שתף קטע נבחר

הירידה במחירי הנדל"ן: "סוג של תיקון טכני"

הלמ"ס פרסמה אתמול נתונים המראים כי מחירי הדירות ירדו ב-2.9% ברבעון הראשון של 2017. יו"ר לשכת השמאים לשעבר, אוהד דנוס, התארח באולפן ynet והציע לחכות עם החגיגות: "הנתונים לא סופיים ומהווים יותר תיקון טכני מאשר מגמה"

הלמ"ס פרסמה אתמול נתונים המראים כי מחירי הדירות ירדו בשיעור של 0.5% בחודשים פברואר-מרס בהשוואה לחודשים ינואר-פברואר וב-2.9% ברבעון הראשון של 2017. עם זאת, לא ברור עדיין אם מדובר במגמה משמעותית או בתיקון טכני שמבוסס על נתונים לא מלאים.

 

תראו איפה התרסקו מחירי הדירות ב-7% ברבעון

הלמ"ס: ירידה של 21% במכירת דירות מקבלן בשנה

אתר מדלן: "המחיר הממוצע לדירה בישראל ירד"

 

 

מומחה הנדל"ן אוהד דנוס, ששימש כיו"ר לשכת שמאי המקרקעין עד לפני כחודשיים, התארח באולפן ynet כדי לשפוך מעט אור על הנתונים וטען כי מגמת הירידה אינה חד-משמעית. כך, למשל, נציין, כי אפילו בדו"ח הלמ"ס עצמו נרשמה הסתייגות שלפיה "בחודש אפריל חל חג פסח ולכן מספר העסקאות שדווחו היה נמוך בהשוואה לחודש ללא חגים. לפיכך, הנתון אינו סופי מאחר שקיימות עסקאות נוספות שבוצעו בתקופה זו וטרם דווחו".

 

ירידה של 0.5% זה טוב, לא?

"אי אפשר לדעת. הלמ"ס מפרסמת כמה טבלאות שונות, בטבלה אחת ירידה של 0.1% (מדד מחירי דיור) ובטבלאות אחרות שמערבבות נתונים עם פירות וירקות רואים ירידה של 2.9% (נתוני הרבעון הראשון). הנתונים לא סופיים ונורא מבלבלים.

 

"מה שכן, קונים פחות דירות, וקונים דירות זולות יותר, ויש לזה השפעה על הנתונים. יש כאן סוג של תיקון טכני ואיזשהו קיפאון בשוק, לא הייתי בונה על יותר מזה".

 

זוג שממתין לקנות דירה ומחכה לירידת מחירים, כדאי לו להמתין?

"אם הזוג הצעיר זכאי של משרד השיכון, כדאי לו להמתין, רק שצריך לזכור שעל הגדר כבר אין מקום. יש 85 אלף זכאי 'מחיר למשתכן' וכנראה עוד עשרות אלפים לא זכאים שמחכים לקנות דירה. אם אתה 'במחיר למשתכן' תמתין להגרלות. אם לא, ואתה רוצה לקנות באזורי הביקוש ויש לך הון עצמי - אז תעשה עסקה".

 

  

 

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים