שתף קטע נבחר

מלך הולנד חשף: אני מטיס אתכם כבר 21 שנה

הווידוי של המלך וילם-אלכסנדר: כבר יותר משני עשורים הוא משמש פעמיים בחודש טייס המשנה בטיסות מסחריות של חברת KLM. במדי טייס ובכובע - רק מעטים מזהים אותו בנמל התעופה סכיפהול: "גם כשאני מוסר הודעות בכריזה לא מזהים. בינינו, הרוב גם ככה לא מקשיבים"

חלק מהנוסעים שטסו בשני העשורים האחרונים בחברת התעופה ההולנדית KLM אולי זיהו את קולו של טייס המשנה שלהם כשהוא הציג את עצמו: הוא לא היה רק טייס המשנה המכריז על מזג האוויר ועל זמן ההגעה המשוער - הוא היה גם המלך שלהם (ולפני כן הנסיך).

מלך הולנד (מימין) וילם-אלכסנדר כטייס המשנה (צילום: AFP) (צילום: AFP)
מלך הולנד (מימין) וילם-אלכסנדר כטייס המשנה(צילום: AFP)

מלך הולנד וילם-אלכסנדר חשף בראיון ל"דה טלחרף" שהתפרסם היום (ד') שבמשך 21 שנה הוא שימש בחשאי "טייס אורח" בצי מטוסי ה"פוקר 70" של KLM, ושלפני כן היה טייס בחברת התעופה ההולנדית "מרטינאייר". רק לאחרונה הוא סיים את תפקידו.

 

העובדה שהמלך וילם-אלכסנדר הוא טייס מוסמך שהטיס כמה פעמים מטוסי נוסעים של KLM הייתה ידועה, אבל איש לא ידע עד כה עד כמה שכיחות היו ההשתתפויות שלו בהטסת מטוסים של החברה. "דה טלחרף" דיווח כי הוא נהג לעשות זאת פעמיים בחודש.

הדאגות נשארות על הקרקע. המלך מציץ מתא הטייס (צילום: EPA) (צילום: EPA)
הדאגות נשארות על הקרקע. המלך מציץ מתא הטייס(צילום: EPA)

וילם-אלכסנדר – בן 50, אב לשלושה ומלכם של 17 מיליון אזרחים הולנדים – אומר כי הטסת מטוסים היא "תחביב" המאפשר לו להשאיר על הקרקע את חובותיו המלכותיות ולהתמקד לגמרי במשהו אחר.

 

"יש לך מטוס, נוסעים וצוות. אתה אחראי לשלומם", הסביר המלך ל"דה טלחרף". "אתה לא יכול לקחת איתך את הבעיות שלך מהקרקע לשמיים. אתה יכול להתנתק לגמרי ולהתרכז במשהו אחר. עבורי זה החלק המרגיע ביותר בטיסה".

המלך וילם-אלכסנדר. ב-11 בספטמבר הכל השתנה (צילום: AP) (צילום: AP)
המלך וילם-אלכסנדר. ב-11 בספטמבר הכל השתנה(צילום: AP)

 

וילם-אלכסנדר סיפר כי רק לעתים נדירות נוסעים זיהו אותו, במיוחד מאז שהאבטחה בנמלי התעופה הוגברה בעקבות מתקפת הטרור של 11 בספטמבר 2001. "לפני 11 בספטמבר הייתה דלת תא הטייס פתוחה. אנשים היו מביטים פנימה כדבר שבשגרה וחשבו שזה נחמד או מפתיע שאני יושב שם", הוא אמר. עוד סיפר כי מעט מאוד אנשים מזהים אותו כשהוא מתהלך במסדרונות נמל התעופה סכיפהול של אמסטרדם במדי KLM ובכובע.

 

המלך סיפר כי כשהוא מוסר הודעות לנוסעים במערכת הכריזה – כיוון שהוא רק טייס המשנה הוא אינו חייב לחשוף את שמו. לכן אף שחלק מהנוסעים מזהים את קולו – בהחלט לא כולם מצליחים לעשות זאת. "רוב האנשים גם ככה לא מקשיבים להודעות", הודה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
פעמיים בחודש. המלך הטייס (מימין)
צילום: AFP
מומלצים