה קטנה מיכולתו המופלאה של המין האנושי להשמיד את עצמו, במה שכונה "יום שישי השחור של הסייבר". מפת ההתקפות

הראשון שגילה את השיטה להתגבר על הטבע האגואיסטי – מקור כל הבעיות האנושיות – היה חכם בשם אברהם, שחי בממלכת בבל העתיקה לפני 3,500 שנה. הוא קרא לכל מי שנקרה בדרכו לבוא וללמוד כיצד להתאחד ולבנות יחסים של אהבה בין בני האדם. רבבות התקבצו סביבו, והוא נטע בלבם את היסוד של שלוש הדתות המונותיאיסטיות: "ואהבת לרעך כמוך". אולם מאז ועד היום, לא השכלנו להתחבר מעל האגואיזם, שלוש הדתות לא מתקיימות אלא מהפצה של שנאה הדדית – בתוכן וביניהן. אפילו אנחנו היהודים, דתיים וחילוניים כאחד, צאצאיו של אברהם, כבר לא מממשים את שיטתו, ולא מכסים על הפשעים באהבה.

 

האינטרנט כבבואה של היחסים בינינו

האינטרנט אין מטרתו אלא ליצור בינינו קשרים איכותיים חובקי עולם. קשרים שמתאימים להתפתחות המודרנית שלנו: לדאוג לזולת, להתחבר עמו, להרגיש את כל מחסורו ולמלא אותו בכוח חיובי ובאהבה. רק כך תיפתח בפנינו מציאות שלמה ונצחית. נכון לעכשיו המרחב הווירטואלי משקף את הקשרים האגואיסטיים המקולקלים בינינו, ודרכו עלינו לבלום את התפשטותה של המגפה האגואיסטית.

 

אין מוצא. עלינו להתפכח ולהבין שכך אי אפשר להמשיך לחיות. יתרה מכך, לכרות ברית איתנה שלא תיתן לאיש להפר את התחייבותו ולהעיר את ה"קוף" שחבוי בו. מרגע שיפנימו המנהיגים כי הפתרון למצב העגום אינו בחתימה על חוזה נייר נוסף אלא בחוזה בין הלבבות – הם יחשבו מסלול מחדש, יפעלו באופן שונה בזירה הבינלאומית, תוך שימוש ברשת האינטרנט כדי לחבר בין בני האדם. אחרת, האינטרנט יהיה לנו למכשול עד כדי מלחמת עולם שלישית.

 

בינתיים, לא נותר לנו אלא לשלם את הכופר הזעום כדי לקבל חזרה גישה לקבצים, ולהודות על כך שבמתקפת סייבר אימתנית זו, ניתנה לנו ההזדמנות לשים קץ לכוחניות סביב כדור הארץ ולפתוח פרק חדש ביחסים הווירטואליים בינינו. אז ירדוף הקוף אחרי בן אדם.

 

הרב ד"ר מיכאל לייטמן, העומד בראש תנועת "קבלה לעם" העולמית , מעניק מדי יום שיעורי קבלה המשודרים בערוץ 66 ב-HOT ובאתר האינטרנט. התנועה מזמינה את כולם לבוא וללמוד את חכמת החיבור המבוססת על כלל היסוד של העם שלנו: "ואהבת לרעך כמוך". לפרטים על מעגלי שיח חווייתיים ברחבי הארץ ועל מסלולי הלימוד חייגו: 1-700-509-209 או צרו קשר כאן .

 

בשיתוף קבלה לעם

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
צילום: shutterstock
צילום: טים נוקס
הרב ד"ר מיכאל לייטמן
צילום: טים נוקס
מומלצים