שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  נפתרה תעלומת הבזקי האור המשונים בכדור הארץ
  בתוך כשנה הבחינו חוקרי נאס"א ב-866 הבזקי אור שנקלטו על-ידי הטלסקופ והלוויין DSCOVR. לידיעת חובבי הקונספירציות, יש לתופעה הסבר מדעי

  לפני כשנתיים שיגרה סוכנות החלל האמריקנית (נאס"א) את הטלסקופ והלוויין DSCOVR (מצפה האקלים בחלל העמוק), שאחת ממצלמותיו תיעדה בתוך שנה אחת מאות הבזקי אור משונים ברחבי כדור הארץ. אך לצערם של חובבי עב"מים וקונספירציות ברשת, חוקרי נאס"א סיפקו השבוע הסבר לתופעה – והוא מדעי לחלוטין.

   

  קטע מהסרטון    (צילום: נאס"א)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  אלכסנדר מרשק, מדען מכיר בפרויקט DSCOVR, מסר בהודעה רשמית באתר נאס"א כי הבחין לראשונה באותם הבזקים משונים כאשר הופיעו מעל אוקיינוסים בעת שבחן תמונות של מצלמת החלל. מרשק, יחד עם צוות חוקרים, גילה שהשתקפויות דומות נצפו מעל אוקיינוסים גם ב-1993. החוקר אמר כי ניתן בקלות היה להסביר כי הבזקי האור שהשתקפו מהאוקיינוס הם למעשה השתקפות של השמש, אבל אז הבחינו החוקרים כי התופעה מתרחשת גם באזורים ללא מים.

   

  לסרטון המלא של נאס"א:

   

   

  "מצאנו לא מעט מקרים של הבזקים בהירים גם מעל קרקע", אמר המדען. "כשראיתי את זה לראשונה חשבתי שאולי בכל זאת יש מים באותם אזורים, או אפילו אגם שממנו השמש משתקפת. אבל ההבהוב היה גדול למדי, אז זו לא הייתה הסיבה".

   

   (צילום: נאס"א)
  (צילום: נאס"א)

   

  לפי אתר נאס"א, החוקרים גילו לא פחות מ-866 הבזקי אור בין שיגור הטלסקופ DSCOVR ביוני 2015 לבין אוגוסט 2016. החוקרים האמינו כי אם ההבזקים אכן נגרמים על ידי השמש, אזי הם ייראו רק באזורים שבהם הזווית בין השמש לכדור הארץ זהה לזו שבין החללית לכדור הארץ, וכך המצלמה על הלוויין יכולה לתפוס את האור המשתקף. כשהחוקרים בחנו את התיאוריה שלהם - היא הוכיחה את עצמה.

   

  החוקרים הודיעו רשמית כי מקור האורות המהבהבים הם השתקפות של גבישי קרח אופקיים מגובה רב. "המקור של ההבזקים הוא בטוח לא מהקרקע. בוודאות מדובר בקרח, וככל הנראה השתקפות של השמש על חלקיקים שניצבים באופן אופקי".

   

  להסבר נרחב של נאס"א על התופעה: https://www.nasa.gov/feature/goddard/2017/nasas-epic-view-spots-flashes-on-earth

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "נפתרה תעלומת הבזקי האור המשונים בכדור הארץ"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים