שתף קטע נבחר

בפעם השלישית: ג'ונתן פולארד ערער על תנאי שחרורו

הישראלי שהורשע בריגול למען ישראל וריצה 30 שנות מאסר ערער על התנאים המגבילים, הכוללים מעקב אחר מחשבו ומיקומו. הרכב של שלושה שופטים טרם הכריע בנושא, ולפחות שופטת אחת מצדדת בהשארת התנאים המגבילים על כנם

מחוץ לבית המשפט. ג'ונתן ואסתר פולארד (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
מחוץ לבית המשפט. ג'ונתן ואסתר פולארד(צילום: רויטרס)

ג'ונתן פולארד, שהורשע בריגול לטובת ישראל בארצות הברית, ערער היום (ה') בפעם השלישית על תנאי השחרור המגבילים שהוטלו עליו. פולארד שוחרר לפני שנה וחצי לאחר שריצה 30 שנה בכלא האמריקני. עורך דינו של פולארד ביקש לערער, בין היתר, על כך שמחשבו בעבודה ומיקומו חייבים להיות תחת מעקב. בית המשפט טרם הכריע בנושא.

 

עורך דינו של פולארד, אליוט לאוור, ניסה לטעון לטובתו מול הרכב של שלושה שופטים בבית המשפט הפדרלי לערעורים בניו יורק. אחת משופטות ההרכב, רינה רגי, צידדה בהחלטת הממשל האמריקני ואמרה כי ההחלטה "לא צריכה להיות נתמכת על ידי שפע של ראיות או כל הוכחה אחרת". מנגד טען לאוור כי זה לא הוגן לחייב חברה כלכלית שרוצה להעסיק את פולאד לאפשר גישה למחשביה בגלל התנאים המגבילים.

 

עורכת הדין רבקה סול טיניו, המייצגת את המדינה, אמרה כי תנאי השחרור של פולארד הגיוניים, במיוחד לאדם שריצה מאסר עולם ונשאר תחת סמכותו של הממשל האמריקני. סול טיניו כינתה את פולארד "משוחרר יוצא דופן שגרם לנזק רב לארצות הברית".

 

בית המשפט בניו יורק קבע בחודש אוגוסט כי לא ישונו התנאים המגבילים שהוטלו על פולארד, שערער על המגבלות נגדו בפעם השנייה. הוא ערער בפעם הראשונה יום לאחר שחרורו מהכלא בנובמבר 2015.

 

פולארד נעצר ב-21 בנובמבר 1985 בצאתו משגרירות ישראל בוושינגטון, שם ביקש מקלט מדיני ונדחה. מתוקף תפקידו כמנתח חומרי גלם מודיעיניים נחשף פולארד למידע מסווג שהיה קשור בישראל. בראשית 1984 פנה פולארד לאביאם סלע, אלוף משנה בחיל האוויר הישראלי, ששהה בארצות הברית בחופשת לימודים, והציע את שירותיו.

 

בשנים 1985-1984 העביר פולארד מאות אלפי מסמכים לידי סלע, וזה מסר אותם למחלקת ביון מיוחדת בלשכה לקשרי מדע (לק"ם) של משרד הביטחון – גוף עלום שבראשו עמד רפי איתן. העסקתו של פולארד נעשתה מאחורי גבם של שרי הביטחון יצחק רבין ומשה ארנס. בעוד פולארד טען שפעל מתוך רצון להגן על קיומה של ישראל – האמריקנים טענו שפעל מבצע כסף ואף העביר מידע למדינות נוספות. הוא הודה והורשע בריגול עבור מדינה ידידותית ללא כוונה לגרום נזק לארצות הברית ובית המשפט גזר עליו מאסר עולם. בנובמבר האחרון שוחרר לאחר כ-30 שנות מאסר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
ג'ונתן ואסתר פולארד
צילום: רויטרס
מומלצים