שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם

  הפגנת הנכים: שובשה התנועה בנתיבי איילון

  ביום העמוס ביותר של השבוע חסמו כ-200 נכים את צומת עזריאלי במסגרת מחאתם להשוות את קצבת הנכות לשכר המינימום. לאחר מכן הם התקדמו למחלף השלום, ירדו לנתיבי איילון וחסמו אותם לשני הכיוונים. שוטרים החלו לפנות את המפגינים והכבישים נפתחו מחדש

   

   
  איילון דרום חסום ()
  איילון דרום חסום

   (צילום: Oran Laster) (צילום: Oran Laster)
  (צילום: Oran Laster)
  הפגנת נכים מתקיימת אחר הצהריים (ה') במרכז תל אביב בהשתתפות כ-200 בני אדם. הנכים דורשים להשוות את קצבת הנכות לשכר המינימום. במסגרת ההפגנה נחסם צומת עזריאלי כמו גם נתיבי איילון לשני הכיוונים באזור מחלף השלום. שוטרים החלו לפנות את המפגינים מהכביש. מהמשטרה נמסר כי היא עצרה מפגין בשנות ה-30 לחייו שנלקח לתחנת המשטרה.

   

  אלישע, מפגין בכביש, אמר: "ממילא אין לי חיים, לא אכפת לי להדרס. אולי זה עדיף לי. החיים שלנו לא חיים. צריך שמישהו ימות כדי שיתייחסו אלינו". מאוחר יותר הצליחה המשטרה לפנות בכוח נכים שחסמו את הכביש והציר לכיוון דרום נפתח לתנועה. לאחר מכן נפתחו נתיבי איילון גם לכיוון צפון.

   

  הניה זילברמן, נכה שהגיעה מלוד: "נעזוב את הצומת רק כשהשרים וחברי הכנסת יבואו לכאן. הם אכזריים והם פושעים נגד ציבור הנכים. ביבי מחכה שנמות כדי שהם ישלמו פחות קצבאות ואז נעשה להם עבודה קלה. מתביישת בנבחרים שלנו, שלטון הליכוד הכי לא חברתי".

   (צילום: רז עובד ) (צילום: רז עובד )
  (צילום: רז עובד )

   (צילום: דנה קופל) (צילום: דנה קופל)
  (צילום: דנה קופל)

   

   

  הפגנת הנכים, היום. "החיים שלנו לא חיים" (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
  הפגנת הנכים, היום. "החיים שלנו לא חיים"(צילום: מוטי קמחי)

  הפגנת הנכים היום בצומת עזריאלי (צילום: אבי חי) (צילום: אבי חי)
  הפגנת הנכים היום בצומת עזריאלי(צילום: אבי חי)

  נכה שהפגין: "ממילא אין לי חיים, לא אכפת לי להדרס" (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
  נכה שהפגין: "ממילא אין לי חיים, לא אכפת לי להדרס"(צילום: מוטי קמחי)

   (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
  (צילום: מוטי קמחי)

   (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
  (צילום: מוטי קמחי)

  אחת המפגינות, אור בן ארצי, אמרה: "אני והבן שלי היינו בצבא וכשחלינו המדינה הורגת אותנו לאט ובטוח. שר האוצר כחלון לא מתייחס אלינו. אנחנו כמו אוויר. אנחנו לא רוצים לעשות רע לאנשים אבל אין לנו דרך אחרת. אי אפשר לחיות מ-2,400 שקלים בחודש".

   

  לפי המשטרה, ההפגנה תיערך עד השעה 21:00. במהלכה ייחסמו הרחובות הבאים: 

  רחוב קפלן ייחסם ממזרח מרחוב אבן גבירול ועד צומת הרחובות מנחם בגין-קפלן.

  רחוב גבעת התחמושת ייחסם ממזרח למערב מרחוב יגאל אלון.

  נתיבי איילון ייחסמו ממחלף השלום מצפון ומדרום.

  רחוב מנחם בגין ייחסם מצפון ומדרום. התנועה תופנה לשיקועים שמתחת לצומת קריית הממשלה.

   

  במשטרה המליצו לבחור בדרכים חלופיות ואמרו: "נאפשר את קיום המחאה, אך לא את הפרת הסדר הציבורי. ציבור המפגינים מתבקש להישמע להוראות השוטרים".

   

  הפגנת נכים בירושלים בתחילת החודש ()
  הפגנת נכים בירושלים בתחילת החודש

  ובכיכר רבין בחודש מרס (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
  ובכיכר רבין בחודש מרס(צילום: מוטי קמחי)

  משרד האוצר הקים ועדה מיוחדת שצפויה להמליץ למשרדי האוצר והרווחה להעלות משמעותית את קצבאות הנכות באופן הדרגתי עד ל-4,000 שקל בחודש. הקצבה עומדת היום על 2,342 שקלים. לפי המסתמן, הוועדה תמליץ להעלות בשלב ראשון את הקצבה לכ־3,000 שקלים, ובהמשך, בכמה פעימות, להעלות אותה עד לכ־4,000 שקלים. הנכים דורשים להשוות את הקצבה שלהם לשכר המינימום (כ-5,000 שקל, צפוי לעלות בשנת 2018).

   

  ביום רביעי בשבוע שעבר נועד ראש הממשלה בנימין נתניהו עם שר האוצר משה כחלון, שר הרווחה חיים כץ ויו"ר הקואליציה דוד ביטן ודן עמם בהגדלת קצבאות הנכים. בתום הפגישה הודיעה לשכת ראש הממשלה כי השלושה סיכמו על "הקמת צוות שיקבע את התוספות שיינתנו לנכים ואופן חלוקתם. בראש הצוות יעמוד יו"ר המועצה הלאומית לכלכלה פרופ' אבי שמחון והוא יכלול נציגים ממשרדי האוצר, הרווחה, הבריאות וביטוח לאומי". הצוות יגיש המלצות ראשוניות בתוך חודש.

   

  בשבוע שעבר חסמו כ-50 מפגינים את אזור גשר המיתרים בכניסה לירושלים ודרשו להעלות את קצבאות הנכות ולקבל סיוע ברכישת תרופות. בעקבות ההפגנה היו עומסי תנועה כבדים במקום ונרשמה תאונה קלה בין שני אוטובוסים, ללא נפגעים. אחרי קצת יותר משעה נפתח הכביש לתנועה לכל הכיוונים.


  פורסם לראשונה 18/05/2017 12:57

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים