שתף קטע נבחר

מנגנון אנטיקיתרה - גוגל עושה כבוד ל"מחשב העתיק בעולם"

מנוע החיפוש מקדיש את ה"גוגל דודל" לתגלית שנמצאה בספינה רומית שטבעה ליד האי אנטיקיתרה

גוגל מקדישה היום (ד') את ה"גוגל דודל" למנגנון אנטיקיתרה - שהיה למעשה המחשב של האסטרונומים העתיקים. היום לפני 117 גילה הארכאולוג ואלריוס סטייס את גלגל השיניים שנמצא בספינה עתיקה שטבעה סמוך לאי אנטיקיתרה.

 

 

מנגנון אנטיקיתרה התגלה בשנת 1900 על ידי צוללנים שחקרו את שרידיה של ספינה שאשר טבעה בערך בשנת 70 לפני הספירה סמוך לאי אנטיקיתרה שביוון. על הספינה נמצאו ממצאים רבים ומעניינים. לצדם, המנגנון, אשר התגלה כגוש חלודה. אבל ארכיאולוגים גילו שגוש החלודה למעשה היה גלגל שיניים, שהתפצל לחלקים רבים בזמן הטביעה. מחקר ביסס את ההערכה כי מדובר במנגנון אסטרונומי מתוחכם לחיזוי מיקומם של גרמי השמיים.

 

 

באמצעות מערכת של גלגלי שיניים, המנגנון שימש לחיזוי התאריך, היום והשעה של ליקויי חמה ומיקום השמש והירח ביחס לגלגל המזלות.

 

ייתכן שהמכשיר שימש לחזות את מיקומם של כוכבי הלכת שהיו מוכרים בעידן העתיק: מאדים, נגה, שבתאי, צדק וחמה. בנוסף לכל אלו, המנגנון גם חישב את תאריכי המשחקים האולימפיים. אמנם המכשיר אינו מחשב שעובר "תכנות" במובן המודרני של המילה, אולם הוא עולה בשנות דור על כל מכשיר אחר מסוגו שנבנה לפחות באלף השנים שאחריו. 

 

לכתבה של טל פרוסט ב-ynet על המצאות שהקדימו את זמנן: http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4599772,00.html

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים