שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  ארגון הבריאות העולמי: תוחלת החיים בישראל - מהגבוהות בעולם, צריכת האלכוהול - נמוכה

  מהדו"ח המרכז נתונים בשלל תחומים על המדינות החברות בארגון, עולה כי ישראל נמצאת במקום גבוה במדדי הבריאות השונים. תוחלת החיים בישראל מהגבוהות בעולם, שיעור השימוש בסמים ואלכוהול נמוך, והסיכוי לשרוד מחלות לב, סרטן וסוכרת - גבוה

  ארגון הבריאות העולמי מפרסם היום (ד') את הדו"ח המרכזי שלו על נתוני הבריאות של המדינות החברות בארגון. על-פי הנתונים, תוחלת החיים הממוצעת בישראל מציבה אותה בצמרת המדינות החברות בארגון - הן בקרב נשים והן בקרב גברים. גם הנתונים על איכות שירותי הרפואה כאן טובים מאוד - ומציבים את ישראל במקום נמוך בתמותה ממחלות קשות.

   

  דו"ח ארגון הבריאות העולמי, המתפרסם מדי שנה בחודש מאי, כולל נתונים מכלל המדינות החברות בארגון. הדו"ח כולל פרמטרים של תוחלת חיים, תמותת אימהות ותינוקות בלידה, תמותת ילדים, מצב הסניטריה, שיעור השימוש באלכוהול וסמים, שיעור מתן החיסונים והסיכויים לשרוד מחלות קשות – מדד המאפיין את רמת שירותי הרפואה והרפואה המונעת.

   

  מהדו"ח עולה כי תוחלת החיים הממוצעת בישראל (ממוצע בין נשים וגברים) היא 82.5 שנים, והיא מציבה את ישראל במקום השמיני בעולם. זאת על בסיס נתונים שמתייחסים לתמותת תושבים במהלך 2015. בחלוקה למינים אפשר לראות שתוחלת החיים של הגברים בישראל היא 80.6 שנים, מקום רביעי בעולם, אחרי אירלנד, שווייץ ואיסלנד. תוחלת החיים של הנשים בישראל נמצאת במיקום השמיני בעולם ועומדת על 84.3 שנים.

   

   

  עוד באותו נושא:

  ארגון הבריאות העולמי: 1.7 מיליון ילדים מתים מדי שנה כתוצאה מזיהום

  דו"ח: אלו המדינות הבריאות ביותר בעולם - ישראל במקום 9

  דו"ח עולמי: עלייה של 18% בשיעור הסובלים מדיכאון בעולם

   

   

  גם במדדי בריאות נוספים מיקומה של ישראל גבוה: שיעור מתן החיסונים בישראל מגיע לכ-94%. על פי נתונים מעודכנים של משרד הבריאות, שיעור ההתחסנות גבוה אף יותר ונע בין 95 ל-97 אחוזים.

   

   

  שיעור צריכת האלכוהול בישראל הוא מהנמוכים בעולם. בראש שיאניות צריכת האלכוהול עומדות מדינות מזרח אירופה ובראשן מולדובה, רוסיה ורומניה. ישראל נמצאת במיקום נמוך יחסית, הרבה אחרי רוב מדינות אירופה, ארצות הברית, אוסטרליה וניו זילנד. בתחתית רשימת צרכניות האלכוהול נמצאות מדינות ערביות, בהתאם לאיסור המקובל באיסלאם לשתות אלכוהול.

   

  מדדים נוספים המעידים על איכות השירות הרפואי הם שיעור תמותת התינוקות עד חודש לאחר הלידה, שיעור תמותת האימהות בלידה ושיעור תמותת הילודים. גם כאן ישראל נמצאת באחד המקומות האחרונים בטבלה עם שיעור תמותת תינוקות של  ארבעה מקרי תמותה לאלף לידות בשנה, וחמישה מקרי תמותת יולדות לכל אלף לידות. בראש רשימה זו נמצאות מדינות עניות באפריקה, אסיה ודרום אמריקה.

   

   

  ארגון הבריאות העולמי בחן גם את הסיכוי למות ממחלות קשות ובהן התקף לב, שבץ מוחי, סרטן וסוכרת בגיל 30 עד 70. מדד זה מעיד גם על איכות שירותי הרפואה בקהילה ובבתי החולים וגם על רמת הרפואה המונעת והחינוך לבריאות באוכלוסייה.

   

  במדד זה נמצאת ישראל במקום גבוה – החמישי בעולם, עם סיכון של 9.3% בלבד למות ממחלות קשות, אחרי איסלנד, דרום קוריאה, יפן, שווייץ ושבדיה. הסיכוי למות בישראל ממחלות אלה נמוך בהרבה ממדינות מערביות שנחשבות מתקדמות, בהן אוסטרליה, ניו זילנד, צרפת, בריטניה, הולנד, גרמניה וארצות הברית.

   

  בארגון הבריאות העולמי מציינים כי במדינות רבות בעולם הגישה לשירותי רפואה ירודה, וכתוצאה מכך עולה משמעותית שיעור התמותה בקרב יולדות, תינוקות וחולים. בארגון שמו למטרה להפחית עד שנת 2030 את שיעורי התמותה, להעלות את שיעור מתן החיסונים בעולם ולחזק את הרפואה המונעת, שתביא בין השאר להפחתת שיעור העישון וצריכת האלכוהול.


   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  עד מאה ועשרים. ישראלים
  צילום: shutterstock
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים