שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  עזבה בגלל מתח נפשי בעבודה - ותקבל פיצויים
  יחסים עכורים עם המנהל בחנות עיצוב בבאר שבע גרמו לעובדת להתקפי חרדה ומשבר נפשי קשה. בית הדין קבע שהיא זכאית לפיצוי של 57 אלף ש'
  בית הדין לעבודה בבאר שבע קבע לאחרונה שעובדת לשעבר בחנות עיצוב בעיר זכאית לפיצויי פיטורים של כ-57.5 אלף שקל, מאחר שעזבה על רקע מתח נפשי שנגרם מיחסים עכורים עם המנהל שלה.

   

  ב-2002 החלה התובעת לעבוד כתופרת וילונות בחברת "שטיחי שמחון" המפעילה חנות בעיר, ולדברי המעסיק שלה היא שימשה אחד מעמודי התווך של המקום. אלא שבשל עבודתה המאומצת התפתחו דלקות חמורות בשתי ידיה. היא נעדרה תכופות מעבודתה וב-2009 קבע ביטוח לאומי שהיא סובלת מנכות קבועה.

   

  במאי 2010 קבעה רופאה תעסוקתית שהאישה לא יכולה לשוב לעבודה פיזית והחנות העבירה אותה לתפקיד אחר במחלקת העיצוב ושירות הלקוחות. במקביל, על רקע היעדרויותיה הרבות, הידרדרה מערכת היחסים בין העובדת לבין המנהל שלה והיא נקלעה למשבר נפשי קשה. בתחילת 2011 היא נבדקה על ידי פסיכיאטר שמצא שהיא סובלת מהתקפי חרדה ומנסיגה חמורה במצב הנפשי. הוא המליץ לה לא לחזור למקום העבודה וקבע שהיא לא מסוגלת להתמודד עם הלחץ שגורם לה המקום.

   

  בתביעה שהגישה נגד החברה כשנתיים לאחר מכן טענה האישה שהעסקתה במקום הסתיימה בשל מצב בריאותה שנבע ישירות מעבודתה ובנסיבות אלה היא זכאית לפיצויי פיטורים.

   

  מנגד טענה החברה שאין קשר בין סיום יחסי העבודה לבין מצבה הרפואי של התובעת, שכן לאורך כל הדרך היא הקפידה להציב אותה בתפקיד שתאם את מגבלותיה הפיזיות. היא הוסיפה שהתובעת הכירה במסגרת עבודתה לקוח שהיה מעוניין לשכור את שירותיה באופן פרטי וזו הסיבה האמיתית לעזיבתה.

   

  משקל רב לתחושה הסובייקטיבית

  אבל השופט יוחנן כהן הבהיר שהחוק מחייב מעסיק לשלם פיצויי פיטורים לעובד שהתפטר בשל מצב בריאותו כשהדבר מוצדק לנוכח הממצאים הרפואיים ותנאי העבודה. לדבריו, הפסיקה קבעה כי "לתחושתו הסובייקטיבית של העובד החולה יש לייחס משקל לא מבוטל אם תחושה זו מגובה במסמכים רפואיים מתאימים".

   

  נקבע שמהראיות עלה שלעובדת הייתה סיבה מספקת להתפטרות לנוכח המצב הנפשי שבו הייתה נתונה, וניכר שהמתח בו הייתה שרויה לא אפשר לה להמשיך לעבוד. לדברי השופט, הוכח שבתקופה האחרונה לעבודתה של התובעת יחסי הצדדים היו עכורים במיוחד. היא העידה בהקשר זה שהמנהל הפסיק לדבר איתה, ואף לא אמר לה שלום.

   

  השופט כהן הדגיש שאי הכרה בזכאותה של התובעת לפיצויים עלולה לגרום למצב אבסורדי שבו עובדת טובה שמעסיקה לא מעוניין לפטרה, הסובלת ממגבלה נפשית שהתפתחה בשל סכסוך עבודה, נאלצת להמשיך בעבודה המזיקה לה רק מהחשש שתאבד את פיצויי הפיטורים.

   

  בנסיבות אלה נפסקו לתובעת פיצויי פיטורים בסך 57,615 שקל. החברה חויבה בנוסף ב-14,852 שקל בגין פדיון ימי חופשה וכן בהוצאות משפט של 7,000 שקל.

   

  • לקריאת פסק הדין המלא – לחצו כאן
  • הכתבה באדיבות אתר המשפט הישראלי פסקדין
  • ב"כ התובעת: עו"ד אילן צינמן
  • ב"כ הנתבעת: עו"ד דני אליגון, עו"ד ניר קרץ
  • עו"ד מרטין פורמן עוסק בדיני עבודה
  • הכותב לא ייצג בתיק

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים